Контакт

Спорт

Грузија падна, сега нека се „пазат“ Холандија, Австрија и Украина!

Објавено пред

Македонија се пласираше на Европското првенство во 2021, историски успех на нашиот фудбал, вест која во светските медиуми се прикажа како историски успех на една мала земја.

Бидејќи ждрепката за ЕП веќе беше направена, се знаеше веднаш кои се нашите противници во групата Ц на Евро 2021, натпреварување кое за првпат во историјата ќе се игра во повеќе земји. За нас, главните дестинации се романската престолнина Букурешт, како и прекрасната „Јохан Кројф арена“ во Амстердам.

Историски ден за Македонија, ќе биде 13 јуни 2021 година во „Националната арена“ во Букурешт, кога ќе го играме првиот меч против Австрија во 18.00 часот. Четири дена подоцна, исто така во Букурешт играме со Украина предводена од селекторот Андриј Шевченко, овојпат од 15.00 часот, за на 21 јуни во 18.00 часот да следува вистинската „круна“ на овој пласман – мечот против Холандија сред Амстердам.

Во наредната фаза ќе одат првите две пласирани репрезентации, како и четири од шесте третопласирани, но за тоа понатаму!

Спорт

Во Неапол нема да се спие – тагата за Марадона е преголема

Објавено пред

Иако Марадона имаше статус на легенда во својата родна Аргентина, вистински статус на фудбалски бог имаше во јужна Италија, односно во Неапол, каде што ги оствари сите соништа на навивачите на „партенопеи“.

Марадона играше во Наполи од 1984 до 1991 година, помагајќи во градот во Кампанија да пристигне првата титула од Серија А во историјата. Каде и да се тргне во градот, може да се забележи некој мурал на „Ел Пибе дел оро“, каде што тој претставуваше претставник на „обичниот човек“, суперхерој кој успеа да ги симне од врвот доминантните клубови од богатиот север на земјата. Речиси сигурно е дека вечерва ќе има собирања и ретко кој ќе може да заспие.

На официјалниот Твитер профил на Наполи кажаа најдобро: „Светот ги чека нашите зборови, но не постојат зборови да се опише болката низ која поминуваме. Сега е време за тагување“.

Никола Ломбардо, портпаролот на клубот, исто така побара да се даде време за тагување: „Во моментов ние сме во тагување. Се чувствуваме како боксер кој е во нокаут. Сите сме во шок“.

На Интернет пак, веднаш почна „кампањата“ стадионот „Сан Паоло“ да го носи името на легендата која го прослави.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пеле се прости од Марадона: Еден ден на небо заедно ќе шутираме топка

Објавено пред

Бразилската фудбалска легенда Пеле се прости со својот стар пријател Диего Марадона, велејќи дека е жално да се загуби пријател на ваков начин.

Марадона почина во средата од срцев напад на само 60 години, по што аргентинскиот претседател Алберто Фернандез прогласи три дена национална жалост во земјата.

„Сигурно, еден ден ќе шутираме топка заедно на небото горе“, се вели во кратката објава на Пеле дадена до „Ројтерс“.

Иако во текот на годините ги разделуваше генерациски јаз, како и национален јаз во лутотот јужноамериканско ривалство Аргентина-Бразил, двајцата фудбалери подоцна во животот праќаа пријателски пораки еден кон друг.

Прикажи повеќе...

Спорт

Од Марадона се простуваат од Реал и од Наполи, Линекер, Дончиќ, Касилјас…

Објавено пред

Марадона ги донесе до сега единствените две титули на Наполи во Италија, па клубот каде тој е божество се против од него:

Иако играше во Барселона, од Реал Мадрид господски се простија од „Ел Пибе“:

Легендарниот Гери Линекер напиша:
„Вестите од Аргентина се дека Диего Армандо Марадона почина. Беше најдобриот играч на мојата генерација и веројатно најдобриот на сите времиња. Се надевам дека конечно ќе најде утеха во божјите раце“

Кошаркарскиот ас, Лука Дончиќ и легендарниот фудбалски голман, Икер Касилјас исто така се простија од Марадона:

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија59 минути

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Меѓународен3 часа

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: Ќе го предводам народот во борбата против погазување на македонскиот идентитет

Интервјуто кое Зоран Заев го даде за бугарски медиум, очигледно претставува додворување кон бугарската јавност и подготовка за македонската јавност,...

Македонија5 часа

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Свет6 часа

Двајца повредени со нож во Швајцарија, се утврдува дали е терористички напад

Две лица се повредени, а едно е уапсено во можен терористички напад во стоковна куќа во Швајцарија, пренесува швајцарски РТС....

Македонија8 часа

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија8 часа

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура9 часа

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа9 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет10 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија10 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија10 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион10 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа11 час

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет11 час

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет12 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет12 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет12 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет12 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија24 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Досие