Контакт

Спорт

Хет-трик на Обамејанг – Арсенал го „скокна“ Лидс

Објавено пред

Пјер-Емерик Обамејанг постигна хет-трик, а Арсенал славеше над Лидс јунајед со 4.2 (3:0). По ова 24.коло, тимовите ги заменија местата на табелата, Арсенал сега се на десетто место, а Лидс е место подолу.

Најскапиот играч на Арсенал, Обамејнаг, го одигра најдобриот меч во сезоната, постигна три гола и му овозможи лесна победа на својот тим.

Арсенал по двата порази, конечно одиграа добар натпревар и го декласираа Лидс. Офанзивната линија на Арсенал во која покрај Обамејанг беа и Едегард, Сака и Смит-Роу го носеше тимот во текот на целиот меч.

Обамејанг првиот гол го постигна во 13.минута, потоа реализираше пенал во 41., а до крајот на полувремето гол постигна и Бељерин. Хет-трикот, Габонецот го комплетираше во 47.минута.

Лидес се обидоа да се вратат во мечот, постигнаа два гола преку Стријк во 59. и Коста во 69.минута, меѓутоа немаа сили за сензација.

Македонскиот репрезентативец, Алиоски за Лидс играше до 53.минута.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јохан Блејк: Не одам на Олимпијада ако морам да се вакцинирам

Објавено пред

Јохан Блејк, еден од најдобрите јамајчански спринтери и освојувач на четири олимписки медали, вели дека ќе ја пропушти Олимпијадата во Токио ако мора да се вакцинира против КОВИД-19.

Поранешниот светски шампион на 100 метри, кој беше најавуван како наследник на Јусеин Болт, вели дека има свои причини за ваквиот став.

„Мојот ум уште стои на тоа, не ја сакам вакцината. Повеќе би сакал да ја пропуштам Олимпијадата отколку да се вакцинирам. Среќен сум вака. Не сакам да објаснувам зошто е така, но имам мои причини“, вели 31-годишниот Блејк.

Блејк освои сребро на 100 и 200 метри на ОИ во Лондон во 2012 зад сонародникот Јусаин Болт, и беше дел од штафетата 4х100 метри кој освои злато на таа Олимпијада и во Рио четири години подоцна.

Прикажи повеќе...

Спорт

Почина поранешниот менаџер на Вест хем, Глен Редер

Објавено пред

Глен Редер, поранешниот менаџер на Вест хем и Њукасл, почина на 65 години по долга борба со тумор на мозокот, објавија англиските медиуми.

Редер беше фудбалер на Лејтон ориент, Квинс парк ренџерс и Њукасл пред да се повлече од фудбалот во 1993 година, по што беше менаџер на Гилингам, Вотфорд, Норич, а беше и помошник на Глен Ходл кога тој беше селектор на англискта репрезентација.

Roeder played for Leyton Orient, Queens Park Rangers and Newcastle among other clubs before hanging up his boots in 1993. He went on to manage Gillingham, Watford and also had a stint at Norwich City. He also served as a coach under Glenn Hoddle for the England national team.

„Фудбалот денеска загуби културен дефанзивец како фудбалер, кој секогаш беше џентлмен и како фудбалер и како тренер. Не беше човек кој бараше насловни страници, но неговата работа секогаш беше совршена“, објавија од Асоцијацијата на фудбалски менаџери (ЛМА).

Прикажи повеќе...

Спорт

Куќата која Мајк Тајсон му ја продаде на 50 Сент кога банкротираше (галерија)

Објавено пред

Мајк Тајсон, име кое привлекува милиони долари каде и да се појави, во 2003 година не беше во најдобра финансиска состојба, откако банкротираше, и мораше да го продаде неверојатниот дом во Конектикат за „само“ 4.5 милиони долари на раперот 50 Сент.

Само една година по неговиот последен меч за титулата, поразот од Ленокс Луис, Тајсон мораше да побара заштита од банкрот со долгови над 23 милиони долари и покрај тоа што дотогаш имаше над 300 милиони долари заработувачка.

Во неверојатната куќа има 21 спална соба, 25 тоалети, терени за кошарка (надвор и внатре), неколку базени, кино-соба, огромна кујна, но и ноќен клуб внатре во куќата.

Сепак, 50 Сент не се усреќи. Тој се жалеше дека троши месечно 70.000 долари само на оддржување и кога ја постави на продажба, чекаше 12 години за следен купувач. На почетокот раперот бараше 20 милиони долари, за на крајот да ја продаде за само 3.2 милиони долари, односно на крајот тој да биде во загуба.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија3 часа

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија4 часа

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Македонија6 часа

СДСМ: Немаме допирни точки со изнесените ставови на Љубчо Георгиевски

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија не се согласува со предлогот што го изнесе експремиерот, Љубчо Георгиевски, за решавање на спорот со...

Топ7 часа

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија9 часа

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион10 часа

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет10 часа

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет24 часа

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија1 ден

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија1 ден

„Ме удрија в грб со бекатон, паднав и скршив рака“, раскажува повредениот новинар на протестот

На вчерашниот протест за „Монструм“ раката ја скршил новинарот од ТВ Сонце Борислав Стоилковиќ. Екипа на Брза помош му помогнала...

Македонија1 ден

Се бара притвор за две лица кои фрлале камења и метални шипки на протестот

Скопското обвинителство поведе постапка против двајца учесници на насилниот протест, по повод пресудата во случајот „Монструм“. Тие се гонат за...

Македонија1 ден

Регистрирани 721 нов случај на коронавирус, починаа 7 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов...

Европа1 ден

Коронавирусот повторно ја затвора Европа

Повеќето европски земји повторно се одлучија за затворање и построги мерки за справување со новиот бран на коронавирус, откако новите...

Македонија1 ден

Филипче: Матичните да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Министерот за здравство, Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку матичните лекари...

Македонија1 ден

Мицкоски е позитивен на коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрово информираше на социјалните мрежи дека е заразен со Ковид-19. „По забележаните првични полесни симптоми,...

Македонија1 ден

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот. Иселениците ќе можат апликацијата за самопопишување да ја најдат на веб...

Македонија1 ден

Владата: Напаѓачите на новинарите ќе бидат казнети

Владата најостро ги осудува нападите врз новинарите на вчерашниот протест по судските одлуки за случајот „Монструм“ и најави дека ќе...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува со тестирање на вакцини против јужноафриканскиот вид на коронавирус

Во САД следниот месец ќе почнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата „Модерна“ против јужноафриканската варијанта на коронавирус. Како што...

Македонија1 ден

СДСМ по пресудата за Мијалков: Се случува правда, законите важат за сите

Правдата е тука, законите важат подеднакво за сите, повеќе нема недопирливи, има силна, ефикасна правна држава, која ги спроведува законите...

Досие