Контакт

Спорт

ГРУПА Д: Англичаните и Хрватите во незгодна група

Објавено пред

АНГЛИЈА

Се враќа дома! Со таква песна пред три години на СП во Русија, англиските навивачи ги бодреа своите фудбалери до неочекувано полуфинале. Како и пред секое големо натпреварување, во Англија се верува дека се може до титулата, но секогаш, потоа се бараат оправдувања за неуспехот.

Герет Саутгејт веќе пет години е селектор на „трите лава“, и од него се очекува сигурен пласман барем до четврт-финалето, но останува да се види дали се има доволно квалитет за тоа. Одбраната не изгледа најдобро со повредениот Хери Мегваер, но затоа во средниот ред и во нападот тие имаат совршена комбинација на млади таленти (Белингам, Санчо, Сака, Фоден) и искусни фудбалери навикнати да играат на високо ниво (Хендерсон, Кејн, Стерлинг). Амбиции огромни. Достигнувањата? Нејасни.

Голмани: Хендерсон (Манчестер јунајтед), Џонстон (ВБА), Пикфорд (Евертон)

Одбрана: Чилвел (Челси), Коуди (Вулверхемптон), Џејмс (Челси), Мегваер (Манчестер јунајтед), Мингс (Астон вила), Шо (Манчестер јунајтед), Стоунс (Манчестер сити), Трипиер (Атлетико Мадрид), Вокер (Манчестер сити), Вајт (Брајтон)

Среден ред: Белингам (Дортмунд), Хендерсон (Ливерпул), Маунт (Челси), Филипс (Лидс), Рајс (Вест хем)

Напад: Калверт-Луин (Евертон), Фоден (Манчестер сити), Грилиш (Астон вила), Кејн (Тотенхем), Рашфорд (Манчестер јунајтед), Сака (Арсенал), Санчо (Дортмунд), Стерлинг (Манчестер сити)

ХРВАТСКА

По неверојатното финале на Светското првенство во 2018 година, никој не очекува Хрватска на Златко Далиќ да го повтори сличниот успех. Освен хрватските навивачи.

И покрај релативно послабите резултати во последните две години, никој со малку познавање на фудбалот не може да ги потцени „коцкастите“ и нивната мотивација секогаш била клучна на големите натпреварувања. Модриќ уште ја има „магијата“ во нозете, а тука се и новите репрезентативци од кои се очекува многу во иднината како Гвардиол и Оршиќ.

Голмани: Ливаковиќ (Динамо Загреб), Калиниќ (Хајдук), Слуга (Лутон)

Одбрана: Врсаљко (Атлетико Мадрид), Баришиќ (Ренџерс), Чалета-Цар (Марсеј), Ловрен (Зенит), Јурановиќ (Легија), Вида (Бешикташ), Гвардиол (Лајпциг), Брадариќ (Лил), Шкориќ (Осијек)

Среден ред: Ковачиќ (Челси), Модриќ (Реал Мадрид), Брозовиќ (Интер), Бадељ (Џенова), Влашиќ (ЦСКА Москва), Пашалиќ (Аталанта), Перишиќ (Интер), Брекало (Волфсбург), Оршиќ (Динамо Загреб), Иванушец (Динамо Загреб)

Напад: Ребиќ (Милан), Петковиќ (Динамо Загреб), Будимир (Осасуна), Крамариќ (Хофенхајм)

ЧЕШКА

Чешка одамна ја нема повторено златната генерација од пред 20 години, но фаворитите во групата Д ќе направат голема грешка ако ја потценат. Чесите се редовни учесници на Европските првенства од 1996 година, но во Русија пред три години на Мундијалот потполно потфрлија со еден поен во три меча.

„Моторот“ на оваа репрезентација на Чешка ја прави двоецот од Вест хем, Томаш Соучек, кој беше фантастичен оваа сезона, и неговиот сонародник Владимир Цоуфал.

