Контакт

Спорт

Халанд не признава „светци“ – два гола против ПСЖ, Атлетико плански до 1:0 против Ливерпул (видео)

Објавено пред

Борусија Дортмунд има предност од 2:1 против Пари Сен-Жермен по домашниот спектакл на „Вестфален“ благодарение на двата гола на „вундеркиндот“ Ерлинг Халанд, во првиот меч од осминафиналето на Лигата на шампионите.

Од друга страна, враќањето на Ливерпул на „Ванда метрополитано“ каде што лани ја освоија титулата од Лигата на шампионите, не помина најдобро, откако Атлетико Мадрид дојде до рана 1:0 предност, за потоа да ја „задуши“ играта на “црвените“.

Во Дортмунд, во фантастична атмосфера која ја направија 80-те илјади фанови на „милионерите“, Борусија успеа да го заддржи ПСЖ без удар на гол во првото полувреме, за во второто, неверојатниот Норвежанец Ерлинг Халанд во 69-тата минута да го постигне својот 10-ти гол во само 7 настапи за германскиот клуб потврдувајќи ја култната ролја која ја доби во Германија.

Славјето на БВБ не траеше долго бидејќи во 75. минута, Килијан Мбапе имаше совршено додавање кон Нејмар, кој израмни на 1:1. Сепак, уште еднаш да се потврди херојството на Халанд,  само две минути подоцна, тој доби топка од Рејна на работ на шестнаесетникот и со одличен удар во левиот горен агол не му даде шанса на Кејлор Навас.

Во Мадрид пак, имаше меч по „мерка“ на Диего Симеоне и неговата тактика. „Јорганџиите“ дојдоа до предност уште во четвртата минута кога Саул доби „отпадок“ по нафрлувањето на Коке, за од шест метри да го „матира“ Алисон. Алваро Мората во 25. минута имаше шанса да постигне уште еден гол, по лошата интервенција на Ван Дајк, но неговиот одличен удар беше одбранет од Алисон.

Ливерпул имаше целосна контрола на топката, со над 70 отсто посед, меѓутоа не успеваше да направи некоја посериозна шанса пред голот на Јан Облак, а од друга страна Мората можеше да биде херој во 78. минута, но не успеа убаво да ја зафати топката.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/8 ФИНАЛЕ, 1.МЕЧ

Атлетико Мадрид – Ливерпул 1:0

Борусија Дортмунд – Пари Сен-Жермен 2:1

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Гризман: Ќе ја земам седумката и ќе останам во Барселона

Објавено пред

Барселона го плати Антоан Гризман 120 милиони евра, тој не ги оправда очекувањата поради што гласни се најавите дека тој ќе се најде на трансфер листата. Наспроти овие шпекулации францускиот напаѓач во интервју за шпанските медиуми рекол дека нема намера да ја напушта Барселона.

„Би сакал во Барселона да го добијам дресот со бројот седум. Фудалот ми недостига. Изолацијата минува добро, но малку е здодевно, нема многу работи што можам да ги правам. Навистина не знам кога ќе започнеме со тренинзите“, рекол меѓу другото Гризман.

„Жал ме шти го одложија Европското првенство, но тоа беше правилна одлука. Тоа е добро за нашата репрезентација бидејќи имавме неколку повредени играчи“, заклучил напаѓачот на Барселона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Серија А нема да заврши

Објавено пред

Во Италија гласни се најавите дека поради пандемијата предизвикана од вирусот КОВИД-19 сезоната во Серија А нема да биде завршена. Италијанскиот министер за спорт за „Ла Република“ дал изјава од која може да се заклучи дека на Апенините долго време нема да се игра фудбал.

„Фудбалот нема да започне по 3 мај. Челниците на Серија А згрешија со проценките. Мора да разберат дека повеќе ништо немада биде исто како порано“, рекол министерот и дополнил.

„Спортот не е само фудбалот и фудбалот не е само Серија А. Основниот спорт ќе добие помош од 400 милиони евра. Тие пари ќе им ги дадеме на аматерските здруженија, сигурен сум дека тие ќе бидат оне што ќе го покренат препородот. Големите клубови не живеат во реалноста и преку своите можности. Најголем проблем им се милионските плати на фудбалерите. Мора да разберат дека откако ќе помине кризата ништ повеќе нема да биде исто како порано“.

Дека сезоната нема да биде продолжена свесен е и претседателот на Здружениот на фудбалерите, Дамјано Томаси.

„За разлика од претходните недели, пом изјавата на министерот расте загриженоста дека нема да ја завршиме сезоната. Сега имамме проблем како да ја завршиме сезоната, но постојат проблеми и со договорите, фудбалерите имаат договори до крајот на јуни“, рекол Томаси.

