Контакт

Спорт

Хемлин победи во Њу Хемпшир

Објавено пред

Возачот на Тојота Дени Хемлин победи на трката во Канзас и ја запиша петтата победа оваа сезона во НАСКАР. Хемлин зад себе ги остави Бред Кеселовски и Мартинг Трукс.

Хемлин во Канзас ја потврди одличната форма, на последните пет трки тој забележал три победи.

Во генералниот пласман води Кевин Харвик со 763 бода, пред Бред Кеселовски (666) и Рајаб Блани (663). Хемлин со оваа победа се искачи на четвртото место со 634 бодови.

Наредната трка во НАСКАР ќе се вози на 2 август во Њу Хемпшир.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Арсенал го „врзува“ Обамејанг со 250.000 фунти неделна плата

Објавено пред

Челниците на Арсенал се во големи проблеми, намалуваат дел од вработените во клубот поради корона-кризата. Сепак првите луѓе на лондонскиот клуб ќе мора да го „одврзат ќесето“ ако сакаат на „Емирати“ да го задржат најдобриот сезонава, напаѓачот Пјер-Емерик Обамејанг.

Англиски „Телеграф“ пишува дека пред капитенот е нов и значајно појак договор.

„Топчиите“ сакаат да го задржат Обамејанг и за тоа се подготвени да му даваат неделна плата од 250.000 фунти.

Со актуелниот договор репрезентативецот на Габон добива по 180.000 фунти неделно, но во Арсенал се загрижени затоа што неговиот договор истекува веќе следната година.

Менаџерот Микел Артета во Обамејанг гледа централна фигура во својот проект иако подолго време се шират шпекулации за негов трансфер во Реал Мадрид, Барселона…

Месут Озил и понатаму е рекордер кога станува збор за заработувачката во Арсенал. Тој добива 350.000 неделна плата иако подолг период не ги прикажува игрите кои од него се очекуваат.

Обамејанг во Лондон стигна во 2018 година и оттогаш постигна 54 гола на 85 меча во Премиерлигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анелка: Уште на стартот во Реал се запрашав – што правам јас овде!?

Објавено пред

Францускиот фудбалски напаѓач по подолго време раскажа за атмосферата во соблекувалната на Реал Мадрид по неговото доаѓање на „Бернабеу“ во 1999 година.

Анелка во Реал дојде од редовите на Арсенал за 22,3 милиони фунти, но никогаш не успеа да се наметне во Кралскиот клуб. Тој смета дека едноставно „соблекувалната не го прифатила“.

„Откако бев преставен на прес-конференцијата, отидов во соблекувалната. Дојдов прв и седнав, а останатите играчи доаѓаа и велеа дека седам на нивното место. На секој од нив му се извинив. Тоа се случи дваесетина пати. Веднаш се запрашав што правам јас тука. Тоа што го доживеав првиот ден беше само почеток на ноќните мори. Врз мене постојано имаше голем притисок, секој ден бев во медиумите. На терен работите не беа сјајни, а не моев да имам ниту приватен ѓивот. Не можев ништо. Замислете да имате 20 години, да одите по улица, а се што ќе направите да е тема на разговор во весниците веќе следниот ден“ – рече Анелка.

Анелка во Реал помина само една сезона, одигра 19 меча и постигна прескромни 2 гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Манолас: Меси ќе го запреме тимски!

Објавено пред

На помалку од 48 часа до реванш осминафиналниот меч од Лигата на шампиони меѓу Барселона и Наполи што ќе се одигра на „Ноу Камп“, фудбалерите на италијанската екипа се пред два големи предизвици. Да го задржат феноменалниот Лео Меси и да постигнат најмалку еден гол во Каталонија затоа што првиот меч одигран во Неапол заврши нерешено 1-1.

Дефанзивецот Костас Манолас, кој има мала повреда (во составот неизвесен поради истата причина е и Инсиње) смета дека екипата од југот на Италија има сила да го запре Меси, но ако исклучително одигра тимски.

Манолас за „La Repubblica„ раскажа како додека настапуваше за Рома на дуелот со Барселона добил мотивација од екс-капитенот на „волчицата“, Франческо Тоти.

„Тоти ме охрабри, ми рече повторно да го направам она што го сторив пред 2 години. Меси единствено може да го задржите како екипаа. По мое мислење тој е најдобриот во светот, неговиот квалитет и интелегенција се неверојатни“ вели грчкиот интернационалец.

