Контакт

Спорт

Хетафе ја прегази Валенсија – Спектакуларен гол на Арамбари

Објавено пред

Хетафе го доби дуелот со Валенсија (3:0) и стави крај на серијата од пет порази. Двата тима по 25 кола имаат по 27 бода и се наоѓаат во долниот дел на табелата, блиску до опасната зона.

Натпреварот на „Колосеум Алфонсо Перез“, го обележа спектакуларниот гол на Арамбари. Играчот на Хетафе со удар од 30 метри го совлада Силесен.Првите десет минути од вториот дел беа вистински кошмар за Валенсија. Дијакаби доби директен црвен картон во 51.минута, а три минути подоца Мата го постигна вториот гол.

Конечниот резултат го постигна играчот на Барселона, кој е позајмен во Гетафе, Карлес Алења во 87.минута.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Сите“ го сакаат Халанд, но никој не сака да му даде плата од 35 милиони евра

Објавено пред

Барселона и Реал Мадрид се заинтересирани за Ерлинг Халанд, како и неколку премиерлигаши, но никој од нив не е подготвен да ја исполни желбата на Норвежанецот и неговиот агент Мино Рајола за годишна плата од 35 милиони евра.

Околу 20-годишниот напаѓач на Борусија Дортмунд многу се пишуваше оваа сезона, а Рајола заедно со неговиот татко, Алф-Инге, беа на преговори со Барселона и Реал Мадрид, каде што се зборувало за можен трансфер. Во Мадрид, тие разговарале со генералниот директор Хозе Анхел Санчез, а во Барселона со претседателот Жоан Лапорта, но по крајот на овие разговори не е планиран приод од двата клуба, ниту понуда за големи суми.

Според порталот „Гол“, еден англиски премиерлигаш пред неколку месеци почнал преговори со луѓето на Халанд, но веднаш се откажал по дознавањето на астрономската сума. Реал и Барса, исто така се свесни дека во сегашната економска ситуација без навивачи на трибините, ваков потег е едноставно невозможен. Оттаму тие очекуваат значително намалување на барањата за да се реализира трансфер, посебно бидејќи ќе мора да им се плати и висока сума на Борусија Дортмунд.

И во Дортмунд се смирени, првично бидејќи имаат договор со Халанд до 2024, кој вклучува и клаузула за прекин во 2022 со отштета од 75 милиони евра. Тие се сигурни дека нема да го продадат Халанд дури и да не обезбедат место во ЛШ и единствено што може да ги премисли е понуда до 150 милиони евра, која исто така е тешко дека ќе пристигне. Борусија смета дека со преговорите со Џејдон Санчо минатото лето, кога Манчестер јунајтед неколку пати се обиде да стигне до договор, покажале дека нема да ги даваат своите таленти на „попуст“.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФИА сакаат да го „скротат“ Хамилтон – нови правила за границата на патеката

Објавено пред

Светската автомобилистичка федерација (ФИА) пред втората трка од Ф1 шампионатот, Емилија-Ромања ГП во Имола објави „објаснувања“ за придржување на границите на патеката по контроверзите во Бахреин, каде што Луис Хамилтон и Мерцедес повеќе пати излегуваа надвор од патеката за да добијат предност.

Хамилтон излегуваше надвор од патеката барем 29 пати, пред стјуардите во Бахреин да дадат наредба за придржување на границите на патеката по половина трка. Контроверзите не завршија тука, откако Макс Ферстапен во Ред бул го помина Хамилтон на истата кривина, пред да му биде наредено да ја вратат позицијата.

ФИА затоа објави детални правила за границите на патеката, со кои ако возач излезе надвор од границите три пати, ќе добие црно и бело знаме (неофицијален жолт картон во Ф1), а потоа за секој нареден прекршок стјуардите ќе одлучуваат за казната. Кривините кои ќе се надгледуваат во Имола се 9-тата, 13-тата и 15-тата, иако нема обврска на последната кривина, каде што минатата година речиси сите возачи излегуваа целосно надвор од патеката.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чешкиот претседател ја нападна УЕФА за казната за расизам на Кудела

Објавено пред

Канцеларијата на чешкиот претседател, Милош Земан влезе во остар напад на УЕФА по одлуката фудбалерот на Славија Прага, Ондреј Кудела да добие суспензија од 10 меча поради „расистичко однесување“.

УЕФА во средата го казни Кудела бидејќи наводно го нарекол финскиот фудбалер на Глазгов Ренџерс, Глен Камара „еб.н мајмун“ при бурниот меч во Глазгов во март. Камара беше суспендиран три меча за физичкиот напад на Кудела во тунелот. Кудела тврди дека не кажал такво нешто, иако го опцул ривалот, и Земан смета дека УЕФА врши дискриминација на белите фудбалери.

„Осудивте чесен човек без еден доказ. Направивте да е невозможно спортистите да го остварат својот сон и да играат во европската лига. Само да задоволите перверзни очекувања на група на активисти и тим кој не можеше да победи на теренот за да се реши на празни обвинувања за расизам. Вашата сопствена борба против расизам сега е борба на неуспешниот со успешниот. Врв на хипокризијата, позитивната дискримација и подлегнување на смешни трендови. Наместо да се заштитат црните луѓе од расизам, сега имате обратна ситуација – личност со друга боја на кожа е тој кој е осуден“, се вели во објавата на Земан до УЕФА.

Кудела доби 10 меча суспензија за расизам

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на...

Македонија5 часа

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија6 часа

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа8 часа

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија10 часа

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион11 час

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион12 часа

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа12 часа

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет13 часа

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија14 часа

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска, почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку vakcinacija.mk или преку матичните лекари....

Македонија1 ден

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион1 ден

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија1 ден

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија1 ден

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија1 ден

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија1 ден

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија1 ден

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија1 ден

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија1 ден

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион1 ден

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Досие