Контакт

Спорт

Хамилтон останува во Мерцедес додека не „освои сè што има за освојување“

Објавено пред

Петкратниот светски шампион, Луис Хамилтон прати предупредување до своите ривали, велејќи дека е подготвен да остане во Формула 1 со тимот на Мерцедес додека има работи за освојување, откако е на добар пат да освои трета титула во низа.

Хамилтон има 62 поени предност пред колегата Валтери Ботас во генерален пласман пред вториот дел од сезоната, и има осум победи во 12 трки, така што ретко кој би се обложил дека нема да стигне до шеста светска титула, со што пред него би бил само Михаел Шумахер со седум трофеи.

„Еден ден ќе морам да сопрам, но сега се чувствувам фантастично, физички и ментално. Немам план да сопрам набргу, тоа е сигурно. Има уште многу работи за правење, многу трки за победување, многу цели за остварување, во болидот и надвор од него. Со Мерцедес имаме фантастично заедничко патување и возбуден сум што носи иднината“, вели Хамилтон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ете што значи Нејмар! Втор натпревар по ред носи победа за ПСЖ (видео)

Објавено пред

Ако некој се прашуваше зошто Пари Сен-Жермен толку силовито ги одбиваа понудите од Шпанија за трансфер на Нејмар, Бразилецот сам даде одговор, откако втор меч во низа во француската Лига 1 со негов гол „принцовите“ стигнуваат до победа.

Една недела откако постигна неверојатен гол со ножички за победа над Стразбур, Бразилецот беше клучен човек за победата од 1:0 на тешкото гостување во Лион. Нејмар во 87. минута успеа да го скрши отпорот на домаќините, во ситуација во која беше опкружен со гостински дефанзивци, тој убаво се „изврте“ и го совлада голманот Лопеш.

ПСЖ останува прв во Лига 1 со 15 поени, три повеќе од Анжер и Ница, додека Лион се само 9. со со осум поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал со мотивирачка победа кај Севилја (видео)

Објавено пред

Реал Мадрид стигна до важна гостинска 1:0 победа над Севилја во неделното дерби на Ла лига, во пресметка на Зинедин Зидан со поранешниот тренер на „кралевите“, Хулен Лопетеги, по која „кралевите“ се израмнија со 11 поени со лидерот Атлетик Билбао по седум кола.

Победата доаѓа по 3:0 поразот од Пари Сен-Жермен во Лигата на шампионите во средината на неделата и е важен за враќање на довербата на „Бернабеу“.

Во лошото прво полувреме, двата тима не преземаа иницијатива, но Реал беше поблиску до гол, прво преку Еден Азар во 35. минута, а потоа преку Дани Карвахал четири минути подоцна, но Вацлик двапати беше подготвен и немаше посериозна опасност.

Додека Севилја се обидуваше со високи топки да им направи проблем на „кралевите“, играта се смени во 64. минута, кога по акцијата на Герет Бејл, Дани Карвахал имаше одлично нафрлање и Карим Бензема не згреши со глава.

Севилја имаа повеќе од топката во нозете и неколку пати се заканија од далеку преку Окампос, меѓутоа одбраната на Реал функционираше добро и не дозволи израмнување.

Ова е првпат од март 2002 година, Севилја да не постигне гол против Реал на својот „Рамон Санчез Писхуан“, прекинувајќи ја низата која трае 17 натпревари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Икарди: Во ПСЖ сум бидејќи беше време да бидам во победнички тим!

Објавено пред

Мауро Икарди очигледно решил да „плукне во стариот бунар“, откако во интервју со францускиот „Канал плус“ изјави дека го направил трансферот од Интер во Пари Сен-Жермен бидејќи било крајно време да „дојде во победнички тим, тим кој може да освојува титули“.

Икарди го комплетираше трансферот во францускиот шампион во последниот ден од преодниот рок, со едногодишна позајмица со опција за купување за 65 милиони евра.

„Дојдов тука да играм. Ако пристигнете во тим со опција за купување, знаете дека морате да се покажете за клубот да реши да ве купи. Ќе видиме што ќе се случи следното лето. Бев седум години во Интер и сонот беше да играм во Лигата на шампионите и го направивме тоа лани, но никогаш не освојувавме ништо. Сметав дека дојде време да дојдам во победнички клуб, кој може да се бори за титули. Време да почнам да победувам. ПСЖ е клуб полн со шампиони и тоа го посакував“, вели Икарди.

