Контакт

Спорт

ГРУПА Ф: Како да се преживее групата на смртта?

Објавено пред

ФРАНЦИЈА

Многумина уште пред стартот на ЕУРО 2020 би се обложиле дека Франција ќе стигне до титулата, или барем до финалето, посебно поради фантастичната форма на „триколорите“ на Дидие Дешам. Французите стигнаа до финалињата на последните два големи турнири, и освен пласман во големото финале на „Вембли“ на 11 јули се друго би се сметало за неуспех.

Нема позиција на која Французите се слаби – во одбраната ги имаат Варан, Ернандез, Кимпембе, во средниот ред неверојатниот Канте, Погба, а во нападот на Килијан Мбапе му се приклучува и Карим Бензема по петгодишна пауза од националниот дрес. Кој ќе може да ги сопре?

Голмани: Љорис (Тотенхем), Мањан (Милан), Манданда (Марсеј)

Одбрана: Дињ (Евертон), Дубоа (Лион), Л.Ернандез (Баерн), Кимпембе (ПСЖ), Кунде (Севилја), Ленгле (Барселона), Павар (Баерн), Варан (Реал Мадрид), Зума (Челси)

Среден ред: Канте (Челси), Лемар (Атлетико Мадрид), Погба (Манчестер јунајтед), Рабио (Јувентус), Сисоко (Тотенхем), Толисо (Баерн)

Напад: Бен Једер (Монако), Бензема (Реал Мадрид), Коман (Баерн), Дембеле (Барселона), Жиру (Челси), Гризман (Барселона), Мбапе (ПСЖ), Турам (Менхенгладбах)

ГЕРМАНИЈА

Ако има репрезентација на која и треба голем резултат на ЕУРО 2020, тоа е Германија. По фијаското на минатото СП во Русија, кога не успеаја да стигнат до втората рунда, следуваше и понижувачкиот пораз од 6:0 од Шпанија минатата година, по што многумина се сомневаа дека селекторот Јоаким Лев треба да продолжи. За маката да биде поголема, последниот официјален меч пред ЕУРО им беше поразот од Македонија во квалификациите за СП.

Лев ги врати искусните Томас Милер и Матс Хумелс во тимот, и ќе мора да стартува со одличен резултат против Франција. Тони Крос, Илкај Гундоган и Мануел Ноер уште се „столб“ на репрезентацијата, но тука се и „новаците“, Серж Гнабри, Тимо Вернер и Каи Хаверц. Тимот е силен, но прво мора да се мине групата.

Голмани: Ноер (Баерн), Лено (Арсенал), Трап (Ајнтрахт)

Одбрана: Гинтер (Менхенгладбах), Ридигер (Челси), Госенс (Аталанта), Гинтер (Фрајбург), Халштенберг (Лајпциг), Хумелс (Дортмунд), Клостерман (Лајпциг), Кох (Лидс), Зиле (Баерн)

Среден ред: Гундоган (Манчестер сити), Крос (Реал Мадрид), Џан (Дортмунд), Кимих (Баерн), Милер (Баерн), Мусијала (Баерн), Гнабри (Баерн), Горецка (Баерн), Хаверц (Челси), Хофман (Менхенгладбах), Сане (Баерн), Нојхаус (Менхенгладбах)

Напад: Вернер (Челси), Воланд (Монако)

УНГАРИЈА

Унгарците навистина немаа среќа со ждрепката за ЕУРО 2020, со „пеколна“ група, која ќе ја стартуваат и без својата прва ѕвезда, Доминик Собослаи, кој се повреди пред шампионатот. Сепак, под водство на италијанскиот тренер, Марко Роси, Унгарците имаат само еден пораз во претходните 11 мечеви.

Унгарија, слично како и Македонија, влезе на шампионатот преку плејофот во Лигата на нации, но имаат голема предност што два од трите меча во групната фаза ги играат на прекрасната „Пушкаш арена“ во Будимпешта. Аутсајдери, но аутсајдери кои можат да направат големи проблеми.

