Контакт

Спорт

Хакинен: Ќе му биде многу тешко на Хамилтон ако Мерцедес немаат најбрз болид

Објавено пред

Луис Хамилтон ќе го очекува „емоционална борба“ во Формула 1 шампионатот во 2022 доколку Мерцедес го немаат најбрзиот болид во шампионатот, предупредува двократниот светски шампион Мика Хакинен.

dobivaj vesti na viber

Околу иднината на ѕвездата на Мерцедес има многу шпекулации по контроверзниот финиш на минатата сезона, кога ја изгуби титулата во последниот круг од последната трка од сезоната во Абу Даби од Макс Ферстапен во Ред бул. Со нови правила кои стапуваат на сила оваа сезона, никој не може да гарантира дека Мерцедес пак ќе има супериорен болид и Хакинен, кој освои две титули со Мекларен, но со мотори на Мерцедес во 1998 и 1999 година вели дека предизвикот ќе биде голем.

„Патот на Луис во Формула 1 беше долг и има многу работи кои ќе одлучуваат дали ќе продолжи. Тој ја има потребната самодоверба, бидејќи победуваше, беше на врвот и сите гледаа кон него. Си мисли дека мора да продолжи така. Но, регулативите се драстично сменети и болидите ќе бидат целосно нови машини, така што постои шанса да не се најде оптималното решение. Ако тоа му се случи на Луис, тогаш ќе биде тешко да го прифати тоа. Кога си бил на врвот на планината и одеднаш пак треба да се качуваш, ќе мора емоционално да си силен“, вели Хакинен, кој откако ги освои двете титули со Мекларен, не можеше да најде одговор за супериорното Ферари со Михаел Шумахер, кои освоија пет титули во низа.

Спорт

(Видео) Торино пак ја остави Рома без победа

Објавено пред

Рома на Жозе Мурињо остана на само една победа на стартот на новата сезона во Серија А, откако Дуван Запата успеа да спаси поен за Торино за 1:1 реми.

dobivaj vesti na viber

„Волчицата“ беше поблиску до трите поени, откако Ромелу Лукаку стрелаше во 68. минута, и кога изгледаше дека тоа е доволно, новото засилување на „Граната“, Колумбиецот Дуван Запата израмни во 85. минута од мечот.

Ремито ја остава Рома на 13. место со само 5 освоени поени, додека Торино се деветти со 8 поени.

Standings provided by Sofascore
Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) И без Мбапе, ПСЖ доминираше во францускиот „Ле класик“

Објавено пред

Пари Сен-Жермен, по неочекуваниот пораз од Ница во претходното коло, се созеде и стигна до импресивна и доминантна 4:0 победа над својот најголем (вечен) ривал, Олимпик Марсеј.

dobivaj vesti na viber

На „Паркот на принцовите“, дербито со ривалот од јужна Франција, секогаш се жестоки и неизвесни, но овојпат имаше само еден тим кој играше на теренот. Само што почна мечот, во 8. минута, Ашраф Хакими ги донесе Парижани во водство, по што следуваше неочекуваната замена на Килијан Мбапе во 32. минута поради повреда.

Ова не им пречеше на домаќините, кои во 37. минута го зголемија водството преку Рандал Коло Муани, за да стават точка на мечот преку Гонсало Рамос, кој го замени Мбапе, постигнувајќи два гола во 49. минута.

ПСЖ сега е на 3. место на табелата со 11 поени, два помалку од неочекуваниот лидер Брест, додека Марсеј се на седмото место со 9 поени и без победа во последните три кола.

Standings provided by Sofascore
Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) На шампионот не му оди – Осимен утна пенал, само поен против Болоња

Објавено пред

За разлика од минатата сезона, кога ги „газеа“ своите противници, на актуелниот шампион Наполи не му оди најдобро на стартот на новата сезона, одигрувајќи само 0:0 на гостувањето кај Болоња.

dobivaj vesti na viber

Ова е трет меч едноподруго во кој тимот на Руди Гарсија не победува, а уште повеќе разочарува неефикасноста на напаѓачите. Виктор Осимен имаше најдобра шанса да ги донесе гостите во водство во 72. минута од мечот кога беше досуден, но тој беше непрецизен.

Македонскиот ас, Елиф Елмас доби шанса во 76. минута кога го замени слабиот Квича Кварацхелија, но ниту тој не успеа да помогне да се стигне до победа.

