Контакт

Спорт

Хамилтон до рекордна шеста британска победа, Фетел казнет за судирот со Ферстапен (видео)

Објавено пред

Луис Хамилтон ја забележи рекордната шеста победа на својата домашна трка во Силверстоун, откако успеа да го помине освојувачот на пол-позицијата, колегата од Мерцедес, Валтери Ботас, додека зад него имаше драматичен судир на Себастијан Фетел (Ферари) и Макс Ферстапен (Ред бул) за кој Германецот беше казнет.

Хамилтон со шестата победа во Силверстоун останува сам рекордер на патеката, бидејќи досега беше израмнет со пет победи со Французинот Алан Прост и Британецот Џим Кларк.

Трката беше одлучена во 21. круг, кога на патеката излезе безбедносното возило по излетувањето на возачот на Алфа Ромео, Антонио Џовинаци. Хамилтон, кој беше во водство откако претходно Ботас влезе во боксот, заедно со Фетел и Ферстапен „грабна“ слободно влегување во боксот и остана пред Финецот до крајот на трката.

Шарл Леклер во Ферари го освои последното место на подиумот, откако имаше повеќе интересни битки со врсникот Макс Ферстапен во Ред бул во текот на трката, но најмногу внимание предизвика инцидентот кој Ферстапен го имаше со колегата на Леклер, Себастијан Фетел.

Ферстапен го помина Фетел на третото место, но Германецот не сакашеда се откаже и се удри во задниот дел на болидот на Ред бул, уништувајќи ја трката на двајцата. Стјуардите оценија дека тој е виновен и му дадоа 10 секунди казна.

Зад Леклер заврши Пјер Гасли во Ред бул пред Ферстапен, а во поени завршија и Карлос Саинс Јуниор (Мекларен), Даниел Рикардо (Рено), Кими Раиконен (Алфа Ромео), Данил Квјат (Торо росо) и Нико Хилкенберг (Рено).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хаверц е незапирлив, донесе три поени за Леверкузен (видео)

Објавено пред

Новата ѕвезда на германскиот фудбал, и човекот кој го бараат најголемите европски клубови, Каи Хаверц стана фудбалерот со најмногу голови во Бундеслигата (35) пред да наполи 21 година, откако го постигна единствениот гол во тешката 1:0 победа на Баер Леверкузен кај Фрајбург во првиот меч од 29. коло.

Хаверц во 54. минута доби одлична топка од фантастичниот Леон Бејли и од практично невозможна ситуација успеа да го совлада голманот Александер Шволов за важна победа на „фармацевтите“ откако во минатото коло беа дома понижени од Волфсбург со 1:4. Сепак, тој во 66. минута од мечот излезе од игра поради повреда, откако тренерот Петер Бос не сакаше да ризикува.

Рекордите на Хаверц за Баер се импресивни – тој е најмладиот фудбалер кој одиграл 100 меча во Бундеслигата и најмлад фудбалер и стрелец во историјата на клубот од Леверкузен, за кој има постигнато и 22 асистенции. Ова беше негов петти гол по рестартот на Бундеслигата, односно во четири кола.

Со победата, Леверкузен барем привремено се искачи на третото место во Бундеслигата со 56 поени, осум помалку од лидерот Баерн Минхен. Фрајбург се осми со 38 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

НБА ѕвездата Стивен Џексон зборуваше на митингот во Минеаполис (видео)

Објавено пред

Поранешниот НБА кошаркар Стивен Џексон беше еден од говорниците на протестот во петокот попладне во Минеаполис во чест на неговиот пријател, Џорџ Флојд, Афроамериканецот кој почина откако беше уапсен и полицаецот го задуши со неговото колено.

Оваа смрт предизвика хаос во Минеаполис, со три дена протести, а вчера беше запалена и една полициска станица во градот.

„Тука сум бидејќи нема да дозволам да го оцрнат карактерот на Џорџ Флојд. Многу пати, кога полицајците ќе направат нешто што знаат дека е погрешно, прво се обидуваат да го прикријат или да го оправдаат со историјата на личност. Не можете да ми кажете, кога човекот има колено на вратот на мојот брат и му го одзема животот со раката во џеб, тој не мисли дека е заштитен“, изјави Џексон.

Џексон, кој одигра 14 сезони во НБА лигата, станал пријател на Флојд додека двајцата раснеа во Тексас. На протестот зборуваа и актерот Џејми Фокс, како и кошаркарите на Минесота тимбервулвс, Карл-Ентони Таунс и Џош Окоги.

Инаку, полицаецот Дерек Човин, кој беше „фатен“ на видеото како клечи на вратот на Флојд, беше уапсен во петокот и обвинет за убиство.

Леброн се јави по убиството во Минеаполис: Сега сфаќате ли зошто?

