Контакт

Спорт

Гвардиола го посакува Артур во тимот на Манчестер Сити

Објавено пред

Англискиот првак Манчестер Сити е заинтересиран да го доведе играчот од средниот ред на Јувентус, Артур Мело. Менаџерот Пеп Гвардиола бара замена за Илкај Гундоган, чиј договор истекува следното лето.

dobivaj vesti na viber

Артур беше отпишан во Јувентус бидејќи тренерот Масимилијано Алегри не смета на него. За него постои интерес и од Арсенал, но Гвардиола верува дека лесно ќе го убеди да дојде на „Етихад“ во шампионскиот тим на Сити.

Манчестер Сити го загуби првиот трофеј оваа сезона, откако Ливерпул славеше против „граѓаните“ со 3:1 за „Комјунити Шилд“.

Спорт

Ник Кирjос нема да игра на Австралија опен

Објавено пред

Австралискиот тенисер Ник Кирjос втора година по ред нема да игра на Австралија опен.

dobivaj vesti na viber

Контроверзниот играч не се најде на списокот со учесници на првиот Грен слем сезонава и потврди дека нема да биде во Мелбурн.

Кирјос во 2023 година поради повреда одигра само еден натпревар, оној во Штутгарт против Јибинг Ву, во кој беше поразен.

– Ова е многу разочарувачки период за мене, но нема да можам да се натпреварувам на отворено до Австралијанецот во 2024 година. Ме крши срцето, имав толку многу убави спомени таму. Сакам само да се вратам и да бидам на врвот на својата игра и за тоа ми треба уште малку време – изјави Кирјиос.

Кирjос имаше многу добра сезона во 2022 година, стигнувајќи до финалето на Вимблдон, додека го освои Австралија Опен во двојки со Танасис Кокинакис.

Најдобриот резултат на Ози опен во неговата кариера е четвртото коло, во 2018 и 2020 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Стоичков: Глувци во облечени во скапи костуми го убија Марадона

Објавено пред

Легендарниот бугарски фудбалер Христо Стоичков во подкастот „Код спорт“ зборуваше за Диего Марадона, кој почина на 25 ноември 2020 година.

dobivaj vesti na viber

Стоичков, откри дека бил исклучително близок со Аргентинецот, истакна дека се смета себеси за еден од одговорните што не можел да го одвои Марадона од лошото друштво.

„Јас сум еден од оние кои најмногу го критикуваа Диего. Го критикував затоа што остана во капсула со некои луѓе кои секојдневно се шетаа во вратоврска, бела кошула и црн костум. Секој ден беа на иста маса бидејќи тој е Диего Марадона“, истакна Стоичков и продолжи:

„Да не беше тој човек и неговото име, тие глувци никогаш немаше да постојат. За мене тие се убијците на Марадона. Го ставија на таа позиција. Имавме големи расправии со него. Му реков дека се разликува од нив. Јас сум еден од виновниците што не инсистирав до крај. Тој не ги слушаше своите вистински пријатели“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Објавено пред

Карло Анчелоти на прес конференција на која го најави гостувањето на Реал, кај Бетис во рамките на 16. коло од шпанската Ла Лига, ја коментираше и информацијата дека голферот Џон Рахм,стана најплатен спортист во светот. Неговата годишна плата е поголема од заедничките плати на Кристијано Роналдо и Лионел Меси.

dobivaj vesti na viber

Рахм потшиша договор вреден 500 милиони евра со ЛИВ голф лигата од Саудиска Арабија. Договорот ќе трае најмалку три години, а наводно има опција за продолжување, пишува ЕСПН.

По повод таа вест Анчелоти беше запрашан дали би заминал во Саудиска Арабија доколку некој клуб му понуди договор од 500 милиони евра.

„Воопшто не би резервирал лет, би одел таму пеш. Не, не. Се шегувам. Не ми требаат пари. Светот се менува и ќе продолжи да се менува”, рече тренерот на Реал.

Прикажи повеќе...

Најново

Uncategorized8 минути

(Фото+видео) Невиден хорор во Рим: Пожар ја зафати болницата, пронајдени 3 мртви пациенти, а изгоре целата мртовечница

Тројца пациенти загинаа, додека повеќе од 200 беа евакуирани од болницата Тиволи во предградието на Рим каде што избувна голем...

