Контакт

Спорт

Хаотичниот крај во Каљари се случил поради расистичките навреди кон Мањан и Томори

Објавено пред

Хаотичните сцени во финишот на вчерашниот меч помеѓу Каљари и Милан (0:1) се случиле поради расистичките навреди од навивачите на Сардинија кон Фикајо Томори и Мајк Мањан, тврдат италијанските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Голманот на Милан, Мањан бил најблиску до ултрасите на Каљари, а по крајот на мечот тој направи гест дека не ги слуша, нешто што ги зовреа страстите, и фудбалерите на Каљари почнаа мешаница во која беа вклучени фудбалери на двата клуба, вклучувајќи го и директорот на Милан, Паоло Малдини, кој се обидуваше да ја смири ситуацијата.

Според „Скај спорт Италија“, проблемите продолжиле и на патот до соблекувалната посебно помеѓу Златан Ибрахимовиќ и Жоао Педро. Инцидентот го потврди и тренерот на Милан, Стефано Пиоли.

„Мајк ми кажа дека постојано слушал навреди зад голот. Ова е првпат тој да реагира импулсивно, така што имало причина. Томори ми го кажа истото. Никој не заслужува такво нешто“, изјави Пиоли за „ДАЗН“.

За жал, ова не би бил прв случај навивачите на Каљари да се виновни за расизам по повеќе инциденти во минатото. Тие расно го навредуваа Моисе Кин од Јувентус во минатото, а минатата година таков прием доби Ромелу Лукаку додека беше фудбалер на Интер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Волшебнa рабона – гол на Марио Балотели

Објавено пред

Марио Балотели е контроверзен лик, но никој не може никогаш да оспори неговиот фудбалски талент. Тој вечерва постигна пет гола за Адана Демирспор против Гезтепе, а еден од нив беше волшебен. Со рабона успеа да погоди после фантастичен дриблинг.

dobivaj vesti na viber
Прикажи повеќе...

Спорт

Кадиз се спаси, Гранада испадна од Ла Лига

Објавено пред

Кадиз стигна до клучен триумф (0:1) на гости кај Алавес и обезбеди опстанок во шпанската фудбалска елита. Покрај Леванте и Алавес, од најдоброто друштво испадна Гранада која ремизираше без голови против Еспањол на домашен натпревар. На крајот заврши на 18. позиција која води во Сегунда.

dobivaj vesti na viber

Антони Лозано во 76.минута го постигна победничкиот гол за Кадиз.Мајорка победи на гости кај Осасуна со 0:2, со головите на Ангел и на Грение.

Прикажи повеќе...

Спорт

Инцидент на прославата на Сити: Фановите го нападнале голманот на Астон Вила

Објавено пред

Манчестер Сити го прослави новиот шампионски трофеј во Премиер-лигата, но славјето го засени голем инцидент откако неколку домашни навивачи го нападнале голманот на Астон Вила, Робин Олсен.

dobivaj vesti na viber

Инцидентот се случил веднаш по последниот свиреж на судијата, кога стотици фанови влетаа на теренот.

„Манчестер Сити сака искрено да му се извини на голманот на Астон Вила, Робин Олсен, кој беше нападнат по последниот свиреж, откако навивачите влетаа на теренот. Ние како клуб веднаш ќе покренеме истрага и штом ќе ги идентификуваме, неодговорните навивачи ќе бидат казнети со долга забрана за влез на стадионот“, објави Манчестер Сити на својата веб-страница.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Генералниот директор на СЗО: Пандемијата на коронавирус сигурно не е завршена

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус денеска изјави дека пандемијата на коронавирусот сигурно не е завршена и...

Македонија7 часа

Ковачевски ќе ja предводи владината делегација во Ватикан и Рим, најавена е и средба со Петков

Премиерот Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај ќе предводи делегација на Република Северна Македонија...

Европа7 часа

Француски министер: За влез на Украина во ЕУ ќе бидат потребни 15 или 20 години

За влез на Украина во Европската унија ќе бидат потребни најверојатно 15 или 20 години, рече францускиот министер за европски...

Европа12 часа

Бајден: „Епидемијата на мајмунски сипаници причина за загриженост“

„Епидемијата на сипаници е нешто за што сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден. Тој додаде...

Економија13 часа

Бектеши: Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во...

Регион13 часа

(Видео) Тепачка меѓу навивачи на „Хајдук“ со полицијата на автопатот кај Загреб, имало и повредени

Синоќа навивачите на Хајдук се судрија со полицијата на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец, пренесуваат хрватските медиуми. Според...

Европа14 часа

Подољак: Нема да има отстапување на територија

Украина ја отфрла можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати...

Европа14 часа

Велика Британија: Регионот Северен Доњецк е приоритет на Русија

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство објави неодамнешен извештај за ситуацијата во Украина. Единствената руска оперативна чета со возила за...

Економија15 часа

Западот во страв- Светот има залихи на пченица за само десет недели?

Русија и Украина сочинуваат околу една четвртина од светскиот извоз на пченица, а Западот стравува дека Путин се обидува да...

Економија15 часа

Пад на „Волстрит“ седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

По големите осцилации на „Волстрит“, цените на акциите паднаа минатата недела, седми пат по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека поради...

Европа1 ден

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...

Европа1 ден

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....

Топ1 ден

Патнички воз удрил во автомобил кај Прилеп

Вчера во 17.40 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека непосредно до железничко стојалиште „Тројкрсти“ – Прилеп се случила...

Свет1 ден

Австралискиот премиер Морисон го признал поразот, гласовите сè уште се пребројуваат

Австралискиот премиер Скот Морисон ја загуби власта откако земјата ја избра првата лабуристичка влада по речиси десет години, според локалните...

Европа1 ден

Секое десетто дете во светот работи, ќе ги има и повеќе поради сиромаштијата, заклучува Уницеф

Повеќе од 160 милиони деца се вработени во светот, или секое десетто дете на возраст од пет до 17 години,...

Економија1 ден

Ребаланс на буџет: Растот проектиран на 3,2, инфлацијата на 7,2 проценти а дефицитот на 5,3 проценти од БДП

Нови, дополнителни 76 милиони евра во случај да се потребни нови мерки за заштита на стандардот на граѓаните и поддршка...

Свет1 ден

Русија му забрани влез на Бајден: „Властите на САД поттикнуваат русофобија“

Русија забрани влез во земјата на 963 Американци, меѓу кои и претседателот, Џо Бајден. Забраната се однесува и на државниот...

Европа2 дена

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа2 дена

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа2 дена

Северна Кореја петти ден по ред има над 200.000 новозаразени со Ковид-19

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени кои страдаат од треска предизвикана од Ковид-19,...