Прикажи повеќе...

Спорт

Црвена звезда ја запечати третата титула во низа (видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Црвена звезда ја освоија својата трета титула едноподруго во српската Суперлига, откако на гостувањето кај Рад славеа со убедливи 5:0 за 31. титула во историјата на белграскиот клуб.

Пред овој меч, „црвено-белите“ имаа предност од 11 поени пред вечниот ривал Партизан на четири кола пред крајот на шампионатот, покажувајќи уште еднаш дека се неприкосновени во шампионатот.

Уште по првото полувреме, Звезда имаше 3:0, откако во 24. минута Иваниќ од пенал го отвори резултатот, а Бабиќ (30.) и Вукановиќ (36.) ја потврдија победата. Во второто полувреме, Дегенек во 57. минута зголеми на 4:0, пред Вукановиќ во 82. минута да го постави конечниот резултат.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Трамп и официјално соопшти: САД ги прекинуваат сите врски со СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа објави дека Соединетите држави ги прекинуваат сите врски со СЗО. Тој...

Македонија6 часа

Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

Шест лица од денешните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството...

Регион8 часа

Вратите за македонските туристи во Грција отворени од 15 јуни, тестови за корона ќе се прават по случаен избор

Грција од 15 јуни ќе ги отвори своите врати за туристи од 29 земји, објави денеска министерот за туризам, Хари...

Македонија9 часа

(Видео) Пауновски: Некои угостители ги понижуваа инспекторите, се однесуваат како да нема вирус

Одредени угостители со понижување се однесувале кон инспекторите од Пазарниот инспекторат велејќи им: „Едуцирајте нè и напуштете го локалот“, посочи...

Македонија10 часа

Филипче: Да знаевме дека нема да се почитуваат мерките, немаше да дадеме препорака за отворање на кафеаните

По објавата на фотографиите од скопски кафеани, каде што, наместо почитување на препораките, се правеле забави, без одржување дистанца, без...

Македонија10 часа

(Видео) Филипче: Мерките не се почитуваат, можен е карантин во некои општини

Новозаболените од коронавирусот се резултат на непочитувањето на мерките, вели министерот за здравство, Венко Филипче, кој рече дека има информации...

Македонија11 час

Загинувањето на планинарите на Кајмакчалан било несреќа, отфрлена кривичната пријава

Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање кривична пријава против водичот на планинарската тура, во која пред 2 години...

Македонија11 час

Потврдени 52 нови случаја на заразени, починаа 4 лица

Денеска, потврдени се 52 нови случаја на Ковид-19, оздравени се 30 пациенти, а починати се 4 лица, информира Министерството за...

Македонија11 час

Се бара казна од 10.000 евра за поранешната директорка на кожната клиника

Скопското Обвинителство денеска до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за дерматовенерологија,...

Економија12 часа

(Видео) ФИТР објави повик за финансиска помош, фирмите со добивка ќе треба да ги вратат парите

Речиси 150 домашни микро, мали и средни компании имаат можност да добијат поддршка за брзо приспособување на последиците од Ковид-19...

Македонија12 часа

(Видео) Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја

Два авиона на американското воено воздухопловство, придружувани од четири воени авиона на Грција, околу 11 часот извршија прелет над територијата...

Македонија12 часа

Бугарија го укинува задолжителниот карантин за патниците од Македонија од 1 јуни

Бугарија планира од 1 јуни да го укине задолжителниот 14-дневен карантин за патниците од Македонија и од повеќето земји на...

Свет13 часа

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред Нов Зеланд не потврди ниту еден нов случај на коронавирус. Здравствените власти соопштија дека во моментот...

Свет14 часа

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите влегоа во полициската станица во Минеаполис, предизвикаа пожари и уништија сè што им се нјаде на патот во текот...

Регион15 часа

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детаљни препораки за одржување свадби, кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Некои...

Свет15 часа

Кина се закани со напад на Тајван

Кина ќе го нападне Тајван ако нема друг начин да се спречи неговата независност, предупреди еден од главните кинески генерали,...

Европа16 часа

Идејата за имунитет на стадото во Британија не успеа

Речиси седум проценти од луѓето во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на...

Свет16 часа

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го...

Македонија16 часа

Македонија додадена на листата на земји чии граѓани може да патуваат во Црна Гора

Националното координативно тело на Црна Гора, синоќа, по предлог на Институтот за јавно здравје, одлучи дека од 1 јуни ќе...

Македонија1 ден

Агенцијата за национална безбедност го демантира Чулев: Не располагаме со опрема за следење на комуникации

Агенцијата за национална безбедност не располага ниту со опрема за следење на комуникации, ниту со медијациски уреди за активирање на...

Досие