Македонија16 минути

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со меѓусебни обвинувања за убиецот на Вања

Партиите и денеска со меѓусебни обвинувања за тоа со кого бил близок Љупчо Палевски, убиецот на малата Вања. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија24 минути

(Фото) Спречен шверц на повеќе од 500 делови за камиони

Вкупно 516 различни делови за камиони се запленети од страна на царинските службеници на граничниот премин Богородица. Обидот за нелегален...

Uncategorized40 минути

(Фото) Арсовска во посета на новото инклузивно игралиште во скопската зоолошка

Градоначалничката на градот Скопје, Данела Арсовска со тим од градските сектори и јавните претпријатија, го посетија инклузивното игралиште во ЗОО...

Македонија14 часа

Ќе ја извршувам функцијата со должна почит и одговорност, рече Џафери кој ќе седне на премиерската фотелја 100 дена пред избори

Претседателот на Собранието од редовите на ДУИ, Талат Џафери, се огласи во јавноста откако партијата му ја даде довербата да...

Македонија17 часа

Талат Џафери ќе биде технички премиер до изборите

Демократската унија за интеграција (ДУИ) на партискиот состанок одлучи актуелниот претседател на Собранието, Талат Џафери, да биде човекот кој ќе...

Свет18 часа

Прво сведочење на „девојката со црвена марама“ од фестивалот во Израел: „Понекогаш се чувствувам виновна што преживеав“

„Ми беше чудно што фестивалот беше организиран толку блиску до границата со Газа, но заклучив дека организаторите ќе кажат ако...

Македонија20 часа

Рускоска: Случајот со убиствата не смее да добие политичка конотација

Поранешната обвинителка и шефица на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција,  Вилма Русковска смета дека случајот со...

Свет21 час

Путин повторно ќе се кандидира за претседател

Изборите во Русија ќе се одржат на 17 март 2024 година, а Владимир Путин ја објави својата кандидатура за уште...

Топ21 час

Најдено телото на велешанецот кој беше пријавен за изчезнат – загинал во сообраќајка, автомобилот излетал од патот

Најдено е телото на 59-годишниот маж од Велес, за кого вчера медиумите јавија дека бил пријавен за исчезнат. Според информациите...

Македонија22 часа

Поднесена е кривична пријава за возачот кој го пренесе Палевски од Белград до Турција

Полицијата поднесе кривична пријава по брза постапка против возачот кој го пренесе Љупчо Палевски од Белград до Турција поради случајот...

Регион1 ден

Грција и Турција подготвени темелно да ги обноват односите: „Ајде да разговараме гледајќи ја чашата полуполна“

Атина и Анкара вртат нова страница во односите и потпишаа декларација за билатерална соработка. „Ајде да разговараме гледајќи ја чашата...

Свет1 ден

Синот на израелски министер е убиен во Газа, се борел во тунелите

Синот на поранешниот командант на израелската армија Гади Ајзензот, кој моментално служи како министер во воената влада, е убиен во...

Македонија1 ден

Учениците се чувствуваат небезбедни, да се внимава на менталното здравје во училиштата, апелира Сојузот на средношколците

Сојузот на средношколци упатува најдлабоко сочуство до блиските на жртвите од последната трагедија, поради грабнувањето и убиството на ученичката Вања...

Македонија2 дена

Земјата се соочува со епидемија од корупција, црната листа ќе се проширува, најави Агелер

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но...

Македонија2 дена

Со возило на фирма струмичанецот му помогнал на Палевски и го пренел преку Турција, обвинителството нареди истрага за возачот

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка за едно лице поради основано сомнение дека сторил кривично дело...

Македонија2 дена

Анѓушев: Малта не треба да има почесен конзул со сенка врз неговото име, колку и да е таа неоправдана

Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото...

Македонија2 дена

Мајката на Вања: Сè уште не можам да разберам зошто моето девојче е сега во гроб

Не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мира и разговаравме само...

Македонија2 дена

Спасовски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за политиканство и најави дека ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Политиканството во вакви случаи на убиства, уште еднаш ги убива жртвите и тоа не е добро. Ова го изјави министерот...

Македонија2 дена

Лога за екстрадицијата на Палевски: За релативно кратко време очекувам да биде меѓу нас и да докажува што се случило

Барањето за екстрадиција на Љупчо Пелвски- Палчо, осомничен дека е организатор и извршител на убиствата на 14 – годишната Вања...