Голмани: Богдан (Ференцварош), Дибус (Ференцварош), Гулачи (Лајпциг)

Одбрана: Бола (Фехервар), Ботка (Ференцварош), Фиола (Фехервар), Кечкеш (Лугано), Ланг (Омонија), Ловренчич (Ференцварош), Орбан (Лајпциг), Салаи (Фенербахче)

Среден ред: Чери (Мезоковезд), Газдаг (Хонвед), Холендер (Партизан), Клајнхајслер (Осијек), Наѓ (Бристол), Него (Фехервар), Шефер (Дунајска Стреда), Сигер (Ференцварош)

Напад: Хан (Пакс), Николиќ (Фехервар), Салаи (Фрајбург), Шен (Далас), Салаи (Мајнц), Варга (Касимпаша), Варга (МТК)

ПОРТУГАЛИЈА

Португалија ќе се обиде да го повтори успехот на нивните соседи Шпанците, кои во 2008 и 2012 ја освоија европската титула. Задачата ќе биде многу тешка и покрај тоа што во нивниот состав имаат големи ѕвезди.  Комбинацијата на искуство (Роналдо, Бруно Фернандеш, Пепе) и младите сили (Дијаш, Ренато Санчес, Жоао Феликс), го прави тимот на Фернандо Сантош непријатен противник за сите, и покрај тоа што би било успех само да се помине „групата на смртта“.

Голмани: Лопеш (Лион), Руи Патрисио (Вулверхемптон), Руи Силва (Гранада)

Одбрана: Жоао Кансело (Манчестер сити), Семедо (Вулверхемптон), Фонте (Лил), Пепе (Порто), Рубен Дијаш (Манчестер сити), Нуно Мендеш (Спортинг), Гереиро (Дортмунд)

Среден ред: Переира (ПСЖ), Жоао Палиња (Спортинг), Невеш (Вулверхемптон), Фернандеш (Манчестер јунајтед), Мутињо (Вулверхемптон), Ренато Санчес (Лил), Оливеира (Порто), Карваљо (Бетис)

Напад: Гонсалвес (Спортинг), Андре Силва (Ајнтрахт), Бернардо Силва (Манчестер сити), Роналдо (Јувентус), Диого Жота (Ливерпул), Гуедеш (Валенсија), Жоао Феликс (Атлетико Мадрид), Рафа Силва (Бенфика)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Црн ден за „летечките магариња“ – Киево исфрлени од Серија Б!

Објавено пред

Италијанската лига потврди дека тимот на Киево Верона е исфрлено од Серија Б во сезоната 2021/22, прогласувајќи го клубот банкротиран, и нивното место во втората лига ќе го преземе Козенца.

Според правилата во Италија, секој клуб мора да го докаже својот финансиски статус пред регистрацијата за новата сезона, за да не се случи банкротирање во текот на сезоната. Неодамна на сличен начин од Серија Б беше исфрлен тимот на Палермо.

Киево, клубот со прекар „летечки магариња“, не успеа да се регистрира бидејќи ги нема исплатено даночните обврски. Ова значи дека тие ќе мора да старуваат од Серија Д, најниското ниво на италијанскиот фудбал, во основа аматерска лига.

Киево го добија прекарот „летечки магариња“ од градските ривали Хелас Верона, кои се шегуваа дека кога клубот ќе влезе во Серија А, ќе „летаат магариња“. Ова се оствари во 2001 година, а потоа Киево играше и во УЕФА купот и во квалификациите за Лигата на шампионите. Минатата сезона тие завршија на осмото место во Серија Б.

Прикажи повеќе...

Спорт

По жештината, олимпијците сега ги очекува тропска бура!

Објавено пред

Екстремните временски услови на Олимпијадата во Токио ги загрижува спортистите, откако беше најавено дека во вторник Токио ќе биде погоден од тропска бура, но организаторите велат дека „нема грижа“ за здравјето на спортистите.

Натпреварувањата во веслање, сурфање и стреличарство веќе беа презакажани пред бурата, која е последна природна непогода која ги мачи спортисте, кои веќе имаа голем проблем со големата жештина во јапонската престолнина.

И покрај најавите дека ќе има силен дожд, бури и ветер во Токио, организаторите велат дека нема причина за вознемиреност – портпаролката на Токио 2020, Маса Такаја изјави дека е потребно „само придржување на советите на организаторите“.

