Контакт

Спорт

Гравесен е покер-легенда во Вегас – има заработено над 100 милиони долари

Објавено пред

Томас Гравесен, поранешниот дански фудбалер од средниот ред, кој се пензионира во јануари 2009 откако играше во Реал Мадрид, Евертон, Селтик и во Хамбургер, сега има професија што му носи многу поголема заработувачка – мајстор е на покерашките маси.

Според „Дејли стар“, 45-годишниот Гравесен во кариерата има освоено над 100 милиони долари од покер, а веќе осум години живее во Лас Вегас со својата сопруга, чешката манекенка Камила Персе, каде што соседи му се Николас Кејџ и Андре Агаси. Данецот вели дека неодамна се вратил во Данска.

„Дејли стар“ тврди дека Данецот е вклучен во електронски игри на високи суми – една вечер успеал да загуби 54 милиони во една сесија, но потоа ги вратил парите и заработил.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ФК Вардар се жали на судиска кражба во Втората лига

Објавено пред

Најтрофејниот фудбалски клуб во Македонија, ФК Вардар преку својата Фејсбук страница тврди дека е оштетен од страна на судиите во Втората лига-Запад во повеќе мечеви оваа сезона.

Вардар, откако минатата првпат испадна од Првата лига, во моментов е на третото место во Втора лига-Запад со 20 поени, пет помалку од второпласираната Воска, и дури 14 зад лидерот Силекс. Само првопласираниот тим обезбедува директно враќање во Првата лига, додека второпласираниот игра бараж.

Фото: ФК Вардар

Прикажи повеќе...

Спорт

Футсал магија – Иранецот Тајеби ги сруши законите на физиката

Објавено пред

Најдобриот ирански футсал играч, Хосеин Тајеби повторно покажа магија на теренот, откако на мечот помеѓу неговата Бенфика и унгарскиот Халадас постигна гол, кој дури и неговите соиграчи ги остави во шок.

Тајеби направи неверојатен двоен удар, кој… Погледнете, не може ниту да се објасни како што треба.

Иранецот и во минатото беше познат по неговата вештина со топката, како овој гол кој го даде на Бразил.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сампдорија ќе носи дресови од рециклирани пластични шишиња

Објавено пред

Сампдорија во соработка со компанијата „Макрон“ го претстави својот нов дрес, кој е изработен од 13 пластични шишиња. Дресот првпат ќе го носат на мечот на 5 декември против Лацио.

Во акцијата наречена „Самп за луѓето“, специјалната лимитирана едиција е направена 100 отсто од рециклирана пластика. Само 1.000 од дресовите ќе бидат на продажба, а оние што ќе ги носат играчите ќе бидат поставени на аукција за добротворната организација „Апнеа академи“, која работи на чистењето на ѓубрето во морињата.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион45 минути

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет2 часа

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија5 часа

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Македонија5 часа

Граѓаните утре ќе можат да им оддадат последна почит на загинатите во автобуската несреќа

Министерството за надворешни работи информира дека утре (3 декември), во 9 часот, на скопскиот аеродром се очекува да пристигнат посмртните...

Европа8 часа

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија9 часа

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија10 часа

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа11 час

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија11 час

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет12 часа

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија1 ден

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија1 ден

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија1 ден

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет1 ден

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија1 ден

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија1 ден

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија1 ден

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија1 ден

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет1 ден

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија1 ден

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Досие