Контакт

Спорт

Хамилтон е едно место пред Ферстапен, неприкосновен лидер е Џими Кларк

Објавено пред

Макс Ферстапен, актуелниот светски шампион во Формула 1, во Азербејџан ја забележа 25. победа во кариерата. Оваа бројка Холанѓанецот ја достигна на 118 трки. Интересно е што се наоѓа само на 10. место на вечната листа.

dobivaj vesti na viber

Џим Кларк најбргу стигнал до 25 победи. За тоа му беа потребни само 45 трки. Втор е Џеки Стјуарт со 54, додека на третото место е Михаел Шумахер со 62 трки.

Вечните ривали Аиртон Сена и Ален Прост ги држат четвртото и петтото место со 65 и 67 трки, додека најдобро пласира од активните возачи е Себастијан Фетел, кој стигна до 25 победи на 77 трки.

Најџел Менсел е седми со 81, Ники Лауда со 88 е осми, додека Луис Хамитон е на деветтото место со 112 трки. Зад Ферстапен е Алонсо, кој дојде до 25. победа на 123. трка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кирјос по „војната“ со публиката на Вимблдон со драматична победа во пет сета

Објавено пред

Ник Кирјос ја нервираше домашната публика повеќе од три часа на Вимблдон, пред да стигне до 3:6/6:1/7:5/7:6(3)/7:5 победа над Британецот Пол Џаб, кој дебитираше на гренд слемот со вајлд-карта.

dobivaj vesti na viber

Лошиот почеток на мечот, очигледно влијаеше лошо на контроверзниот Австралиец, кој прво влезе во расправија со една линиска судијка, нарекувајќи ја „предавник“, по што на свирежите од публиката реагираше со барање до судијката на столче, Хрватката Марија Чичак да нареди исфрлање на дел од навивачите на Џаб, велејќи: „Јас не им пречам кога тие седат во ред во супермаркет“.

На крајот, по победата, Кирјос направи уште една провокација, плукајќи кон навивачите на британскиот ривал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Швјонтек ја „здроби“ Фет, сега има рекордни 36 победи во низа

Објавено пред

Светската тенисерка број 1, Ига Швјонтек влезе во историјата на тенисот со супер-лесна 6:0/6:3 победа над Хрватката Јана Фет во првото коло на Вимблдон, за сега да има неверојатни 36 победи едноподруго.

dobivaj vesti na viber

Серијата на полската тенисерка трае од февруари, период од кој освои шест титули и е најдолгата победничка серија во 21. век, рушејќи го рекордот на Венус Вилијамс од 2020. Првата фаворитка имаше чест да игра на „Централниот терен“, вообичаено осигуран за акутелната шампионка, но Австралијката Ешли Барти се пензионираше од спортот.

Во првиот меч по финалето на Ролан Гарос, Швјонтек започна фантастично со 6:0 во првиот сет освоен за 33 минути, за Фет да се закани со камбек за 3:1 водство во вториот сет, но тогаш Полјачката врати со пет гема во низа за комплетирањето на победата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Критики за Нелсон Пике откако го нарече Хамилтон „црнче“

Објавено пред

Трикратниот Ф1 шампион, Бразилецот Нелсон Пике беше осуден од Формула 1 шампионатот и од повеќе сегашни и поранешни возачи, откако го именуваше седумкратниот шампион Луис Хамилтон како „мало црнче“ во интервју од ноември, кое неочекувано стана главна тема пред Британското ГП.

dobivaj vesti na viber

Пике, чија ќерка Кели е во врска со лутиот ривал на Хамилтон, Макс Ферстапен во Ред бул, во интервјуто зборува за контроверното Британско ГП, кога Хамилтон го истурка Ферстапен од патеката во експлозивниот прв круг. Во Ред бул беа бесни што Хамилтон помина со лесна казна и во интервјуто, Пике го именува возачот на Мерцедес како „neguinho“, или мало црнче, термин кој во минатото во Бразил ја немал расистичка конотација.

„Црнчето го постави болидот на погрешен начин и не дозволи другите да свртат. Црнчето влезе лошо на кривината, која е многу опасна и нема шанса да поминат два болиди. Му направи лошо на Ферстапен. Негова среќа што другиот излета“, вели Пике во интервјуто.

Откако Ф1 шампионатот јавно го осуди јазикот кој се користи, а Хамилтон побара „акција“ бидејќи е дојдено време.

„Се работи за повеќе од обичен јазик. Овие архаични менталитети мора да се сменат и нема место за нив во нашиот спорт. Опкружен сум со ваков однос и мета сум цел живот. Имаше доста време за учење. Сега е време за акции“, напиша Хамилтон на Твитер.

