Контакт

Спорт

Грилиш го исполни ветувањето што му го даде на младиот навивач со детска парализа

Објавено пред

Џек Грилиш го исполни ветувањето на еден од неговите најголемите фанови откако постигна гол при 6:2 победата на Англија против Иран, негов втор репрезентативен гол, кој го прослави со посебен танц пред камерите.

dobivaj vesti na viber

Танцот е во чест на 11-годишниот Финли, кој страда од детска парализа и кој оваа година му пиша писмо на фудбалерот на Манчестер сити да му каже дека му е омилен фудбалер не само поради квалитетите на теренот туку и поради грижата за негвата помлада сестра Холи, која исто така страда од детска парализа. Грилиш го изненади младиот навивач со посета на тренинг-центарот на Сити по што го праша што сака да направи за него, а тој побара да му посвети танц кога ќе постигне гол.

Ветено – сторено.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал испратил понуда за Гвардиол

Објавено пред

Реал Мадрид ќе обидува да му го распие на Челси трансферот на Јошко Гвардиол. Младиот дефанзивец игра брилијантно на СП во Катар, со што само си ја зголеми цената на фудбалскиот пазар.

dobivaj vesti na viber

Уште пред почетокот на СП, постоеја најави дека Гвардиол ќе стане најскапиот дефанзивец во историјата на фудбалот. Во моментов рекордер е Хари Мегваер, за него Јунајтед на Лестер им платија 87 милиони евра.

Наводно, Челси е најблиску до неговиот потпис, за сума од околу 100 милиони евра, меѓутоа во целата приказна желба има да се вмеша Реал Мадрид.

Италијанските медиуми пишуваат дека Реал понудил 90 милиони евра за Гвардиола, по завршувањето на сезоната.

Италијанците додаваат дека Лајпциг нема ништо против трансферот на Гвардиол во Реал, доколку добијат 100 милиони за овој играч, односно пет пати повеќе од она што тие му платија на Динамо Загреб (18,8 милиони евра).

Од наредниот трансфер Динамо ќе добие 20 отсто, што значи дека само од Гвардиол клубот ќе заработи околу 33 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Инфантино: Нема повеќе мали и големи репрезентации

Објавено пред

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино изјави дека групната фаза на Светското првенство во Катар е „најдобрата во историјата“ на Мундијалите. Инфантино за официјалниот сајт на ФИФА изјави дека неуспесите на големите репрезентации и бројот на селекции кои напредуваат укажуваат на тоа дека фудбалот станува глобален.

dobivaj vesti na viber

Џани Инфантино истакна дека повеќе од две милијарди гледачи ги следеле натпреварите од групната фаза на 22. Светско првенство.

„Фантастична атмосфера, одлични голови, неверојатни возбудувања, изненадувања, мали тимови победуваат големи тимови. Сега веќе нема мали и големи тимови. Нивото е многу, многу изедначено. И за прв пат репрезентациите од сите континенти влегоа во нокаут фазата, за прв пат во историјата. Тоа покажува дека фудбалот навистина станува глобален“, рече Инфантино.

СП 2026 ќе се одржи во САД, Канада и Мексико, а на овој Мундијал ќе учествуваат 48 репрезентации.

Инфантино истакна дека е воодушевен од бројот на навивачи на стадионите и фан зоните во Катар.

„Се надевам дека Светското првенство во Катар ќе заврши како што започна – со фантастичен успех. Верувам дека ова Светско првенство ќе достигне гледаност од пет милијарди луѓе ширум светот. Стадионите се распродадени и полни на секој натпревар. На крајот, едноставно сакаме да им донесеме малку радост и насмевки на луѓето ширум светот. Тоа е фудбалот, тоа е Светското првенство“, заклучи Инфантино.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо прекршил уште едно правило – Не тренирал со резервите, бил во вежбална со стартерите од мечот со Швајцарија

Објавено пред

Нов ден и нов скандал во режија на Кристијано Роналдо. Откако, синоќа, влезе од клупата во последните 16 минути, во убедливата победа над Швајцарија (6:1), Роналдо утрово не се појавил на тренингот.

dobivaj vesti na viber

За што станува збор? Според правилата на селекторот Фернандо Сантош, ден по натпревар, оние кои биле резерви имаат нормален тренинг, додека оние кои биле стартери одат во теретана и прават полесни вежби.

Утрово сите очекувале Роналдо да се појави на теренот со играчите кои мечот синоќа го почнаа од клупата или воопшто не играа, но тој имал поинаков план.

„Марка“, објави дека Роналдо продолжил со своето недолично однесување во Катар и дека утрово сам одлучил да не се појави на тренинг со резервите.

Оовј извор, пренесува дека Роналдо на крајот отишол во теретана и направил лесен тренинг со играчите кои го започнаа синоќешниот натпревар.

