Контакт

Спорт

Хауард: Нема кошарка без правда за Афроамериканците

Објавено пред

Лос Анџелес лејкерс ќе бидат меѓу фаворитите за освојување на НБА титулата по рестартот на шампионатот следниот месец, но најверојатно тоа ќе треба да го остварат без центарот Двајт Хауард, кој вели дека сега не е време за кошарка.

По смртта на Џорџ Флојд и протестите кои следуваа во САД и Европа, Хауард смета дека не е време за кошарка додека не се решат неправдите додавајќи дека црната заедница мора да се стави себеси на прво место.

„Кошарката, или било која забава, не е потребна во моментот бидејќи ќе биде само пречка. Најмногу од сè би сакал да ја освојам својата прва НБА титула, но единството на мојот народ би бил поголем шампионат. Нема подобро време од сега да се фокусираме на нашите семејства. Тука треба да почне нашето единство. Европската колонизација ни ја одзеде богатата култура и треба да размислиме за некои работи. Со помалку пречки ќе се осознаеме. Нациите доаѓаат од семејствата, а црните Афроамериканци уште не се нација. Време е да станеме Нација. Нема кошарка додека не се решат работите“, вели Хауард.

Спорт

Интер го претстави Ашраф Хакими

Објавено пред

Интер и официјално потврди дека потпишал петгодишен договор со бекот Ашраф Хакими од Реал Мадрид за зделка што може да го чини до 45 милиони евра.

„Ашраф Хакими е официјално фудбалер на Интер. Мароканецот, кој е роден во 1998, доаѓа кај ’неаѕурите’ со трансфер од Реал Мадрид и со договор до 30 јуни 2025 година“, објави Интер на својата веб-страница.

21-годишниот Хакими, кој последните две сезони ги помина на заем во Борусија Дортмунд, каде што постигна 12 гола и 17 асистенции во 72 настапа, наводно ќе заработува по 5 милиони евра од сезона.

Иако е роден во Мадрид, Хакими е марокански репрезентативец со 28 настапи за африканската нација. Со сума од 40 милиони евра и 5 милиони евра бонуси, тој е најскапиот дефанзивец во историјата на „неаѕурите“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дугари: Меси е дете од метар и пол кое е „полу-аутистично“!

Објавено пред

Поранешниот француски напаѓач Криштоф Дугари влезе во неверојатен напад на Лионел Меси во обид да го одбрани Антоан Гризман по кризата во Барселона, нарекувајќи го Аргентинецот „дете од 1.5 метар“ кое е „полу-аутистично“.

Дугари, дел од славната францусак генерација од 1998 година, зборуваше по 2:2 ремито на Барселона со Атлетико Мадрид за „РМЦ спорт“, меч во кој Гризман влезе во игра во последните минути од мечот за уште еден разочарувачки резултат за тренерот Кике Сетиен. 48-годишниот Дугари вели дека недостасува хармонија во тимот и најде решение за тоа.

„Од што се плаши Гризман? Од дете кое е високо 1.5 метри и полу-аутистично? Треба на крајот да покаже дека има јајца. Веќе година дена велам дека тој има проблем со Меси и мора да го удри со тоа во лице. Да, Меси може да му подава повеќе, но не сум изненаден. Гризман не игра со доверба и треба да оди кај Меси и да му каже што е проблемот“, вели Дугари.

По бурата на реакции, Дугари мораше да се извини.

„Жал ми е за моите забелешки за Лионел Меси. Не сакав да фрлам стигма на луѓето кои имаат аутизам, и тоа не беше мојата цел. Се извинувам на сите“, напиша Дугари на Твитер, по што уште понеобично, го избриша Твитот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фавр: Буџетот за засилувања на Баерн е за 150 милиони поголем од нашиот

Објавено пред

Тренерот на Борусија Дортмунд Лусиен Фавр рекол дека клубот мора да си постави реални цели со оглед на моќта која ја има големиот ривал Баерн Минхен.

Баерн со години доминира во Бундеслигата, пред две недели тие ја освоија седмата последовна титула во домашниот шампионат, вкупно 30 во клупската историја.

Борусија Дортмунд последен пат биле шампиони со Јирген Клоп, во 2012 година. Во последните две сезони „милионерите“ првенствената трка ја завршуваа зад Баерн.

„Ќе продолжиме да си поставуваме високи цели, но во исто време тие треба да бидат реални. Не сакам да посочувам на фактот дека Баерн за засилувања има буџет кој е за 150 милиони евра поголем од нашиот. Не смееме да замижеме пред овој податок“, рекол Фавр за „Билд“ и проговорил за штотуку завршената сезона.

„Бевме блиску до титулата. Сепак не смееме да заборавиме дека вториот дел од сезоната што го одигра Баерн е најдобар во нивната историја. Во исто време можевме да видиме екстремен напредок кај Лајпциг, Менхенгладбах и Баер Леверкузен. Не ни беше загарантирано второто место.“

Лусиен Фавр и во наредната година ќе остане тренер на „милионерите“, неговиот договор истекува во јуни 2021 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија3 часа

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Македонија3 часа

15 починати и 173 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на...

Македонија4 часа

Утре ќе се разговара за затворање на границите со Србија и Косово

Министерството за здравство информира дека, со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на...

Спорт6 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија7 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија8 часа

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија9 часа

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет9 часа

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет9 часа

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија9 часа

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет9 часа

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија9 часа

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет9 часа

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет10 часа

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет10 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет21 час

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија1 ден

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија1 ден

Ако има потреба ќе бидат воведени рестриктивни мерки, велат Спасовски и Филипче

Ако има потреба ќе бидат препорачани и воведени рестриктивни мерки. Вака техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

Oколу 900 патници поминале низ двата аеродрома кои денеска беа отворени

Околу 900 патници денеска поминале низ скопскиот и охридскиот аеродром, на првиот ден од нивното отворање, по неколкумесечниот застој поради состојбата...

Досие