Голмани: Вацлик (Севилја), Павленка (Вердер), Мандоус (Сигма)

Одбрана: Кадержабек (Хофенхајм), Челустка (Спарта), Калас (Бристол), Боржил (Славија Прага), Брабец (Плзењ), Цоуфал (Вест хем), Холеш (Славија Прага), Матеју (Бреша), Зима (Славија Прага)

Среден ред: Дарида (Херта), Јанкто (Сампдорија), Соучек (Вест хем) Масопуст (Славија Прага), Барак (Верона), Крал (Спартак Москва), Шевчик (Славија), Хложек (Спарта Прага), Пешек (Слован Либерец)

Напад: Видра (Барнли), Крменчик (ПАОК), Шик (Леверкузен), Пекхарт (Легија)

ШКОТСКА

Шкотска се враќа на големите натпреварувања првпат од СП во 1998 година, откако на најдраматичен можен начин ја елиминираа Србија во баражот на пенали, и очекувањата реално се многу мали.

Сепак, мотивацијата на Шкотите, посебно на меч против Англија ова лето ќе биде нешто што може сигурно да се смета. Ова е најталентираниот тим со кој Шкотите можат да се пофалат во последните неколку децении, полн со фудбалери од Премиер лигата, од кои се истакнува фудбалерот од средниот ред на Астон вила, Мекгин, кој постигна фантастични седум гола во осум меча во квалификациите.

Голмани: Гордон (Хартс), Маршал (Дерби), Меклафлин (Ренџерс)

Одбрана: Купер (Лидс), Галахер (Мадервел), Хенли (Норич), Хендри (Селтик), Меккена (Нотингем), О’Донел (Мадервел), Патерсон (Ренџерс), Робертсон (Ливерпул), Тејлор (Селтик), Тирни (Арсенал)

Среден ред: Армстронг (Саутемптон), Кристи (Селтик), Флек (Шефилд јунајтед), Гилмур (Челси), Мекгин (Астон вила), Мекгрегор (Селтик), Мектоминеј (Манчестер јунајтед), Турнбул (Селтик)

Напад: Че Адамс (Саутемптон), Дајкс (КПР), Форест (Селтик), Фрејзер (Њукасл), Нисбет (Хибернијан)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1687-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Спорт

Црн ден за „летечките магариња“ – Киево исфрлени од Серија Б!

Објавено пред

Италијанската лига потврди дека тимот на Киево Верона е исфрлено од Серија Б во сезоната 2021/22, прогласувајќи го клубот банкротиран, и нивното место во втората лига ќе го преземе Козенца.

Според правилата во Италија, секој клуб мора да го докаже својот финансиски статус пред регистрацијата за новата сезона, за да не се случи банкротирање во текот на сезоната. Неодамна на сличен начин од Серија Б беше исфрлен тимот на Палермо.

Киево, клубот со прекар „летечки магариња“, не успеа да се регистрира бидејќи ги нема исплатено даночните обврски. Ова значи дека тие ќе мора да старуваат од Серија Д, најниското ниво на италијанскиот фудбал, во основа аматерска лига.

Киево го добија прекарот „летечки магариња“ од градските ривали Хелас Верона, кои се шегуваа дека кога клубот ќе влезе во Серија А, ќе „летаат магариња“. Ова се оствари во 2001 година, а потоа Киево играше и во УЕФА купот и во квалификациите за Лигата на шампионите. Минатата сезона тие завршија на осмото место во Серија Б.

Прикажи повеќе...

Спорт

По жештината, олимпијците сега ги очекува тропска бура!

Објавено пред

Екстремните временски услови на Олимпијадата во Токио ги загрижува спортистите, откако беше најавено дека во вторник Токио ќе биде погоден од тропска бура, но организаторите велат дека „нема грижа“ за здравјето на спортистите.

Натпреварувањата во веслање, сурфање и стреличарство веќе беа презакажани пред бурата, која е последна природна непогода која ги мачи спортисте, кои веќе имаа голем проблем со големата жештина во јапонската престолнина.

И покрај најавите дека ќе има силен дожд, бури и ветер во Токио, организаторите велат дека нема причина за вознемиреност – портпаролката на Токио 2020, Маса Такаја изјави дека е потребно „само придржување на советите на организаторите“.