До крајот на сезоната во Серија А останаа уште 12 кола, доколку првенството не продолжи во мај тешко е да се очекува дека лигата ќе заврши до крајот на јуни.

Прикажи повеќе...

Спорт

Како ги минува Роналдињо затворските денови (Видео)

Објавено пред

Роналдињо, некогаш најдобриот фудбалер во светот, речиси три недели се наоѓа во притвор во Асунсион, откако во Парагвај влегол со фалсификуван пасош.

Тој до почетокот на судењето ќе остане во притвор, откако судијата Густаво Амарилја ја одбил кауција од 1,4 милиони евра која неговите адвокати ја понудиле за тој судењето да го чека од слобода.

Роналдињо во затворот учествуваше на турнир во мал фудбал. Со екипата за која играше победи на турнирот на кој првата награда била печено прасе.

На последната снимка објавена од затворот се гледа дека Роналдињо открил нов спорт, одбојка со нога.

„Роналдињо не се чувствува добро. Исчезна неговата препознатлива насмевка. Ги нема повеќе позитивните вибрации кои ги испраќање, се наоѓа на место на кое не е навикнат да биде. Го нема луксузот во кој што е навикнат да живее“, рекол поранешниот репрезентативец на Парагвај Нелсон Куевас кој имал можност да го посети Роналдињо во затворот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Нухиу: Петмина полициски службеници се заразени со коронавирус

Заменик-министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на својот фејсбук-профил објави дека петмина полициски службеници се заразени со коронавирус, додавајќи дека...

Економија57 минути

Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Од вечерва на полноќ бензините ќе поевтинат, а дизелот ќе поскапи, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот...

Европа2 часа

Фон дер Лаен: ЕУ интензивно ќе им помогне на Италија и Шпанија

Европската Унија многу интензивно ќе им помага на Италија и Шпанија во борбата против коронавирусот, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет2 часа

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа...

Топ2 часа

Полицискиот час не го почитувале 242 лица, приведени се 95

Според статистиките на МВР, во текот на изминатите 24 часа на ниво на целата држава 242 лица не ја почитувале...

Свет4 часа

Во светот 716.482 заболени од коронавирус, починале 33.691

Бројот на заболени од коронавирус до синоќа до 22 часот бил 716.482, 33.691 лице починале, а 150.889 луѓе се излекувани....

Свет18 часа

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија21 час

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Македонија22 часа

Медицинските работници во земјава ќе добијат нова тура на бесплатни маски направени со 3D принтери

По изминативе два дена бројот на активни 3D принтери порасна на 60-тина, со што ќе се оствари бројката од 6.000...

Македонија22 часа

31-годишниот скопјанец починал по распад на белите дробови, единствен ризик фактор била дебелината

31-годишниот пациент кој претпладнево починал на Инфективната клиника во Скопје е најмладиот починат пациент во Македонија од коронавирус. Бил примен...

Македонија23 часа

Вкупно 259 случаи на коронавирус во Македонија, досега починаа 6 лица

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Претходно, на...

Македонија24 часа

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена поради починатата пациентка од струшко

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена од функцијата поради случајот со починатата 66-годишна жена од струшко која и покрај...

Македонија24 часа

Две лица починаа на инфективната клиника, едниот бил на 31-годишна возраст

На Клиниката за инфективни болести починале две лица заболени од коронавирус, извести министерот за здравство Венко Филипче. Едниот е пациент...

Македонија1 ден

Хотелот „Макпетрол“ во Маврово станува државен карантин

Макпетрол АД одлучи да го стави на располагање хотелот „Макпетрол” во Маврово, кој располага со сместувачки капацитет од 40 двокреветни...

Македонија1 ден

Приведени се 102 лица кои вчера не го почитувале полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие, на територијата на државата вкупно 263 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето,...

Свет1 ден

Во Кина 45 новозаразени од коронавирус, само еден не е од странство

Кина објави 45 нови случаи на коронавирус, од кои 44 заразени доаѓаат од странство. Според Националната здравствена комисија, уште петмина...

Свет1 ден

Њујорк нема да биде ставен во карантин, одлучи Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп, сепак, ја отфрли идејата за воведување на карантин во Њујорк заради пандемијата на коронавирусот, откако доби...

Македонија2 дена

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката, не била примена во болница и покрај препораката од матичниот

Основното јавно обвинителство Охрид отвори предмет по допрен глас за смртта на 66-годишната жена од Струга, која денеска почина од...

Европа2 дена

Франција ќе увезе милијарда маски од Кина

Францускиот министер за здравство објави дека земјата ќе увезе милијарда маски од Кина. Според здравствените власти, Франција може да произведе...

Македонија2 дена

Стапи на сила полицискиот час за време на викендите, улиците се празни

Со одлука на Владата, од денеска за време на викендите е забрането движењето на сите граѓани од 16 до 5...

Досие