Контакт

Спорт

Хави Мартинез се расплака – Ковач не го става во игра!

Објавено пред

Баерн Минхен денеска беше поразен на „Алијанц Арена“ од Хофенхајм со 2-1, по победата над Тотенхем, во Лондон неделава во ЛШ со 7-2.

Тренерот на Баварците Нико Ковач вели дека едноставно неговата екипа не е способна на секои 3-4 дена да игра на врвно ниво.

Дополнителен проблем од денеска за Ковач претставува и шпанскиот дефанзивец, Хави Мартинез кој се расплака на клупата на баварскиот клуб.

Германските фотографи го „уловија“ моментот, па пишувањата се дека Чави плаче поради игнорантскиот однос кон него од страна на стратегот.

„Мартинез е едноставно незадоволен од својата ситуација во Баерн. Недостатокот на простор за игра без можност да им помогне на соиграчите го убива“ – пишуваат германските медиуми.

Шпанецот стадионот го напушти велејќи дека се во ред, а играчите и челниците на Баерн тврдеа дека не ги виделе фотографите од расплаканиот фудбалер.

Не сум ги видел фотографиите. Се разбира дека е иритантно за Хави тоа што не игра, но сезоната е долга. Сите ќе добијат своја шанса“ – изјави спортскиот директор, Хасан Салигамиџиќ.

Хави Мартинез (31) оваа сезона има само 5 настапи за Баерн со 131 одиграна минута.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Де Лихт го чека пауза од 2-3 месеци?

Објавено пред

Дефанзивецот на Јувентус, Матијс де Лихт го чека повеќемесечна пауза по операцијата на рамото, пренесуваат медиумите на „Чизмата“.

Холанѓанецот соопшти дека летово мора да оди на операција поради проблемите кои ги има уште од ноември минатата година. Операцијата најверојатно ќе се изврши оваа недела, во Рим.

Дел од италијанските медиуми пишуваат дека опоравувањето може да трае 2 до 3 месеци. Тоа значи дека одбранбениот фудбалер ќе го пропушти стартот на новата сезона кој е закажан за 19 септември.

Де Лихт дојде во Јуве од Ајакс минатото лето за 75 милиони евра. За „Старата дама“ одигра 39 меча и постигна 4 гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Матеус: Левандовски го наследи Меси како најдобар, Барса нема шанси со Баерн

Објавено пред

Германската фудбалска легенда Лотар Матеус вели дека Роберт Левандовски е „најдобриот фудбалер на светот“ во моментов пред Лео Меси, и е негов вистински наследник. Поради тоа, јасно е дека Баерн Минхен е фаворит пред четврт-финалето од ЛШ против Барселона.

Левандовски стигна до 53 гола во 44 меча откако постигна два гола во 4:1 победата на Баерн над Челси во саботата, додека Барселона со 3:1 го победи Наполи, во меч во кој Меси постигна фантастичен соло гол. Матеус вели дека предноста е кај Германците.

„Меси се соочува со својот наследник како најдобар фудбалер на светот – Роберт Левандовски. Тој е најдобар фудбалер, не само најдобар напаѓач. Оваа Барса не е истата како во минатото. Секако, го имаат Меси, и фудбалер како него знае да направи генијален потег. Но сам, нема да може ништо против Баерн. Барселона воопшто не ме плаши“, вели Матеус за „Билд“.

Прикажи повеќе...

Спорт

По татко му, и Лео Меси си купи „апартманче“ во Милано!

Објавено пред

„Сагата“ околу преселбата на семејството Меси во Милано добива нова димензија, откако прво Хорхе Меси купи куќа во близината на седиштетото на Интер, а сега и Лео Меси си купи апартман во италијанскиот град, несомнено зголемувајќи ги шпекулациите за трансфер кај „нераѕурите“.

„Спорт медијасет“ тврди дека мегаѕвездата на Барселона си купил стан во ексклузивниот кварт на Милано, Порта Нуова, инвестиција која доаѓа бргу откако неговиот татко си купи куќа. Главната причина за купувањето на двете нови недвижнини се даночните олеснувања, откако во Шпанија Меси имаше доста проблеми со даночниците и дури мораше да прифати условна казна затвор и да плати висока казна.

