Контакт

Спорт

Хамилтон ќе стартува како последен во Турција?

Објавено пред

Интересната завршница на една од најинтересните Формула 1-сезони во последните две децении може да стане уште понеизвесна откако Мерцедес потврди дека веројатно ќе го сменат моторот на Луис Хамилтон овој викенд на Турското ГП, што ќе значи дека ќе стартува последен, како што стартуваше неговиот ривал од Ред бул, Макс Ферстапен, на претходната трка во Русија.

Хамилтон има водство од само 2 поена пред Ферстапен, а возачите смеат да користат само три мотори во текот на сезоната и секоја наредната замена ќе донесе казни на стартот на следната трка.

Шефот на Мерцедес, Тото Волф, призна дека е многу веројатно да се смени и четврти пат моторот на Британецот.

„Тоа е голема можност. Каде и како ќе се случи, уште не сме одлучиле. Подобро да стартуваш од последното место отколку да не завршиш трка поради проблеми со моторот“, изјави Волф.

До крајот на сезоната има уште седум трки – Турција, САД, Мексико, Бразил, Катар, Саудиска Арабија и Абу Даби.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Газдите на Њукасл се „смилуваа“, Брус ќе го добие својот 1.000 меч како тренер

Објавено пред

Менаџерот на Њукасл јунајтед, Стив Брус вели дека немал разговори за неговата иднина со новите сопственици на премиерлигашот, откако новиот делумен сопственик, Аманда Стевели потврди дека тој ќе го води тимот против Тотенхем во недела.

Ова ќе биде 1.000 меч на Брус како менаџер, и поранешната ѕвезда на Манчестер јунајтед признава дека ситуацијата не била лесна, посебно бидејќи клубот е на претпоследното место на табелата, а како потенцијални замени се јавуваат Лусиен Фавр, Стивен Џерард и Френк Лампард.

„Кој не би сакал да добие шанса да води тим во ваква ситуација? Ќе се обидам да го направам најдоброто за клубот. Засега не добив отказ, но во Премиерлигата тоа секогаш е возможно. Немаше разговори за отказ, иако некои работи се приватни“, вели Брус.

Прикажи повеќе...

Спорт

Осимен: Во Нигерија чистев олуци, благодарен сум за тоа каде стигнав

Објавено пред

Ѕвездата на Наполи, Виктор Осимен во интервју со неговиот сонародник Пол Труст-Еконг на Јутјуб зборуваше за својот пат во професионалниот фудбал, признавајќи дека бил на „дното“ во Нигерија пред да почне со фудбалот.

Нигериецот во 2020 дојде во Наполи од Лил за 70 милиони евра со што стана најскапиот африкански фудбалер во историјата.

„Тоа почна како сон, детски сон. Сакав да бидам професионалец инспириран од легенди како Дидие Дрогба, Одион Игало и Микел Оби. Мислам дека успеав во тоа, и тоа е едно од моите најголеми остварувања во животот. Кога растев чистев олуци за 20 наири (околу 2 центи) и чистев по станови и канцеларии, носев вода… Работев напорно и тие пари беа важни за мене и за моето семејство. Мојот брат продаваше весници, мојата сестра портокали. Тие работи ми помогнаа во животот и затоа сум благодарен за тоа каде сум сега, поради работите кои ме направија посилен“, вели 22-годишниот Нигериец.

Тој се пресели во Европа во 2017, кога Волфсбург потпишаа договор со него, а потоа играше во Белгија (Шарлроа) и Франција (Лил). Минатата сезона тој постигна 10 гола во 24 настапи во Серија А, а оваа сезона има фантастичен старт со 7 гола во 8 меча во сите натпреварувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фотографија која како да кажува: Кога ќе пораснам, ќе бидам Роналдо

Објавено пред

Кристијано Роналдо не застана ниту во периодот на интернационалната пауза, постигнувајќи хет-трик против Луксембург (со два пенали) при убедливата 5:0 победа над аутсајдерот од Португалија.

Со ова тој го продолжи неговиот светски рекорд на 115 голови во репрезентативниот дрес и стана првиот фудбалер во историјата кој постигал 10 хет-трика за својата репрезентација.

Влијанието на Роналдо во светот на фудбалот е огромно, а како се чувствувале фудбалерите на Луксембург, заедно со нивниот селектор, најдобро покажува фотографијата која стана вирална на Интернет – тој во скок, и буквално сите очи вперени во него.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ29 минути

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет60 минути

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет2 часа

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија4 часа

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ7 часа

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија9 часа

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија10 часа

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија10 часа

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија1 ден

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија1 ден

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија1 ден

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија1 ден

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет1 ден

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион1 ден

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Регион1 ден

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот инстаграм-профил под која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец

Најмалку пет луѓе загинаа во вчерашниот напад во Норвешка, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Меѓу повредените, кои...

Свет1 ден

(Видео) Пожар во зграда на Тајван, 25 загинати и 44 се повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Зградата...

Регион1 ден

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан Ковид-19

Докторка од Помурје во Словенија издавала лажни потврди за прележан коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора...

Европа2 дена

(Видео) Маж со лак и стрела извршил напад во Норвешка, има повеќе загинати и повредени

Маж бил уапсен откако повредил неколку луѓе со лак и стрела во Конгсберг, Норвешка, а полицијата во меѓувреме ја евакуирала...

Досие