Тенисерите најмногу се мачеа на жештината досега, откако Данил Медведев се пожали дека нема доволно мраз за време на паузите, а и светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ призна дека е тешко да се оддржува концентрацијата. Денеска, на триатлонската трка, норвешкиот шампион Кристијан Блуменфелт колабираше по пристигнувањето на целта.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пеп го заборави сонародникот – две години не проговорил со Педро Поро

Објавено пред

Дефанзивецот на Манчестер сити, Педро Поро, тврди дека ниту еднаш не разговарал со својот менаџер Пеп Гвардиола иако веќе две години е во тимот на актуелниот англиски шампион.

21-годишниот Шпанец пред две години пристигна на „Етихад“ од сестринскиот клуб Џирона во договор вреден околу 11 милиони фунти, но веднаш беше пратен назад во Шпанија како позајмен фудбалер во Реал Валјадолид пред во август 2020 да биде пратен на двегодишен заем во португалскиот Спортинг.

Минатата сезона тој со нив ја освои лигашката титула и беше именуван во тимот на сезоната, а беше повикан и во шпанската репрезентација (иако не играше на ЕП).

„Не, никогаш не сум зборувал со Пеп Гвардиола. Мислам дека тој воопшто не знае дека сум фудбалер на Сити. Во клубот некој мора да знае што се случува“, вели Поро за „Мирор“.

Се верува дека Спортинг ќе ја активира клаузулата од 8,5 милиони евра да го купи Шпанецот

Прикажи повеќе...

Најново

Европа8 часа

(Видео) Јужна Европа се бори со пожари, најлошо е во Грција и Италија

Шумските пожари, потпомогнати од горештините и силните ветрови, денеска зедоа замав во јужна Европа, а некои северни земји ги расчистуваат...

Регион9 часа

Радев: Нема да дозволиме кршење на правата на Бугарите во Северна Македонија

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република...

Македонија14 часа

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија15 часа

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија16 часа

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Македонија16 часа

Пресуда за Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски – осудените плански го организирале упадот со цел да се зачува власта

Судот ги изрече пресудите за организаторите за упадот во Собранието на 27 април –  поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е...

Македонија17 часа

Трајко Вељаноски осуден на 6,5 години затвор, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески на 6 и 3 месеци, а Владимир Атанасовски на 6 години затвор

На судењето за организаторите за упадот во Собранието на 27 април, поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е осуден на...

Европа18 часа

(Видео) Големо невреме во Лондон: Поради поплави затворени осум метростаници и две болници

Силен дожд и грмотевици го погодија Лондон што предизвика поплави во некои делови на главниот град на Британија, поради што...

Македонија18 часа

Заев: Скопје никогаш нема да заборави на жртвите од земјотресот и солидарноста по него

Катастрофалниот земјотрес пред 58 години за само 20 секунди го запре животот на Скопје и им го одзеде животот на...

Свет20 часа

Фаучи: Најверојатно ќе биде потребна трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за инфективни болести, Ентони Фаучи, процени дека на вакцинираните Американци чиј имунолошки систем е загрозен, може да...

Македонија20 часа

Сеќавање за жртвите – Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој 1.070...

Македонија21 час

Почнува вакцинирањето во домашни услови

Од денеска граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт за да примаат вакцина...

Македонија2 дена

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Регион2 дена

Возачот на косовскиот автобус признал дека задремал зад воланот, загина и неговиот колега

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус кој денеска излета од автопатот кај Славонски Брод, Хрватска. Најмалку 10 лица...

Македонија2 дена

МНР купи електрични тротинети за вработените, набавката била дел од проектот „Зелена дипломатија – новото нормално“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги промовираше електричните тротинети, набавени за користење од страна на вработените во министерството, образложувајќи...

Свет2 дена

(Видео) Невреме повторно ја погоди Белгија, поплавата носеше возила

Силно невреме повторно ја погоди Белгија и предизвика штета, десет дена по поплавите во кои загинаа 36 лица. Возилата во...

Македонија2 дена

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Како дел од активностите на кандидатурата на Град Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“, назначени се две...

Македонија2 дена

Мал процент на граѓани се заразиле со Ковид по две дози вакцина, од утре вакцинација и дома

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата. Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две...

Македонија2 дена

Гужви на Богородица и Табановце, за влез и излез во државата се чека и до 45 минути

Големо раздвижување на граничните премини има утрово. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на граничните премини Богородица и Табановце задржувањето за...

Македонија2 дена

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Досие