Но, сепак, не е тајна дека договорот на Меси со Барселона завршува во 2021 година, и не можат да се отфрлат вестите дека тој не е во најдобри односи со бордот на клубот, по јавната расправија со Ерик Абидал пред неколку месеци. Од друга страна, италијанските медиуми не престануваат да инсистираат дека газдите на Интер, „Сунинг групацијата“, веќе има план од 260 милиони евра за носење на Аргентинецот на „Сан Сиро“.

Таткото на Меси се пресели во Милано, што е следно?

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Комисијата за заразни болести предлага наставата да се одвива онлајн, освен во првите одделенија

Ставот на комисијата за заразни болести е наставата да почне да се одвива онлајн, освен во првите одделенија во коишто...

Европа37 минути

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија1 час

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Македонија3 часа

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија4 часа

Мицкоски: Ахмети ми рече дека ќе преговара со СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, една недела по средбата со Али Ахмети, изјави дека тие воопшто не ни преговорaле за...

Македонија4 часа

Лукаревска веќе не е директорка на УЈП, ќе биде пратеник

По верификувањето на мандатот за пратеник, Сања Лукаревска ја напушти функцијата директор на Упрвата за јавни приходи, а на нејзино...

Македонија5 часа

Ниту еден патник од авионот за Финска го нема во македонската база на позитивни случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека веќе се извршени проверки за сите патници од авионот за Финска, кои, според финските власти,...

Свет6 часа

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19; Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против короната. Според руската новинска агенција ТАСС,...

Македонија6 часа

Повеќето патници со коронавирус што слетале во Финска биле иселеници со косовски пасоши

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157...

Топ6 часа

Се удави рибар во водите на Вардар

Педесет и шестгодишен маж од гевгелиското село Миравци се удави во реката Вардар. Несреќата се случила вчера во 15.40 часот...

Свет8 часа

Над 250.000 новозаболени од Ковид-19 во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа пријавени се повеќе...

Свет8 часа

(Видео) Експлозија разнесе три куќи во САД – плач на заробени деца се слуша под урнатините

Експлозија раснесе три куќи во САД, а неколку лица се заробени под урнатините, меѓу кои има и деца, соопштија пожарникарите...

Свет9 часа

Русија подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирусот

Русија е подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирус, пишува Ентертејмент Тајмс. Рускиот кандидат за вакцината е вирусна векторска...

Свет9 часа

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа – Трамп веднаш е евакуиран

Членовите на тајната служба ја прекинале конференцијата на американскиот претседател Доналд Трамп и го извадиле од просторијата за брифинг. На...

Свет9 часа

(Видео) Хаос во Белорусија – одекнуваа експлозии во Минск, едно лице загина

Во Минск синоќа повторно се одржаа протести против претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. Експлозии одекнуваа во центарот на градот, запален...

Европа9 часа

Финска воведува задолжителни тестови и карантин по слетувањето на авион со 24 позитивни патници од Скопје

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирус и карантин за патниците од одредени високоризични земји, откако 24 од 157 патници...

Свет20 часа

Германија размислува за задолжително носење маски во училниците

Претседателот на Здружението на германски наставници, Хајнц Питер Мејдингер побара носењето маски да биде задолжително во училниците како заштита од...

Свет21 час

Катастрофа во Индискиот океан: од брод кој заринка истекоа 1.000 тони нафта

На бродот кој на 25 јули заринка во корален гребен во Индискиот океан кај Маурициус се појавиле пукнатини, кои претставуваат...

Македонија22 часа

Нема договор меѓу Заев и Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети не постигнаа договор за коалиција во новата Влада ниту...

Свет23 часа

(Видео) Пустош во Чикаго по протестите: повредени се 13 полицајци, уапсени се повеќе од 100 лица

Повеќе од 100 лица се уапсени, а 13 полицајци се повредени откако стотици луѓе се судрија со полицијата во Чикаго.Тие...

Досие