Транерот на Наполи, Џенаро Гатузо пред мечот со петкратниот европски шампион има мака со повредите на играчите, но Манолас смета дека притисокот е на страна на шпанскиот тим.

„Притисокот е на нивна страна. Се надевам дека Инсиње ќе биде подготвен за мечот. Јас сум добро, болката во ребрата ми престана“ рече Манолас.

Дуелот Барселона – Наполи се игра в сабота, од 21 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) Гори зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Силен пожар избувна на врвот на зградата на Светскиот трговски центар во Брисел. Според медиумите, огнот избувнал во техничката просторија...

Свет3 часа

Херои кои се обиделе да го спасат Бејрут – последна фотографија од пожарникарите кои влегле во магацинот пред експлозијата

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се прикажани последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да спречат понатамошно...

Македонија5 часа

(Видео) Обилните дождови ги поплавија рудниците на РЕК „Битола“

Обилните врнежи од дожд во Битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот „Суводол“ на РЕК „Битола“. Ископот и...

Македонија5 часа

Нови 113 заболени и шестмина починати, меѓу кои и 22-годишен пациент

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на...

Регион6 часа

Црна Гора го прошири списокот за влез без ограничувања, Македонија повторно ja нема

Црна Гора го прошири списокот на земји чии граѓани имаат право да влезат во земјата без ограничувања. Од утре граѓаните...

Македонија7 часа

МЖСПП: Опасниот отпад од ОХИС ќе биде изнесен од државата кога ќе дозволат временските услови

Винилхлоридмономерот од поранешната фабрика ОХИС ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат временските услови...

Македонија7 часа

Кривична пријава против шест полицајци од СВР Скопје

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција –...

Македонија8 часа

Бочварски: Родителите да бидат ослободени од паушалот за градинките за периодот април – август

Градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски, бара од градинките да ги ослободат родителите од плаќањето на паушалот за април, мај,...

Свет10 часа

Во Кина дневно се тестираат 4,8 милиони луѓе на коронавирус

Во Кина се пријавени 37 симптоматски случаи на коронавирус и 20 асимптоматски случаи, според податоците на Националната комисија за здравство на...

Свет11 час

Во Северна Кореја тестиран првиот сомнителен случај на Ковид-19, резултатот нејасен

Во Северна Кореја е тестиран првиот сомнителен случај на коронавирус, но резултатите не се јасни, изјавил претставникот на СЗО во...

Свет11 час

(Видео) Либан во тридневна жалост – спасувачите ги пребаруваат урнатините, се очекуваат уште жртви

Либанските спасувачки екипи и денеска продолжија со потрагата по преживеани меѓу урнатините по стравотната експлозија во Бејрут, во која животот...

Свет11 час

(Видео) Експлозијата во Бејрут трета по моќност во историјата по бомбите во Хирошима и Нагасаки

Експлозијата во Бејрут е трета по моќност во историјата, веднаш по експлозиите на нуклеарните бомби во Хирошима и Нагасаки, вели...

Свет1 ден

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Свет1 ден

Првиот руски авион со мобилна болница полета за Бејрут

Авионот со воздухопловна мобилна болница, лекари и спасувачи полета од регионот Жуковски во Москва кон Бејрут, главниот град на Либан....

Свет1 ден

Само 1,5 милиони Италијанци развиле антитела на Kовид-19, што е далеку од колективен имунитет

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија развиле антитела на Ковид-19. Ова го покажуваат резултатите од серолошките тестови спроведени и анализирани...

Регион1 ден

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Заменик-директорот на институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, изјави дека се размислува за отворање на границите и...

Свет1 ден

Домашен притвор за сите пристанишни службеници во Бејрут

Либанската влада денеска донесе одлука да ги стави во домашен притвор сите пристанишни службеници во Бејрут кои го надгледувале складирањето...

Економија1 ден

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената на другите производи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната...

Македонија1 ден

Шестмина починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент...

Топ1 ден

Петмина повредени во две сообраќајни несреќи на патот Охрид – Кичево

Две несреќи се случија утринава на патот Охрид – Кичево, а повредени се пет лица. Пред влезот во Охрид се...

Досие