Интересно, минатиот месец, Хамилтон стана почесен граѓанин на Бразил со одлука на бразилскиот парламент, откако цела кариера признаваше дека Аиртон Сена е неговиот најголем Ф1 идол.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

ИДЧПД: Адеми е недостоен да ги претставува граѓаните

Институт за демократија, човекови права и дигнитет – Скопје го осудува вчерашниот инцидент во македонското собрание. Оттаму жалат што повторно...

Македонија2 часа

И денес тензично на Комисијата за европски прашања, потпретседателката не дозволи процедурални обраќања

Пратеничката Дафина Стојановска од ВМРО-ДПМНЕ побара процедурални обраќања, а не амандманска расправа за измените на Законот за работни односи. Таа...

Македонија2 часа

Силјановска-Давкова: И за лаик е јасно законот кој доведе до тепачка не може да одредува пензионирање на судии и обвинители

Пратеничката Гордана Силјановска-Давкова од ВМРО-ДПМНЕ посочи дека не и е јасно како на дел од судиите и обвинителите им се...

Македонија4 часа

Нови 168 ковид-позитивни – нема починати

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Македонија5 часа

Високи тонови и караница во Собранието, каде што вчера имаше тепачка

Со високи тонови и карање почна денешната седница на Комисијата за европски прашања, каде што вчера имаше тепачка. Координаторот на...

Регион7 часа

Одел во Грција на одмор со семејството, го уапсиле за воени злосторства

Соседна Грција одредила притвор за 59-годишен српски државјанин, кој е уапсен по европска потерница од хрватските власти поради воени злосторства...

Македонија8 часа

Милошоски со кривична пријава против Азири, кој напиша „Антиалбанец како Милошоски заслужува и повеќе“

Пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против државниот секретар во Министерството за култура, Валмир Азири. Ваквиот чекор доаѓа...

Европа9 часа

Поранешен функционер на ЦИА: Во Кремљ се подготвува заговор против Путин, би можел да заврши како Троцки

Даниел Хофман, поранешен висок офицер на ЦИА, кој служел како шеф на станица во Москва, тврди дека Путин би можел...

Свет9 часа

Во камион во Тексас починале 46 мигранти

Американските служби јавуваат дека најмалку 46 тела се пронајдени во приколка на напуштен камион на периферијата на Сан Антонио, Тексас....

Европа9 часа

Зеленски: Русите извршија терористички чин со нападот на трговскиот центар

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово ја осуди Русија за нејзините пресметани воздушни напади врз трговскиот центар во градот Кременчук велејќи...

Македонија10 часа

(Видео) „Како на Дивиот Запад“ – собранискиот инцидент во медиумите од соседството

Во Собранието на Северна Македонија дошло до физичка пресметка кога пратеникот на СДСМ-ДУИ, Арбер Адеми, со шолји за кафе и...

Македонија11 час

ВМРО-ДПМНЕ: Адеми да си поднесе оставка како пратеник, а потоа да одговара за нападите

ДУИ си го брани криминалот со физички напади врз пратениците, Ковачевски да го осуди дивеењето на Арбер Адеми, реагираат од...

Европа11 час

Медведев: Секој упад на Крим ќе биде објава на војна на Русија

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави дека секој упад на полуостровот Крим од страна на земја членка на НАТО може...

Македонија21 час

Џафери свикал итна координација: Граѓаните самите ќе проценат од снимките кој го предизвика инцидентот

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, попладнево свика итна координација на која беа поканети сите координатори и...

Македонија1 ден

Вархеји очекува Скопје и Тирана во наредните денови да ги отворат пристапните преговори со ЕУ

Говорејќи пред членовите на Европскиот парламент и парламентите на земјите на патот кон членство во ЕУ, еврокомесарот за проширување Оливер...

Европа1 ден

(Видео) Ракетиран трговски центар во Украина

Најмалку две лица загинаа, а 20 се повредени во ракетен напад врз трговски центар во Кременчук, изјави Кирило Тимошенко, заменик-шеф...

Македонија1 ден

Димитрoв: Ако потрае играта со зборови од историското „Не“ ќе остане само прашина

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров повикува на итна реафирмација на македонските позиции во однос на спорот со Бугарија...

Европа1 ден

Борел: Проширувањето на ЕУ – геополитички императив

Проширувањето повторно е високо на агендата на ЕУ, но со неговото заживување, мора да се направат напори за реформирање на...

Европа1 ден

Петков: Поднесов оставка од функцијата премиер, следните избори ќе бидат реален референдум за тоа каква Бугарија сакаме

Утрово поднесов оставка од функцијата премиер на Бугарија, напиша на социјалните мрежи досегашниот премиер на Бугарија, Кирил Петков. „Во овие...

Македонија1 ден

Османи добил уверување од Макрон – со употребата на Северномакедонци направил ненамерна грешка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде што доби...