Исто така, овој шпански медиум, потврди дека Роналдо нема никаква повреда, поради која би го пропуштил тренингот. Португалците чекаат објаснување зошто не бил со резервите на тренинг.

Наводно, останатите играчи кои вчера беа резерви биле изненадени што Роналдо не се појавил со нив на тренингот.

Ќе биде интересно да се види како Сантошќе реагира на овој потег и дали од националниот тим ќе понудат некакво објаснување зошто Роналдо го пропуштил тренингот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Интервју) Наќе Чулев: Немаме гаранција дека не нè прислушкуваат

Состојбата во безбедносниот сектор е крајно хаотична. Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи, државјанства, банкарски сметки на...

Македонија2 часа

Ленин Јовановски: Се повлекувам од протестот на превозниците, но блокадите остануваат

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски се повлекува од протестот на превозниците и од сите процеси кои ќе следат понатаму...

Македонија6 часа

Повторно закани за бомби во скопските училишта

Поради закана за поставена бомба и утрово наставата е прекината во девет скопски средни училишта. Учениците се евакуирани, а на...

Економија6 часа

Потпишани четири договори на компании од Македонија и Бугарија, вредни над три милиони евра

На иницијатива на министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Бујар Османи и Николај Милков, денес во Скопје се...

Македонија7 часа

Вооружени лица нападнаа чувар и запалија неколку банкомати во Чаир

Неколку вооружени лица рано утрово го нападнаa чуварот во трговскиот центар „Поинт ретаил парк“ и запалиja неколку банкомати. Утрово полицијата...

Свет7 часа

Лукашенко нареди преместување на воените сили на границата со Украина

Белорусија денеска и утре планира да премести воена опрема и безбедносни сили. Државната новинска агенција Белта објави дека Белорусија преместува...

Свет7 часа

Во Германија уапсени 25 десничари и поранешни војници кои планирале државен удар

Во рации низ Германија уапсени се 25 луѓе осомничени дека се обиделе насилно да ја соборат владата. Германските медиуми наведуваат...

Македонија8 часа

Град Скопје со нов јавен повик за линиите 20 и 22, „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ нема да може да конкурираат

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, најави јавен повик кој треба да биде објавен денеска, а се однесува на линиите од...

Македонија8 часа

Продолжуваат блокадите во Скопје, хаос во сообраќајот

Трет ден по ред хаос во Скопје поради блокадите од страна на приватните превозници. Блокирани се неколку клучни крстосници во...

Регион20 часа

Вучиќ од Тирана: Подобро да се биде на масата отколку на менито

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по пристигнувањето на самитот на лидерите на ЕУ за Западен Балкан во Тирана, изјави дека...

Македонија22 часа

(Видео) Ковачевски од Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска, на самитот Западен Балкан – ЕУ во Тирана изрази задоволство што првпат ваков самит на сите...

Македонија1 ден

Владата го поништи државјанството на Онишченко

Владата на денешната седница одлучи да се поништи одлуката за прием на Олександр Онишченко во државјанство на Република Северна Македонија....

Македонија1 ден

Агелер: Тим за санкции од Вашингтон ќе сузбива корупција во Македонија

Тим од Вашингтон допатувал во Македонија за да врши мониторинг врз правосудството и коруптивните актери. За ова на „Твитер“ објави...

Македонија1 ден

Пенов за блокадите во Скопје: Ова е самоволие, граѓаните трпат преголема штета

Ристо Пенов, министер за локална самоуправа, одби да каже кои се мерките кои државата ќе ги преземе за да ги...

Свет1 ден

Кремљ: Потребен е долгорочен мир, но во моментов нема шанси за разговори со САД

Од Кремљ пристигна одговор на коментарите на американските претставници, во кои Русија тврди дека е потребен фер и долгорочен мир,...

Регион1 ден

Урсула фон дер Лајен: Западен Балкан повторно оди напред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска пред Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана истакна дека напредокот повторно е...

Македонија1 ден

Потпишан договор за поевтини роаминг-услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на Самитот Западен Балкан – Европска Унија во Тирана заедно со лидерите од Западен...

Свет1 ден

Армијата на Белорусија започна вежби за борбена готовност

Вооружените сили на Белорусија почнаа вежби за борбена готовност за сите категории воен персонал. Како што соопшти Министерството за одбрана...

Македонија1 ден

Премиерот Ковачевски на Самит во Тирана пречекан од премиерот на Албанија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Тирана беше пречекан од премиерот на Република Албанија, Еди...

Македонија1 ден

Приватните превозници втор ден го блокираат Скопје

Втор ден сообраќаен хаос во Скопје. Продолжуваат блокадите од приватните превозници. Автобусите и во текот на ноќта останаа на трите...