Контакт

Спорт

Гранит Џака – мета за потсмев на Островот (видео)

Објавено пред

Новиот капитен на Арсенал, Швајцарецот Гранит Џака стана мета за потсмев во Англија по неговата млитава и плашлива реакција при постигнувањето на голот за Манчестер Јунајтед на синоќешното дерби со „топчиите“.

МекТоминај шутираше силно кон голот на Де Хеа од дваесетина метри по средина, а топката одеше право во главата на Џака. Иако се чинеше дека Швајцарецот ќе го изблокира ударот, тој сепак ја наведна главата, топката помина над него и заврши во горниот дел од голот на Арсенал за водство за домаќините во последните секунди од првиот дел.

Се чини дека Обамејанг со својот гол за реми на „Олд Трафорд“ го „извади“ својот капитен кој од неодамна е со капитенската лента на раката. Прашање е дали и понатаму Џака ќе биде предводник на „топчиите“

Погледнете:

Спорт

Интер ќе ја продолжи позајмицата на Санчез

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Интер има желба да ја продолжи позајмицата играчот на Манчестер Јунајтед Алексис Санчез. Чилеанецот оваа сезона е ирач на Интер. Италијанскиот клуб според договорот плаќа една четвртина од плата на Санчез.

Дека Интер сака да го задржи Санчез во изјава за „Скај Италија“ потврдил спортскиот директор Пјеро Аусилио. Во Интер сметале дека напаѓачот би можел да им биде од голема помош кога ќе продолжи сезоната.

Санчес настапи на само 15 натпревари оваа сезона, постигнал еден гол и забележал две асистенции.

Аусилио рекол дека сака сите играчи да останат до крајот на сезоната во Серија А и Лига Европа.

„Ќе ја решиме ситуацијата со оние чии договори истекуваат. Сметаме на Санчез во овие неколку месеци, бидејќи ќе можеме да извршиме проценка што не можевме да ја направиме поради неговото долго отсуство поради повредата. Се сеќавам на натпреварите што ги одигра против Барселона и Сампдорија, тоа беше Санчез од најдобрите денови“, рекол Аусилио.

Сезоната во Серија А ќе продолжи на 20 јуни, Интер се трети на табелата со девет бодови помалку од Јувентус.

Прикажи повеќе...

Спорт

НБА-ѕвезда брутално тепа демонстрант (Видео)

Објавено пред

Насилните протести во повеќе американски градови, поради убиството на Џорџ Флојд во Минеаполис, продолжија и во текот на изминатата ноќ.

Скандал на протестите во Лос Анџелес предизвика НБА-ѕвездата Џеј-Ар Смит, член на шампионската генерација на Кливленд кавалирс.

Смит брутално претепал еден демонстрант бидејќи во текот на протестите тој оштетил еден од прозорците на неговиот автомобил.

На видеото се забележува дека Смит го удира демонстрантот додека тој лежи, а кога се обидува да стане, со нога го удира во главата.

Крај на инцидентот ставиле пријателите на кошаркарот. Инаку, Џеј-Ар Смит во моментов нема клуб.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса игра на 13 јуни, Реал ден подоцна

Објавено пред

Шпанската Ла Лига ќе продолжи на 11 јуни со градското дерби во Севилја. На „Санчез Писхуан“ од 22 часот 28. коло ќе го отворат Севилја и Бетис.

Шпанците планираат да се одиграат 110 натпревари за 39 дена, што значи дека секој ден во просек ќе се играат по три натпревари.

Според распоредот што го објавија на 12 јуни, ќе играат Гранада-Хетафе (19:30 часот) и градскиот дуел Валенсија-Леванте (22 часот).

Саботната програма на 13 јуни ги носи натпреварите Еспањол-Алавес (13), Селта-Вилјареал (17), Леганес-Валјадолид (19.30) и Мајорка-Барселона (22).

Колото ќе го затворат во недела, на 14 јуни, Атлетик Билбао-Атлетико Мадрид (13), Реал Мадрид-Еибар (19.30) и Реал Сосиедад-Осасуна (22).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија1 час

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија1 час

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет1 час

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет2 часа

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет13 часа

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија14 часа

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија18 часа

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт19 часа

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија19 часа

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Македонија19 часа

Арсовски: Несериозно и морбидно е да се зборува за избори на 5 јули

Фиксираниот датум за избори на 5 јули кога би се случиле изборите не само што е несериозно туку е морбидно,...

Македонија20 часа

Најмногу новозаразени скопјани денеска има во Чаир и Бутел

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19, од кои најмногу во Чаир и Бутел. Имено, од Чаир...

Македонија20 часа

Потврдени 62 нови случаи на ковид 19, починаа 2 лица

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 62 нови случаи на ковид-19, а починале 2 лица....

Македонија20 часа

Мухамед Зекири е позитивен на коронавирус

Потпрестедателот на СДСМ Мухамед Зекири на социјалните мрежи објави дека е позитивен на коронавирусот. Зекири информира дека позитивни на коронавирус...

Македонија22 часа

(Видео) Спасовски: По сила на закон изборите ќе се одржат на 5 јули

По сила на закон изборите се на истекот од 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, што значи дека ќе...

Свет23 часа

(Видео) Маск за лансирањето: Преплавен сум со емоции, тешко е да се зборува

Елон Маск не можел да опише како се чувствува откако неговиот SpaceX во соработка со НАСА прв пат испрати астронаути...

Македонија23 часа

Во ладилник кај Миравци пронајдени над 100 мигранти, приведен е жител на Косово

Синоќа на автопатот Гевгелија – Демир Капија, кај клучката Миравци, при преглед во товарното возило „сканија“ и ладилник со скопски...

Свет23 часа

(Видео) Немири на протестите во САД, полицијата со возило туркала луѓе

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен...

Македонија1 ден

Казнети 673 лица за неносење на маска

Во текот на изминатото деноноќие на територија на целата држава, по однос на уредбата за носење на лична заштита на...

Македонија1 ден

Почнува четвртата вонредна состојба

Почнува четвртата вонредна состојба што претседателот Стево Пендаровски ја прогласи вчера по состанокот на Советот за безбедност. Вонредната состојба ќе...

Досие