Тој ги отфрла тврдењата во италијанскиот печат дека неговата сопруга и агент, Ванда Нара била виновна за тензиите со Интер.

„Со Ванда сум веќе седум години, таа е славна личност исто како мене и знаеме што значи тоа. Но, тоа не го менува начинот на кој размислувам или играм, во спротивност немаше да имам 150 гола со Интер. Тоа што ја имам Ванда како агент е најдобрата одлука за моето семејство и мојата кариера. Не размислував многу, јас сум човек кој ги третира мажите и жените еднакво“, додава Аргентинецот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Арапските партии го поддржаа Бени Ганц за премиер

Aрапскиот блок во израелскиот Парламент за првпат по 25 години поддржа кандидат за израелски премиер, во овој случај лидерот на...

Спорт6 часа

Вардар со фуриозно второ полувреме преку Порто до првото место

Европскиот шампион Вардар ги надмина проблемите од првото полувреме, во кое неочекувано Порто имаше водство од два гола, за да...

Регион9 часа

По земјотресите во Албанија, многумина сѐ уште стравуваат да се вратат во своите домови

Голем број жители на Тирана и Драч сѐ уште не се враќаат во своите домови по земјотресот со јачина од...

Македонија12 часа

Утре нова средба на работните групи за законот за јавното обвинителство

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство. Средбата што ќе се...

Регион13 часа

Могерини на работна вечера со лидерите од Западен Балкан во Њујорк

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини денеска ќе се состане во Њујорк со лидерите од...

Топ13 часа

Возач почина за време на пробна автомобилска трка, му се слошило и излетал од патеката

Педесет и осумгодишен скопјанец почина за време на одржување на пробни автомобилски трки на патеката на поранешен воен полигон до...

Европа15 часа

Полска ќе евакуира 42.000 граѓани поради бомба тешка 5,5 тони

Властите во северозападниот дел на Полска планираат евакуација на околу 42.000 луѓе откако е пронајдена огромна сеизмичка британска бомба од...

Култура1 ден

Доделени наградите на завршната вечер на фестивалот „Браќа Манаки“

Осум дена, пет локации, 128 филмски наслови создавани низ целата планета од филмски уметници од над 50 земји во светот,...

Македонија1 ден

Јовановски и Јанева повикани на распит во Обвинителството

Осомничените во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и Катица Јанева се повикани на распит во Обвинителството. Првоосомничениот Бојан Јовановски е повикан...

Топ1 ден

Нападнат вработен на Kомплексот клиники „Мајка Тереза“

Вчера во полициската станица бил пријавен физички напад што се случил на Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот го пријавил 61-годишен...

Топ1 ден

Фатени двајца крадци кои ограбиле пет маркети во Охрид

МВР соопшти дека поднеле кривични пријави против две лица кои се сомничат за пет кражби во Охрид. Едниот е на...

Топ1 ден

(Видео) Во координирана полициска акција во 24 градови пронајдени и одземени поголеми количества дрога и оружје

По претходно изготвен план за преземање на конкретни мерки и активности, со наредби од судија на претходна постапка, вчера од...

Свет2 дена

Зариф: САД се очајни, со санкциите сакаат да ги спречат Иранците да добиваат лекови

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф ги обвини САД дека со новите санкции против иранската централна банка сакаат...

Свет2 дена

„Фејсбук“ укина илјадници апликации

Компанијата „Фејсбук“ објави дека укинала десетици илјади апликации, кои биле потенцијална опасност за приватноста на корисниците, а тоа го покажала...

Топ2 дена

Кривична пријава против Јосифовски поради хакирање на Централниот регистар

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија, Љубомир Јосифовски, поради...

Топ2 дена

Автомобил удри во жена во Маџари

Тешко повредена 41-годишна жена од Скопје, откако во неа удрил автомобил „Фолксваген пасат“ на ул.„Перо Наков“. Б.Ѓ. се здобила со...

Свет2 дена

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена...

Македонија2 дена

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата2 дена

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет2 дена

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Досие