Контакт

Спорт

Грета Тунберг „удри“ по Роџер Федерер!

Објавено пред

Шведската тинејџерка Грета Тунберг, која во последната година стана позната како еколошки активист го нападна Роџер Федерер поради тоа што тој е заштитно лице на „Кредит Свис“, швајцарската банка која инвестира пари во комапнии кои бараат нови извори на фосилни горива.

„Од 2016 година, ’Кредит Свис’ обезбеди 57 милијарди долари на компании кои бараат нови фосилни горива, нешто што е целосно во спротивност на климатската акција. Роџер Федерер, дали ти го поддржуваш ова? Роџер разбуди се сега“, се вели во пораката која ја препрати 17-годишната Тунберг на Твитер.

Ова доаѓа откако оваа недела, десетина швајцарски климатски активисти се појавија на суд откако одбија да платат казна за играње тенис во експозитурите на „Кредит Свис“. Ова беше јасна порака до Роџер Федерер, кој е амбасадор на банката, еден од неговите најголеми поддржувачи кои помогнаа во кариерата тој да заработи повеќе од 900 милиони долари.

Спорт

УФЦ борец му ја скрши раката на својот идол

Објавено пред

Легендарниот бразилски ММА борец, Роналдо Соуза најверојатно ќе ја заврши својата кариера откако на УФЦ 262 спектаклот доживеа стравична фрактура на раката.

Соуза во октагонот беше со Андреј Муниз кој при еден зафат му нанесе тешка повреда на својот противник, воедно и идол, па со оглед на годините на Соуза (41), тешко е да се верува дека Бразилецот по опоравувањето ќе се врати во борбите.

„Слушнав како раката пука. Го пуштив, не само од почитување туку и за да не дојде до потешка повреда“ изјави Муниз.

Борбата заврши уште во првата рунда, еве на кој начин:

Прикажи повеќе...

Спорт

Знамето на Палестина се вееше при прославата на Лестер на „Вембли“

Објавено пред

Двајцата фудбалери на Лестер Сити – Хамза Чудури и Весли Фофана при вчерашната прослава за освоената титула на својот клуб во англискиот ФА куп го развеаја знамето на Палестина во знак на поддршка на земјата.

Тие покажаа солидарност со палестинскиот народ при израелските бомбардирања.

Инаку, победата на „лисиците“ е изненадување за составот на Томас Тухел кој успеа својата екипа да ја доведе до финалето во ЛШ. За Германецот ова беше првиот пораз откако седна на кормилото на „сините“.

Лестер е 44-тиот клуб кој го освоил ФА купот.

На „Вембли“ имаше најголем број гледачи уште од март минатата година – 22.000.

Прикажи повеќе...

Спорт

Енди Мареј ќе го пропушти Ролан Гарос

Објавено пред

Шкотскиот тенисер Енди Мареј одбра да не настапи на вториот сезонски грен слем турнир Ролан Гарос за да може подобро да се подготви за сезоната на трева, пренесува „ББС“.

Мареј играше на Мастерсот во Лондон, но само во двојки заради неодамнешната повреда на препоните, а нема да настапи на турнирите во Женева и Лион, иако тоа беше неговиот првобитен план.

Првиот човек на Ролан Гарос неодамна испрати специјална покана за Мареј, слично како и минатата сезона.

34-годишниот Британец има 3 освоени грен слем турнири, но ниту еднаш не славел во Париз. Мареј моментно е 123. на АТП листата, а последниот негов сингл меч е од почетокот на март, во Ротердам.

Ролан Гарос започнува на 30 мај и ќе трае до 13 јуни.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет27 минути

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет1 час

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет2 часа

Во Индија 4000 починати лица од коронавирус во еден ден, тела пронајдени во реки

Индија известува дека има мало намалување на бројот на заразени од Ковид-19 трет ден по ред, но расте бројот на...

Свет2 часа

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет3 часа

Во Бразил околу 2000 лица умираат секој ден како последица од Ковид-19

Четири месеци од почетокот на кампањата за вакцинација против Ковид-19, обележана со недостиг и одложувања, тешко погодениот Бразил сè уште...

Свет3 часа

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет16 часа

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија21 час

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет22 часа

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија22 часа

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија23 часа

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија1 ден

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија1 ден

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет1 ден

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија2 дена

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија2 дена

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет2 дена

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Свет2 дена

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против Ковид-19 и наместо...

Македонија2 дена

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Досие