Контакт

Спорт

Халанд го избрал Реал – Клубот не сакал да преговара со менаџерот Рајола

Објавено пред

Иднината на Ерлинг Халанд е една од најинтересните теми во фудбалскиот свет. Пред два дена менаџерот и таткото на фудбалерот, мини Рајола и Алф-Инге Халанд, беа на разговори во Барселона и Реал Мадрид. Интересно, претставниците на Халанд преговараат за неговиот трансфер, иако Борусија Дортмунд најави дека нема намера да го продаде својот најдобар стрелец.

Шпанските медиуми тврдат дека Рајола ги посетил двата клуба за да ја зголеми цената на својот клиент и за да извлече поголема провизија за себе.

„АС“, пишува, дека таткото на Халанд го известил реал дека неговиот син сака да игра само за „кралскиот клуб“. Според овој извор Реал немале намера да влегуваат во натпревар со Барселона и Манчестер сити под финансиските на менаџерот Рајола.

Намерата на Реал и претседателот Флорентино Перез била да оставри директни преговори со Борусија Дортмунд.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нејмар година дена плаќа 142 вработени иако институтот му е затворен!

Објавено пред

Нејмар Јуниор е фудбалер за кого фудбалските фанови имаат поделено мислење – додека некои сметаат дека е вистински бразилски гениј, други мислат дека е преценет играч и „дива“ на фудбалскиот терен. Но, без разлика на ова, тој се покажува дека е пред се, човек.

Асот на ПСЖ одамна ја предводи својата добротворна организација „Нејмар Јуниор Институт“, кој помага на 3.000 деца и млади луѓе во Праја Гранде и каде што работат членовите на неговото семејство. Сепак, пандемијата на КОВИД-19 придонесе институтот да е затворен од март 2020, но Нејмар се погрижил вработените да не останат на улица.

Нејмар продолжил да им исплаќа нормална плата и здравствено осигурување на 142 луѓе кои работат во институтот, иако тоа го чини 600.000 бразилски реали (околу 100.000 евра) месечно. Целта е да се заддржи целата структура до крајот на кризата за да се продолжи со активноста.

„Без разлика колку ќе трае пандемијата, работните места и платите на луѓето се сигурни. Нашите услуги се достапни и за власта доколку се потребни“, изјави неговиот татко, Нејмар Сениор.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рубљов во Монте Карло го елиминираше својот идол Рафа Надал!

Објавено пред

Андреј Рубљов успеа да го исфрли 11-кратниот шампион од Мастерсот во Монте Карло, Рафаел Надал во класика во петокот, победувајќи по битка во три сета со 6:2/4:6/6:2.

23-годишниот Рубљов фуриозно го отвори мечот, освојувајќи го првиот сет со 6:2, по што во вториот направи предност од 4:2 и изгледаше дека само треба да го комплетира најголемиот триумф во кариерата. Меѓутоа, „кралот“ на земја, Надал успеа да се врати и да ги освои следните четири гема за да израмни на 1:1. Во одлучувачкиот сет, Русинот го искористи лошиот ден на Надал за да го победи тенисерот за кој призна дека е негов тениски идол.

Русинот во полуфиналето ќе игра со Норвежанецот Каспер Руд, инаку тренинг-партнер на Надал, откако тој со 6:4/6:3 го победи шампионот од 2019 година, Италијанецот Фабио Фоњини.

Британецот Ден Еванс, пак, го продолжи настапот од соништата во Монте Карло, откако по елиминацијата на Новак Ѓоковиќ, влезе во полуфиналето со 5:7/6:3/6:4 победа над 11. носител, Белгиецот Давид Гофан.

Еванс водеше со 5:3 во првиот сет, но потоа го загуби од Гофан, кој потоа влезе во катастрофална форма и успеа да освои само 2 од своите 17 брејк топки во мечот.

Првото Мастерс полуфинале во кариерата, Еванс ќе го игра против четвртиот носител, Стефанос Циципас, кој водеше со 7:5 против Алехандро Давидович Фокина, кога Шпанецот се повреди.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јаја Туре со писмо се извинил на Манчестер сити и Гвардиола!