Тенисерите најмногу се мачеа на жештината досега, откако Данил Медведев се пожали дека нема доволно мраз за време на паузите, а и светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ призна дека е тешко да се оддржува концентрацијата. Денеска, на триатлонската трка, норвешкиот шампион Кристијан Блуменфелт колабираше по пристигнувањето на целта.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пеп го заборави сонародникот – две години не проговорил со Педро Поро

Објавено пред

Дефанзивецот на Манчестер сити, Педро Поро, тврди дека ниту еднаш не разговарал со својот менаџер Пеп Гвардиола иако веќе две години е во тимот на актуелниот англиски шампион.

21-годишниот Шпанец пред две години пристигна на „Етихад“ од сестринскиот клуб Џирона во договор вреден околу 11 милиони фунти, но веднаш беше пратен назад во Шпанија како позајмен фудбалер во Реал Валјадолид пред во август 2020 да биде пратен на двегодишен заем во португалскиот Спортинг.

Минатата сезона тој со нив ја освои лигашката титула и беше именуван во тимот на сезоната, а беше повикан и во шпанската репрезентација (иако не играше на ЕП).

„Не, никогаш не сум зборувал со Пеп Гвардиола. Мислам дека тој воопшто не знае дека сум фудбалер на Сити. Во клубот некој мора да знае што се случува“, вели Поро за „Мирор“.

Се верува дека Спортинг ќе ја активира клаузулата од 8,5 милиони евра да го купи Шпанецот

Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 часа

(Видео) Јужна Европа се бори со пожари, најлошо е во Грција и Италија

Шумските пожари, потпомогнати од горештините и силните ветрови, денеска зедоа замав во јужна Европа, а некои северни земји ги расчистуваат...

Регион4 часа

Радев: Нема да дозволиме кршење на правата на Бугарите во Северна Македонија

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република...

Македонија9 часа

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија10 часа

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија11 час

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Македонија11 час

Пресуда за Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски – осудените плански го организирале упадот со цел да се зачува власта

Судот ги изрече пресудите за организаторите за упадот во Собранието на 27 април –  поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е...

Македонија12 часа

Трајко Вељаноски осуден на 6,5 години затвор, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески на 6 и 3 месеци, а Владимир Атанасовски на 6 години затвор

На судењето за организаторите за упадот во Собранието на 27 април, поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е осуден на...

Европа13 часа

(Видео) Големо невреме во Лондон: Поради поплави затворени осум метростаници и две болници

Силен дожд и грмотевици го погодија Лондон што предизвика поплави во некои делови на главниот град на Британија, поради што...

Македонија13 часа

Заев: Скопје никогаш нема да заборави на жртвите од земјотресот и солидарноста по него

Катастрофалниот земјотрес пред 58 години за само 20 секунди го запре животот на Скопје и им го одзеде животот на...

Свет14 часа

Фаучи: Најверојатно ќе биде потребна трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за инфективни болести, Ентони Фаучи, процени дека на вакцинираните Американци чиј имунолошки систем е загрозен, може да...

Македонија15 часа

Сеќавање за жртвите – Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој 1.070...

Македонија16 часа

Почнува вакцинирањето во домашни услови

Од денеска граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт за да примаат вакцина...

Македонија1 ден

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Регион1 ден

Возачот на косовскиот автобус признал дека задремал зад воланот, загина и неговиот колега

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус кој денеска излета од автопатот кај Славонски Брод, Хрватска. Најмалку 10 лица...

Македонија1 ден

МНР купи електрични тротинети за вработените, набавката била дел од проектот „Зелена дипломатија – новото нормално“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги промовираше електричните тротинети, набавени за користење од страна на вработените во министерството, образложувајќи...

Свет2 дена

(Видео) Невреме повторно ја погоди Белгија, поплавата носеше возила

Силно невреме повторно ја погоди Белгија и предизвика штета, десет дена по поплавите во кои загинаа 36 лица. Возилата во...

Македонија2 дена

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Како дел од активностите на кандидатурата на Град Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“, назначени се две...

Македонија2 дена

Мал процент на граѓани се заразиле со Ковид по две дози вакцина, од утре вакцинација и дома

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата. Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две...

Македонија2 дена

Гужви на Богородица и Табановце, за влез и излез во државата се чека и до 45 минути

Големо раздвижување на граничните премини има утрово. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на граничните премини Богородица и Табановце задржувањето за...

Македонија2 дена

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Досие