Контакт

Спорт

Хансен: Египет беше кошмар

Објавено пред

Данска, синоќа, ја победи Шпанија со 35:33 и избори пласман во финалето на Светското првенство. Данците ги предводеше Микел Хансен со 12 голови.

Еден од најдобрите играчи во светот, по драматичниот триумф над „црвената фурија“, се присети на трилерот против Египет во четврт-финалето. Данците тој меч го добија дури по изведувањето на пенали.

Против Египет, Хансен, можеше да биде трагичар. По неговата грешка Египет доби седмерец по кој избори ново продолжение.

„Тоа против Египет не може да се опише. За мене тој меч е кошмар. На крајот имавме среќа. За разлика од тој меч, дуелот со Шпанија претставуваше вистинско задоволство“, рекол Хансен, а потоа проговорил и за утрешното финале против Шведска.

„Мораме да се одмориме. Го гледав првото полувреме на Шведска против Франција. Гледав и некои други мечеви кои ги одиграа на турнирот. Играат 6-0 во одбраната, играат на контри, дисциплинирани се во нападот. Можам само да кажам дека се добри“.

Финалето Данска-Шведска ќе започне во 17.30 часот.

Спорт

Вардар со убедлив пораз од Мешков за крај, во осминафиналето контра Веспрем!

Објавено пред

Вардар доживеа убедлив домашен пораз од 32:36 од Мешков Брест, со што го запечати пласманот на седмото место во групата А во ЕХФ Лигата на шампиони, и со тоа закажа пресметка со унгарскиот гигант Веспрем во осминафиналето на натпреварувањето.

Поради вонредната ситуација со КОВИД-19 и многуте одложени мечеви, ЕХФ дел од мечевите ги додели службено, а реши сите 16 клуба од групната фаза да се пласираат во осминафиналето на европското елитно натпреварување. Вардар, кој посебно беше погоден од одложувањата, завршува на седмото место на табелата со 9 освоени поени и ќе игра со второпласираниот во групата Б, Веспрем, кој е зад недостижната Барселона.

Мешков пристигна во Скопје со јасен план да оди на победа, со која го освојува четвртото место на табелата во групата А. Вардар уште на полувреме губеше со огромни 7 гола разлика, а впечатокот малку беше поправен во второто полувреме. Тимур Дибиров со девет и Анте Гаџа со седум гола беа најефикасни кај Вардар, додека кај Белорусите блесна Микита Ваилупау со 12 гола.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА А

Вардар – Мешков Брест 32:36 (18:25)

Кјелце – Флензбург (17:19)

Елверум – Порто 20.45 ч.

Табела: 1.Флензбург 21, 2.ПСЖ 19, 3.Кјелце 19, 4.Мешков Брест 13, 4.Пик Сегед 12, 6.Порто 10, 7.Вардар 9, 8.Елверум 5

ГРУПА Б

Кил – ППД Загреб 36:30 (23:15)

Табела: 1.Барселона 28, 2.Веспрем 20, 3.Кил16, 4.Алборг 14, 5.Мотор З. 14, 6.Нант 12, 7.Целје 8, 8.ППД Загреб 0

Фото: Денис Дуковски / РКВардар 1961

Прикажи повеќе...

Спорт

Кошмар за Озил со Фенер – утна празен гол, му протнаа топка низ нозе и заврши со повреда!

Објавено пред

Катастрофалниот старт на кариерата на Месут Озил како фудбалер на Фенербахче денеска стана уште полош, откако тој пропушти огромна шанса, му протнаа топка низ нозе, и на крајот беше изнесен од теренот на носилки при 1:1 ремито со Анталијаспор.

32-годишниот Германец уште нема гол и асистенција по трансферот во турскиот клуб, а имаше совршена шанса да го постигне првиот гол кога доби топка на работ на шестнаесетникот при 0:1, а голманот Руд Бофин не беше на својата позиција, но тој упати млак удар. Ова дојде неколку минути откако му протнаа топка низ нозе, но мизеријата не заврши тука – во 67. минута тој излезе од теренот по стартот на Фреди од Анталијаспор.

Од првиот настап за Фенер како замена на 2 февруари, тимот на Озил загуби трипати во седум меча, и сега се само трети на табелата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хабиб ја откри пораката која Златан му ја пратил пред мечот со Гетџи

Објавено пред

УФЦ шампионот во лесна категорија, Хабиб Нурмагомедов ја откри гласовната порака која Златан Ибрахимовиќ му ја пратил пред мечот со Џастин Гетџи во октомври, откривајќи дека добил покана да биде гостин на Милан, но и на турскиот гигант Фенербахче.

Ибрахимовиќ е огромен фан на ММА борбите, а и самиот тренира таеквондо, и затоа му пратил мотивациска порака на Хабиб.

„Ако се чувствуваш млад, тогаш си млад. Ако тренираш напорно, тренираш напорно. И ако знаеш дека си подобар од другите, тогаш си подобар од другите. Само треба да го направиш тоа. Луѓето зборуваат кога си број 1. Само сакаат да најдат нешто против тебе. Секогаш е истото ср.ње“, вели Златан во пораката.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет27 минути

90 проценти од Израелците примиле барем една доза вакцина или го прележале коронавирусот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес објави дека Израел, Австрија и Данска ќе формираат заедничка основа за истражување, развој и...

Македонија1 час

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија. Според...

Свет3 часа

Европската Унија блокираше пратка од вакцината на „Астразенека“ за Австралија

Европската комисија и Италија ја блокираа испораката на вакцината на „Астразенека“ во Австралија, бидејќи производителот не ги исполнил своите обврски...

Свет3 часа

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет4 часа

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Македонија7 часа

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија7 часа

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Македонија9 часа

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион10 часа

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија11 час

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија12 часа

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа12 часа

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест на коронавирус, најави германската канцеларка Ангела Меркел....

Македонија12 часа

56 проценти зголемен бројот на заразени од коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој покажува зголемување на новозабоените од 56 отсто во...

Свет23 часа

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија1 ден

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија1 ден

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија1 ден

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион1 ден

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Досие