Контакт

Спорт

Хакинен го потсети Леклер: Фетел не освои четири титули со пуштање

Објавено пред

Двократниот светски шампион, Мика Хакинен го потсети Шарл Леклер дека Себастијан Фетел стигнал до четири светски титули и дека до нив не стигнал со пуштање на другите возачи.

Ферари се мачат да ги „менаџираат“ односите помеѓу двајцата колеги оваа сезона, која кулминираше на Руското ГП, кога Фетел откако го помина Леклер одби да го пропушти по наредбата на тимот. Фетел дури беше повикан во седиштето на Ферари во Маранело на состанок со шефот Матија Биното. Хакинен, кој освои две титули со Мекларен-Мерцедес, вели дека Леклер го потценил својот искусен колега.

„Постои тензија помеѓу двајцата возачи на Ферари и Шарл сега учи некои тешки лекции. Вклучувајќи го и фактот дека Себастијан не освои четири светски титули со пуштање на другите возачи. Во споредба со Мерцедес, Ферари уште немаат совршена тимска работа помеѓу возачите и мораат да го направат тоа за да победуваат постојано. Кога има конфликт внатрево тимот никогаш нема успех“, вели Хакинен.

Спорт

Јанг им донесе „брејк“ на Атланта во финалето на Истокот

Објавено пред

Атланта хокс стигнаа до „брејк“ во финалето на Источната конференција, победувајќи ги Милвоки бакс со 116:113 за 1:0 водство во серијата, а најзаслужен беше фантастичниот Треј Јанг.

Јанг имаше 48 поени, 7 скока и 11 асистенции за да биде најдобар во тимот на Хокси, а му помогна Колин со 23 поени и 15 скока, додека за Бакси не беа доволни 34-те поени на Јанис Адетокумбо и 33-те поени на Холидеј.

Бакси имаа предност од 28:25 по првата четвртина, и а полувреме повторно отидоа со мала предност од пет поени (59:54). Меѓутоа, тие не успеаја да се одвојат, и Атланта направи пресврт во последната четвртина.

Вториот меч од финалето се игра во сабота навечер, повторно во Милвоки. На Западот, Финикс сас веќе имаат 2:0 предност над Лос Анџелес клиперс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хаос на Копа – судијата ги уништи Колумбијците за пораз од Бразил

Објавено пред

Колумбијците не можеа да се помират со 2:1 поразот од Бразил во меч од групната фаза на Копа Америка 2021, откако израмнувачкиот гол на Роберто Фирмино во 78. минута се случи откако судијата Нестор Питана случајно играше со топката, по што Касемиро им донесе победа на „Селесао“ во 10. минута од судското продолжение.

Луис Дијаз ги донесе Колумбија во водство уште во 10. минута и овој резултат беше актуелен до 78. минута, кога колумбиските дефанзивци застанаа кога судијата Питана ја закачи топката, дозволувајќи Фирмино лесно да ја смести топката во мрежата. Касемиро потоа ги скрши колумбиските срца со гол по корнерот на Нејмар.

Колумбискиот селектор Реиналдо Руеда беше бесен.

„Двата гола на Бразил дојдоа од различни ситуации. Во првиот судијата дефинитивно попречи. Штета за резултатот“, изјави Реина.

Прикажи повеќе...

Спорт

Горецка ја спаси Германија од срам, пенал – реми дуел во Будимпешта

Објавено пред

Малку недостасуваше селекцијата на Германија уште по групната фаза да доживее елиминација од селекцијата на Унгарија, и тоа на домашен терен во Минхен. По 90 минути „Панцирите“ одиграа 2-2 со храбрите Унгарци и тоа благодарение на погодокот на Леон Горецка во 84 минута откако Унгарија на двапати имаше водство.

Најпрво во 11 минута Салај погоди со глава за 0-1.

Тој резултат беше актуелен се до 66 минута кога Каи Хаверц донесе израмнување, 1-1.

Само 2 минути подоцна Унгарците дојдоа до нова предност, преку Шафер во 68 минута.

Следуваше атак со сите сили на Германците и спасоносниот гол на Горецка.

На останатиот последен меч од групата Ф популарно наречена „група на смртта“, дербито во Будимпешта меѓу Франција и Португалија заврши со поделба на пленот, 2-2.

На меч во кој шпанскиот судија Лахос покажа дури 3 пенали, по двапати во листата на стрелците се запишаа Карим Бензема кај „петлите“, односно Кристијано Роналдо кај Португалците.

Унгарија го заврши настапот на ЕУРО 2020 со 2 освоени бодови, како четвртопласирана.