Standings provided by Sofascore
Прикажи повеќе...

Најново

Регион20 минути

Ковачевски апелира на деескалација во Косово и уверува дека безбедносната состојба во Македонија е стабилна

Премиерот Димитар Ковачевски се огласи со коментар по денешните престрелки на северот на Косово апелирајќи на деескалација и осудувајќи ги...

Регион1 час

Косовската полиција: Уапсен и вториот напаѓач на полицијата, ситуацијата се’ уште е тензична

Косовската полиција вечерва соопшти дека надлежните полициски единици го уапсиле вториот напаѓач, кој исто така бил во воена униформа и...

Регион2 часа

Вучиќ го осуди убиството на полицаецот: Се побунија Срби од Косово не можејќи да го трпат теророт на Курти

Србите, а не луѓето од централна Србија како што лажеа, се револтираа и не сакаат повеќе да го трпат теророт...

Македонија3 часа

МНР: Седум македонски државјани меѓу кои и дете се во близина на манастирот во Косово

Министерството за надворешни работи објави дека во раните утрински часови, преку дежурниот телефон на Министерството за надворешни работи, добиена е...

Топ6 часа

Дете од Прилеп загина при пад од дрво

Малолетно момче од селото Црнилиште, Прилепско загина вчера по пад од дрво. Момчето од здобиените повреди починало на лице место. Според...

Македонија7 часа

Мицкоски му посака добро здравје на Груевски: „И’ заби нож во грб на сопствената партија“

Морам да кажам дека како човек оваа јавна преписка со поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ не ме прави среќен, ниту ова...

Регион10 часа

Курти: Триесет вооружени лица продолжуваат со нападите врз косовската полиција

Косовскиот премиер Аљбин Курти  изјави дека продолжуваат нападите врз косовската полиција, како и дека во нив учествуваат 30 вооружени лица....

Македонија13 часа

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на САД по повод учеството на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации,...

Македонија14 часа

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Вчера биле регистрирани 36 поголеми пожари. Според информациите што стигнале до Секторот за операции и координација во Центарот за управување...

Свет15 часа

Италија ќе произведува нови борбени авиони заедно со Британија и Јапонија

Италија денеска соопшти дека ќе стане рамноправен партнер во борбената програма на следната генерација со Британија и Јапонија, додека во...

Свет15 часа

Ким Џонг-ун му испрати писмо на кинескиот претседател: „Се надевам на пријателство и соработка“

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-Ун, во писмо до кинескиот претседател Шји Џинпинг вети дека ќе ги унапредува односите на соработка, објави...

Култура15 часа

„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски го отвори „Браќа Манаки“

Филмот „Домаќинство за почетници“, по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција го отвори...

Македонија1 ден

Албанската опозиција за измените во Кривичниот законик: Злоупотребено е европското знаменце

Демократското движење, Алтернатива и Движењето Беса ја обвинија власта дека го злоупотребила европското знаменце за измените на Кривичниот законик. Потпретседателот...

Македонија1 ден

Пресврт во случајот со пожарот во Хром: мажот кој беше извлечен мртов, претходно бил избоден

Триесет и петгодишниот маж од скопската населба Хром чиешто тело беше извлечено вчера за време на пожарот во станот, претходно...

Топ1 ден

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје – родителите тврдат дека кога го зеле не престанало да плаче

Единаесетмесечно бебе било земено од градинка во Шуто Оризари со тешки повреди. Родителите кои го пријавиле случајот во МВР, велат...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

При денешната посета на општина Брвеница претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на споменатите информации...

Македонија1 ден

Пожарот кај Милетино се гасне и од воздух – гори борова шума

Центарот за управување со кризи (ЦУК), известува дека полета еден авион на ДЗС, а втор авион се подготвува, за дејствување...

Македонија2 дена

Османи до Македонците во Албанија: Слободно да ја изразите вашата припадност на пописот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача до Македонците во Албанија во следните шест недели слободно да ја изразат својата...

Култура2 дена

Под мотото „Прекрасното непознато“ почнува 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Под мотото „Прекрасното непознато“ Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“ вечерва ќе го започне своето 44. издание. Свеченото отворање е...

Свет2 дена

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки вчера му порача на украинскиот претседател Володимир Зеленски да не ги навредува Полјаците, продолжувајќи со својата...