Контакт

Спорт

Хамилтон тврди дека не се налутил на тимот на Турското ГП

Објавено пред

Луис Хамилтон вели дека неговите бурни пораки до тимот на Мерцедес во финишот на Турското ГП се направени во „жештината на моментот“ и дека не е лут на одлуката на „сребрената стрела“ да го повлече во боксот за промена на гумите.

Седумкратниот светски шампион беше на третото место, кога по повеќе разменети пораки со тимот, влезе во боксот и на крајот трката ја заврши на петтото место иако инсистираше дека може да ја заврши трката без да ги смени гумите. Со второто место на Макс Ферстапен, Холанѓанецот сега има 6 поени предност на шест трки пред крајот на сезоната.

„Видов дека во медиумите се кажаа многу работи за инцидентот на вчерашната трка и одлуката да се влезе во боксот. Не е вистина дека сум лут на тимот. Како тим работиме напорно за да одбереме најдобра можна стратегија, но секогаш има многу фактори кои постојано се менуваат. Вчера ризикувавме со останувањето на патеката со надеж дека ќе биде суво, но не беше така. Сакав да ризикувал и да одам до крај, но тоа не функционираше и на крајот моравме да мислиме на безбедноста. Живееме и учиме. Победуваме и губиме како тим. Не очекувајте да бидам пристоен и смирен на радио кога се тркам, бидејќи сите сме страствени по спортот и тоа се покажува во жештината на моментот, како кај сите возачи. Моето срце и духот се на патеката, оганот ме донесе до тука и лутината бргу се заборава и се планира следната трка“, напиша Хамилтон на Инстаграм.

Спорт

Пелистер со импресивна деби-победа во АБА2 лигата

Објавено пред

Пелистер ја забележи својата прва победа во АБА2 лигата, декласирајќи го црногорскиот клуб Сутјеска со 93:73 (24:23, 27:24, 27:16, 15:10).

Мечот беше неизвесен до средината на третата четвртина, кога успеаја да го зголемат водството од 4 поени кое го имаа на полувреме.

Трајковски и Малешевиќ имаа по 16 поени за битолскиот клуб, Хојтон додаде 14, а Младеновски заврши со 13.

Фото: АБА лига

Прикажи повеќе...

Спорт

Мекинро: Федерер е како 65-годишен пензионер

Објавено пред

Победата на Хуберт Хуркач во третото коло на Мастерсот во Индијан Велс значи дека Роџер Федерер испадна од топ 10 првпат од 2017 година, откако оваа сезона одигра само 13 мечеви, од кои последниот му е поразот во четврт-финалето на Вимблдон, и тоа токму од Хуркач.

40-годишниот 20-кратен гренд слем шампион неодамна потврди дека по третпат бил на операција на десното колено во последните година и пол и Џон Мекинро, американската тениска легенда вели дека треба да бидеме реални.

„Да бидеме јасни, да имаш 40 години во тенисот е како да имаш 65 години во било која друга работа. Знам дека Роџер знае што да направи за да ја заврши кариерата на совршен начин“, вели Мекинро.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нема казна за Спарта Прага за наводниот расизам кон Камара

Објавено пред

Чешкиот клуб Спарта Прага нема да биде казнет од УЕФА за наводното расистичко навивање на нивните млади навивачи кон финскиот фудбалер Глен Камара на мечот против Глазгов Ренџерс во Лига Европа поради „недостаток на докази“.

„Истрагата заклучи дека нема доволно докази за расизам или дискриминирачко однесување за дисциплинска постапка против Спарта Прага“, објави УЕФА.

Ренџерс бараа казна за чешкиот клуб по 1:0 поразот откако Камара беше постојано исвиркуван пред да излезе од игра во 75. миута по вториот жолт картон. На трибините на стадионот имаше само 10.000 деца, бидејќи Спарта претходно беше казнета за расистичките навреди кон Орелиен Чуамени од Монако на мечот во август.

Инцидентот доаѓа неколку месеци откако дефанзивецот на Славија Прага, Ондреј Кудела доби суспензија од 10 меча за расистичките навреди кон Камара на меч од Лига Европа минатата сезона.

Спарта Прага одговори на обвинувањата за расизам: Доста ги напаѓате нашите деца

Прикажи повеќе...

Најново

Топ58 минути

Приведено лице за давање поткуп за гласови во општина Лозово

Во општина Лозово денеска е приведено 50-годишно лице кое нудело пари на гласачи за претстојните избори. Според информациите на МВР,...

Топ3 часа

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет4 часа

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет4 часа

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија6 часа

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ10 часа

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија12 часа

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија12 часа

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија12 часа

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија1 ден

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија1 ден

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија1 ден

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија1 ден

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет1 ден

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион1 ден

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Регион1 ден

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот инстаграм-профил под која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово...

Свет2 дена

(Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец

Најмалку пет луѓе загинаа во вчерашниот напад во Норвешка, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Меѓу повредените, кои...

Свет2 дена

(Видео) Пожар во зграда на Тајван, 25 загинати и 44 се повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Зградата...

Регион2 дена

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан Ковид-19

Докторка од Помурје во Словенија издавала лажни потврди за прележан коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора...

Досие