Германците групата ја завршуваат на втората позиција, со 4 бода од 3 меча.

Французите се тие кои се лидери во групата, со 5 бодови, додека Португалија ќе игра во осминафиналето благодарение на тоа што како третопласирана со позитивна гол-разлика обезбеди пласман во нокаут фазата.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 минути

Европскиот Парламент предупредува- Бројот на мигранти расте, мора итно да дејствуваме

Со доаѓањето на летните месеци на надворешните граници на ЕУ, притисокот на мигрантите расте, затоа е потребно итно и солидарно...

Свет12 минути

Во Бразил рекорден број на новозаразени од коронавирус во еден ден

Во Бразил беше постигнат рекорд со над 115.000 случаи на заразени со коронавирус во еден ден, соопштија здравствените власти. Според...

Економија13 часа

Владата го утврди предлогот за поскапување на горивата, на ред се пратениците

Предлогот за законски измени за повисока еколошка такса за нафтените деривати одат на усвојување во Собранието. Владата на денешната 82...

Свет14 часа

Европска здравствена агенција: Делта вирусот ќе доминира во Европа ова лето

Делта варијантата на коронавирусот, првпат откриена во Индија, значително ќе се прошири низ Европа во текот на летото, предупреди Европската...

Топ15 часа

Изгоре камп возило на туристи на Матка

Камп возило на туристи од Полска целосно изгоре на Матка, а уште едно возило е оштетено, соопшти МВР. „Вчера настанал...

Македонија18 часа

Пет нови случаи на Ковид-19, почина 39-годишник од Кичево

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а регистрирани се 5 нови случаи на...

Македонија18 часа

Заев: ЕУ има проблем, ние ќе бараме решение и не се откажуваме од заслужената интеграција

„Европа има проблем. Големата идеја за обединета Европа денес има проблем. А проблемот е самата ЕУ. Брисел ни порача дека...

Европа19 часа

Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод

Руски воен брод испукал предупредувачки истрели кон уништувач на британската кралска морнарица, ХМС Дифендер, откако влегол во руските води во...

Македонија19 часа

Утре и задутре портокалова фаза: Од работа да се ослободат бремените жени и лицата над 60 години

Во текот на следните два дена (четврток и петок), целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова...

Македонија21 час

Омбудсман: МВР да утврди одговорност кај службите за прекинот во издавањето лични документи

Народниот правобранител изразува загриженост во однос на повторниот прекин на издавање на лични документи (лични карти, патни исправи, возачки дозволи...

Европа21 час

По најавите дека стадионот во Минхен ќе свети во боите на виножитото, Орбан не доаѓа на натпреварот

Oткако неколку германски политичари жестоко ја критикуваа одлуката на УЕФА за забрана за осветлување на стадионот во Минхен во боите...

Македонија21 час

Македонија на листата на безбедни земји за патување во Австрија

Три балкански држави се најдоа на австриската листа на безбедни земји за патување. Австриското Министерство за здравство ги објави имињата...

Македонија22 часа

Атина гневна зошто Заев на „Твитер“ напишал македонска фудбалска репрезентација

Грција го замрзнува ратификувањето на меморандуми за соработка со Северна Македонија поради објава на премиерот Зоран Заев на „Твитер“ за...

Свет24 часа

Најлошото допрва доаѓа, алармантно предупредување на научниците за клима

Недостиг на вода, глад, исчезнување на одредени видови животни и растенија, животот на Земјата, неизбежно ќе се трансформира со климатските...

Свет24 часа

Убијците на Кашоги поминале обука во САД, одобрена од Владата

Четворица Саудијци кои учествуваа во убиството на новинарот на „Вашингтон пост“, Џамал Кашоги во Истанбул во 2018 година, поминале обука...

Македонија2 дена

Владата одлучи дека компаниите за превоз можат да возат со полни автобуси

Владата на денешната седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници, со максимален...

Македонија2 дена

Влада: Ахмети не разговарал со СДСМ и Заев за промена на знамето, грбот или химната

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб...

Македонија2 дена

Бугарија не ја трга блокадата за Македонија, но го пофали прогресот на Албанија

Бугарија го потврди својот став за европската перспектива на Република Северна Македонија на денешниот редовен состанок на Советот за општи...

Македонија2 дена

13 нови случаи на Ковид-19, починати нема

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.952 тестирања, а регистрирани се 13 нови случаи на...

Македонија2 дена

И во кризната 2020 година општините потрошиле на тендери исто колку и во 2019 година, лидер е Град Скопје

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави Базата на податоци за јавни набавки на општините во 2020 година според која...

Досие