Контакт

Спорт

Халанд може да замине од Сити за сума од 200 милиони евра

Објавено пред

Норвешкиот интернационалец Ерлинг Халанд ова лето го засили Манчестер Сити, но другите европски великани уште отсега планираат да го купат во наредниот период. Најзаинтересиран се чини дека е Реал Мадрид.

dobivaj vesti na viber

Откриени се двете откупни клаузули во договорот на Халанд со „граѓаните“.

Првата откупна клазула може да биде активирана во 2024 година, тогаш Халанд може да замине ако некој клуб за него плати 200 милиони евра.

Втората клазула важи една година подоцна и за неа откупната клазула е 175 милиони евра. Англиските закони не дозволуваат класична откупна клазула, но тие се поврзани со одреден ефект на теренот, а поставените услови за Халанд се лесно остварливи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Брест го сопна Олимпик Марсеј

Објавено пред

Фудбалерите на Брест и Олимпик Марсеј ремизираа 1:1 во последниот натпревар од второто коло на француската Лига 1. Гостите предводени од Игор Тудор дојдоа во Брест по три бода, но не успеаја во својата цел.

dobivaj vesti na viber

Добро почнаа и поведоа во 38. минута преку Нуно Тавареш. Португалецот одлично реагираше во шеснаесетникот и погоди по корнер.

Брест дојде до изртамнување во 61. минута, кога Пјер Лис-Мело со фантастичен удар од 20 метри ја погоди мрежата на гостите.

Големото засилување на Олимпик Марсеј, Алексис Санчез, го одигра целото второ полувреме.

Олимпик Марсеј сега има четири бода, додека Брест го освои првиот бод во сезоната.Прикажи повеќе...

Спорт

Рома го прескокна Салерно со голот на Кристанте

Објавено пред

Рома ја стартуваше сезоната во Серија А со минимална победа (0:1) на гости против Салернитана. Брајан Кристанте беше стрелец на победничкиот гол за „волчицата“ во 33.минута.

dobivaj vesti na viber

Тимот на Жозе Мурињо имаше доминација, Заниоло не реализираше неколку убави можности, но Кристанте по половина час игра го скрши отпорот на домаќинот.

Салернитана се обиде да стигне до израмнување, но одбраната на Рома беше непроодна.

Специја славеше против Емполи со 1:0 со голот на Мбала Нзола во 36.минута.Прикажи повеќе...

Спорт

Брегалница реагира: Стојчевски не ни досуди чист пенал!

Објавено пред

Македонскиот прволигаш Брегалница реагира на судењето на Игор Стојчевски на денешниот меч против Струга ТЛ (0:1). Штипскиот клуб смета дека е оштетен за пенал.

dobivaj vesti na viber

„Главниот судија на натпреварот од 2. коло во ПМФЛ меѓу Брегалница и Струга ТЛ, Игор Стојчевски од Скопје не досуди очигледен пенал за Брегалница во 56. минута по акцијата на Борха Кордоба и играта со рака на гостинскиот дефанзивец. Одлука која очигледно влијаеше на целокупниот тек на натпреварот и крајниот резултат во Штип, велат од Брегалница.

„Крајно зачудувачки е што истиот судија во финишот на минатата сезона 2021/22, пак, значително ја оштети Брегалница со измислено досуден пенал против „сините“ на натпреварот од 27. коло со Македонија ЃП во Ѓорче Петров кога само поради неговата одлука беше „украдена“ победата на ФК Брегалница.

Која е причината за ваквиот однос на судијата Стојчевски кон ФК Брегалница, кој во континуитет сега и очигледно ја дели правдата на штета на „сините“, прашуваат од штипскиот тим.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 часа

Исповед на Светлана Бориловиќ, мајката на монструмот од Цетиње: Подобро што и тој е мртов

Два дена по масакрот во Црна Гора, Светлана Бориловиќ, мајката на Вук Бориловиќ, жителот на Цетиње кој уби десетмина сограѓани...

Регион3 часа

(Видео) Автобус со деца од Србија се преврте во Бугарија

Автобус со деца од Србија се преврте во канал на автопатот „Тракија“ кај градот Стара Загора, изјави за Нова ТВ,...

