Контакт

Спорт

Хаос во Португалија – Полицијата пукаше во воздух за да ги смири играчите на Виторија и Олимпик

Објавено пред

Натпреварот помеѓу вторите екипи на Виторија Сетубал и Олимпик Монти бил прекинат поради масовна тепачка, што се случила во делот каде што се наоѓаат клупите за резервни играчи.

Фудбалери, тренери и по некој навивач учествувале во тепачката, пренесуваат португалските медиуми.

Ситуацијата била толку сериозна што морала да интервенира и полицијата. За да воведат ред полицајците испукале неколку куршуми во воздух.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јувентус може да биде исфрлен во Серија Б и да остане без неколку трофеи

Објавено пред

Регулаторното тело во Италија, кое се грижи за заштита на пазарот (КОДАКОНС), тврди дека фудбалскиот клуб Јувентус, би можел да биде исфрлен во Серија Б, доколку се докаже дека работел незаконски, односно дека со измами остварил предност над конкуренцијата.

Минатата недела финансиската полиција влезе во клупските простории. Под истрага за лажно фактурирање, се претседателот Андреа Ањели, потпретседателот Павел Недвед, поранешниот спортски директор Фабио Паратичи и уште тројца вработени во клубот.

Клубот е обвинет дека остварил профит со лажно претставување на цените на фудбалерите.

„Доколку, клубот на опишаниот начин се стекнал со предност над конкурентите, тогаш првенството не е регуларно, последица на тоа ќе бидат санкции. Покрај казните за одговорните лица ќе биде казнет и клубот. Поради неправилностите ќе бараме Јувентус да биде исфрлен во Серија Б и да му се одземат трофеите кои ги освои клубот во периодот од 2018 до 2021 година“, изјави претседателот на КОДАКОНС, Марко Доницели.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рагник прво ќе го тренира Јунајтед, потоа ќе биде консултант

Објавено пред

Манчестер јунајтед, го претстави новиот менаџер, Ралф Рагник. Германецот ќе биде привремено решение, ќе ги предводи „црвените ѓаволи“ до јуни.

Откако ќе му заврши договорот, Рагник, ќе остана на „Олд Трафорд“ и во наредните две години и ќе ја има улогата на консултант.

Ќе има влијание врз изборот на новиот менаџер и врз трансфер политиката. Тој ќе реши кој од играчите, чии договори истекувата на крајот од сезоната, ќе останат во клубот.

Рагник на клупата на Јунајтед доаѓа на местото на Оле Гунар Солскјер.

Од отказот на Солскјер до именувањето на Рагник, Јунајтед против Виљареар (2:0) и Челси (1:1) го предводеше Мајкл Керик.

Прикажи повеќе...

Спорт

13 заразени во Белененшеш со омикрон варијантата на коронавирусот

Објавено пред

Португалските здравствени власти објавија дека кај 13 играчи на Белененшеш е откриена омикрон варијантата на коронавирусот. Еден играч минатата недела се вратил од Јужна Африка.

Омикрон варијантата била откриена по натпреварот Беленешеш-Бенфика 0:7. Во саботата Беленешеш со девет фудбалери го започна дуелот со Бенфика. Натпреварот потоа беше прекинат во 47. минута, откако во вториот дел овој тим на теренот излегол со седум фудбалери.

„Сите сме во изолација, исклучок е младиот тим кој не играше во саботата. Вкупно во карантин се 44 лица. Тројца играчи и исто толку членови на персоналот имаат благи симптоми. Чекаме здравствените власти да ни одобрат ново тестирање“, изјавил портпаролот на Белененшеш.

Пародијата предизвика големо внимание во фудбалскиот свет. Од двата клуба изјавија дека биле принудени да играат, го обвинија здравствените власти и португалската лига што не нашле доблест да го одложат натпреварот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија1 час

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија1 час

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа3 часа

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот вид омикрон, изјави...

Македонија4 часа

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа5 часа

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет6 часа

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија1 ден

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет1 ден

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија1 ден

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет1 ден

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија2 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија2 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија2 дена

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија2 дена

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија2 дена

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија2 дена

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет2 дена

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет2 дена

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Досие