Објавено пред

Јаја Туре, иако има статус на легенда на Манчестер сити, останува во „незгодни“ односи со англискиот клуб, иако самиот вели дека се обидува да ги поправи односите, почнувајќи со писмо со извинување до Пеп Гвардиола, кого претходно го обвини дека не ги сака африканските фудбалери.

Туре има освоено три титули од Премиер лигата со Манчестер сити, а сега на 37 години, признава дека големиот дел од вината е кај него. Тој вели дека не бил во посета на Сити по повлекувањето во 2018 година и покрај тоа што има доживотен билет и еден терен за тренинг кој го носи неговото име.

Но, во Сити не го заборавиле бурното интервју за „Франс фудбал“ еден месец по неговото заминување. Туре открива дека минатата година пратил писмо до клубот, нудејќи целосно извинување за неговото однесување. Засега, тој не добил одговор и не знае дали тоа стигнало до Гвардиола.

„Тоа интервју беше мојата голема, огромна грешка. Кога ќе му дадеш доверба на некој друг, тогаш таа може да се претвори во нешто што не си посакувал. Знам дека луѓето не беа среќни. Пратив писмо до некои важни луѓе во кои признавам дека бев нечесен кон клубот, но не добив одговор. Сакам мир, не караници. За фановите, за клубот, понекогаш работите мора да се средат“, вели Туре.

Туре, кој сега работи како тренер во Украина со тимот на Олимпик Доњецк, признава дека односите на неговиот агент Дмитриј Селук со Сити не биле најдобри и дека требал да се дистанцира навреме.

„Беше тешко – изгледам како лоша личност поради негативните работи околу мене. Не е во ред да се каже дека сум лоша личност. Не сакав да одговарам, бидејќи фудбалот беше најважен за мене. Но, морав да се справам со работите на поинаков начин. Многу работи можеа да бидат подобри“, додава Туре.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Јанша го негира нон-пејперот: Тој документ не постои

Нема документ, па дури и нон-пејпер, со кој Словенија би се залагала за промена на границите на Балканот, е пораката...

Македонија4 часа

Судот одреди домашен притвор за Драги Рашковски

Ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, доби домашен притвор, кој му е изречен од Кривичниот суд. Судијата кој одлучуваше, го...

Македонија5 часа

Нови 908 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.616 тестирања, а регистрирани се 908 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија6 часа

Заев за Рашковски: Нема недопирливи, но никој не е виновен додека за него не се докаже вина

Во однос на истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, премиерот Заев вели дека нема недопирливи, но пресумцијата...

Македонија8 часа

Богдановиќ укажува дека ако се суспендира планот за зградите кај „Холидеј ин“, штетата ќе ја платат граѓаните

Во стариот Закон за урбанистичкото планирање општините немаа никакво ограничување за тоа колку да трае суспензијата или неспроведувањето на плановите...

Македонија8 часа

Филипче: Ќе преговараме Институтот „Торлак“ да ни стане стратешки партнер за набавка на вакцини

Министерството за здравство следната недела ќе преговара со српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ да стане наш стртепки...

Свет9 часа

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот на неделно ниво е речиси двојно зголемен во последните два месеца и...

Европа10 часа

Првите „ковид-фри“ возови од денес превезуваат патници од Рим до Милано

Денес, тргнуваат специјални „ковид-фри“ возови, во кои патниците ќе може да се качуваат само со негативен тест на коронавирус, што...

Регион11 час

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за...

Македонија11 час

Во болниците во земјата се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти со коронавирус...

Регион11 час

Србија ги отвора училиштата

Кризниот штаб на Србија донесе одлука децата да се вратат на училиште. Според членот на Кризниот штаб, Предраг Кон, состојбата...

Македонија12 часа

Приведен Драги Рашковски, Обвинителството бара притвор

Полицијата го приведе поранешниот секретар во кабинетот на премиерот и поранешен генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во рамките на истрагата...

Европа1 ден

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на...

Македонија1 ден

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија1 ден

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа1 ден

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија1 ден

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион1 ден

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион1 ден

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа1 ден

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Досие