Европа5 часа

Секој ден расте опасноста за нуклеарната централа Запорожје, велат украинските власти

Опасноста од нуклеарната централа Запорожје на југот на Украина, за чие гранатирање меѓусебно се обвинуваат Киев и Москва повеќе од...

Свет5 часа

Удрил во барикада пред Капитол, а потоа се застрелал

Непознат човек загина откако утринава прво удри со својот автомобил во барикада во близина на американскиот Капитол, а потоа пукаше...

Македонија5 часа

Во општина Чаир санкции за 12 објекти кои работеле во недела

Денеска во периодот 10.00 до 17.00 часот припадници на Единицата за интервентна полиција во координација со инспектори од Државниот инспекторат...

Свет8 часа

Авторката на Хари Потер со поддршка за Ружди, па доби закана: Ти си следна

Џеј Кеј Роулинг – авторката на Хари Потер се огласи на Твитер по нападот врз писателот Салман Ружди, па доби...

Македонија9 часа

СДСМ: Анти-ЕУ Мицкоски може веднаш да си даде оставка

Од владејачката СДСМ со реакција за изнесени ставови на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Пд партијата велат „анти-ЕУ Мицкоски може...

Македонија10 часа

(Видео) Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако додека сум претседател на ВМРО-ДПМНЕ биде променет Уставот

Целокупниот процес е предавнички и калкулантски. Македонската дипломатија капитулираше. Предупредував дека ќе се случуваат нови и нови барања од страна...

Европа11 час

(Видео) Експлозија во трговски центар во Ереван, има и жртви

Експлозија се случи во трговски центар во Ереван, град во Ерменија. Над трговскиот центар е снимен густ црн чад, јавуваат...

Европа11 час

Пожар во црква во Египет за време на миса, најмалку 35 загинати

Најмалку 35 лица загинаа, а 45 се повредени во пожар во црква во египетскиот град Гиза, изјавиле два безбедносни извори...

Топ12 часа

МВР: Приведени десет лица, пронајдена дрога и оружје во угостителски објекти во Битола

Денеска во периодот од 01.00 до 04.00 часот од страна на полициски службеници од СВР Битола заедно со Одделот за...

Европа12 часа

Возило влетало во толпа луѓе во САД, еден загинат, 17 повредени лица

Едно лице загина, а 17 други се повредени откако возило влетало во толпа луѓе во бар во Пенсилванија, јавуваат американските...

Европа15 часа

Мекорд: Претресот на Трамп е загриженост за националната безбедност, му давал на Лавров доверливи информации

Доналд Трамп е под истрага на ФБИ за можни прекршувања на Законот за шпионажа, што, меѓу другото, го оневозможува споделувањето...

Европа15 часа

Пукање на аеродромот во Канбера, полицијата уапсила маж со огнено оружје

Аеродромот на австралиската престолнина Канбера денеска е евакуиран, откако маж почнал да пука со огнено оружје, јавија локалните медиуми, а...

Европа15 часа

Ружди тргнат од респиратор и можел да зборува, напаѓачот се изјаснил за невин

Британскиот автор Салман Ружди останува во болница во тешка состојба, еден ден откако беше повеќекратно прободен со нож на литературен...

Европа16 часа

Ердоган: Нема да дозволиме терористите да дишат внатре, но и надвор од нашите граници

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека оваа земја нема да дозволи терористите да дишат во нејзините граници, но не...

Европа1 ден

Подољак: Преговори со Русија ќе значат само едно – дека Русија победи

Мировните преговори со Русија ќе значат вистинска загуба на Украина, Европа и демократските вредности, изјавил Михаил Подољак, шеф на кабинетот...

Европа1 ден

Кисинџер: САД се на работ на војна со Русија и Кина по одредени прашања

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета дека САД се „на работ на војна“ со Москва и Пекинг, „поради прашања“...

Македонија1 ден

ДУИ: Охридскиот мировен договор ја спаси земјата од идеологиите на уништување и омраза

Демократската унија за интеграција по повод 21-годишнината од потпишувањето на Охридскиот мировен договор, оценува дека тој правен акт кој утврди...

Топ1 ден

Скопјанец пукал со пиштол поради сообраќајна расправија па побегнал

Вчера во 11.40 часот во Полициска станица Бит Пазар е пријавено дека во близина на трговски центар на подрачјето на...