Контакт

Спорт

Хезоња, Браун, Холинс – само дел од 10. најдобри слободни играчи во Евролигата

Објавено пред

Кошаркарските тимови ширум европа полека ги склопуваат коцките за новата сезона. Покрај играчите кои прават трансфери од клуб во клуб, тука се и кошаркарите кои во моментов се без одговор.

Специјализираниот портач „Еурохопс“ најбоја 10 кошаркарски имиња на слободни агенти на Стариот континент:

-Кевин Пангос – канадски плејмеркер кој минатата сезона ја помина во Зенит, во просек постигнуваше по 13,5 поени, 2 скока и 6,7 асистенции по меч.

-Лоренцо Браун – по одличната епизода во Црвена Звезда, премина во Фенербахче, но таму не успеа да ги повтори игрите од „црвено-белиот“ дрес. Неговата игра во плеј-офот беше разочарувачка. Во сезоната имаше просек од 9,5 поени, 2,2 скока и 3,5 асистенции на меч.

-Тајлер Дорси – по кратката авантура во НБА, се врати во Евролигата, две сезони играше во Израел за Макаби. Неговиот просек беше 11,2 поени, 2,7 скока и 1,6 асистенции на меч.

-Остин Холинс – по Баерн играше за Зенит, каде дојдоа до израз неговиот атлетизам и шутерска способност. Во просек за тимот од Санкт Петербург бележеше 8,2 поени, 1,7 скока и 0,9 асистенции на меч.

-Марио Хезоња – ако ги прашате навивачите на Панатинаикос хрватскиот кошаркар е ѕвезда, сепак на теренот се очекуваше многу повеќе од играчот на Барса. Во просек бележеше по 14,4 поени, 2,5 скока и 1,3 асистенции на меч.

-Јонас Еребко – овој Швеќањец спаѓа во искусните играи, со 34 години не успеа да се снајде во системот на Химки. Бројките велат – 11,2 поени, 4,7 скока и 1,7 асистенции на меч.

-Најџел Хејс – одлично крило со солиден шут. Во Жалгирис минатата сезона имаше просек од 9,5 поени, 3,8 скока и 1,2 асистенции.

-Мајкл Ерик – по повредата на Милутинов, играше повеќе од што очекуваше во ЦСКА. Би можел да е интересна опција, дури и за ротација. Во просек имаше 5,4 поени и 3,3 скока.

-Отело Хантер – негова осма сезона во Евролига за Макаби со само 5,3 скока по меч и 1 асистенција. На крајот не сакаше да го продолжи договорот.

-Тарик Блек – еден од најважните шрафови во Зенит минатата сезона, но често има проблем со повреди. Минатосезонскиот просек му е 5,2 поени и 3,5 скока.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ливерпул се „созеде“ против Милан, ПСЖ не го победи Бриж, Реал го смрзна Интер

Објавено пред

Дуелот на двата повеќекрати европски шампиони Ливерпул и Милан на „Енфилд“ ни го донесе највозбудливиот натпревар во првото коло од Лигата на шампионите, кој на крајот му припадна на фаворитот Ливерпул со 3:2.

Возбудливо беше и во Манчестер, каде што паднаа дури девет гола во 6:3 победата на Манчестер сити над РБ Лајпциг, додека во Бриж, моќниот Пари Сен-Жермен, ниту со Нејмар-Мбапе-Меси во стартниот состав не успеа да освои три поени, одигрувајќи 1:1. Голови не недостасуваа ниту во Лисабон, каде што Ајакс го „здрви“ Спортинг Лисабон со 4:1.

Голови немаше во Мадрид – Атлетико дома не успеа да го победи Порто (0:0), додека во супер-пресметката на „Сан Сиро“, Реал Мадрид со гол во 90. минута стигна до 1:0 победа над Интер.

На „Енфилд“ беше неверојатно од самиот почеток. Ливерпул со славниот „gegenpressen“ на Јирген Клоп тргна силовито и веднаш дојде во водство преку Трент Александер-Арнолд, пред во 14. минута да биде досуден пенал за домаќините. Мо Салах, сепак, не успеа, кога Мајк Мањан го одбрани неговиот пенал.

Во првото полувреме, Ливерпул имаа 14 удари на голот на Милан, а „росонерите“ само два, но двата влегоа во голот – Анте Ребиќ во 42. минута израмни на 1:1, пред Брахим Дијаз во 44. минута да го шокира домашниот тим. Сепак, Милан немаше сили да изддржи уште едно полувреме. Салах во 49. минута ја поправи грешката за израмнување, пред капитенот Џордан Хендерсон во 69. минута да донесе 3:2 водство.

Во Бриж, ПСЖ беше огромен фаворит против белгискиот клуб, и најави голема победа кога Килијан Мбапе му асистираше на Андер Ерера за 0:1. Меѓутоа, Ханс Ванакен во 27. минута израмни со прекрасен гол. Триото Нејмар-Мбапе-Меси траеше до 50. минута, кога се повреди Мбапе, и тимот на Маурисио Почетино не успеа да даде гол до крајот на мечот.

На „Етихад“, пак, видовме гол-шоу. Кристофер Нкунку постигна хет-трик за РБ Лајпциг, но тоа не беше доволно да се спречи поразот од Сити, за кои стрелци беа Аке, Марез, Кансело, Габриел Жесус и Џек Грилиш, а еден спектакуларен автогол си постигна и Норди Мукиеле.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1.КОЛО

ГРУПА А

Бриж – Пари Сен-Жермен 1:1

Манчестер сити – РБ Лајпциг 6:3

ГРУПА Б

Интер – Реал Мадрид 0:1

ГРУПА Ц

Спортинг Лисабон – Ајакс 1:4

ГРУПА Д

Ливерпул – Милан 3:2

Атлетико Мадрид – Порто 0:0

ЛИВЕРПУЛ – МИЛАН

БРИЖ – ПСЖ

ИНТЕР – РЕАЛ МАДРИД

МАНЧЕСТЕР СИТИ – РБ ЛАЈПЦИГ

СПОРТИНГ – АЈАКС

Прикажи повеќе...

Спорт

Лоши вести за ПСЖ, Мбапе се повреди

Објавено пред

Долгоочекуваното деби на „ударното“ трио на ПСЖ, Мбапе-Нејмар-Меси, траеше само 50 минути во Белгија, откако Килијан Мбапе мораше да биде заменет со Мауро Икарди откако доби незгодна повреда.

Францускиот напаѓач доби очигледна повреда на својата десна нога, и бараше да биде заменет од Маурисио Почетино, за кого ова е голема главоболка, посебно бидејќи Мбапе на стартот на сезоната беше убедливо најдобриот поединец за ПСЖ во францускиот шампион додека траеше прилагодувањето на Меси и одложениот камбек на Нејмар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нема напаѓач како Халанд – нови рекорди на норвешкиот „терминатор“

Објавено пред

Реал Мадрид, Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Пари Сен-Жермен, Ливерпул, Челси… И уште еден куп клубови кои во своите редови го сакаат Норвежанецот Ерлинг Халанд, кој денеска постави уште еден рекорд во Лигата на шампионите и покажа зошто ќе биде најпосакуваниот фудбалер во следниот летен преоден рок.

Халанд, кој да потсетиме има само 21 година, има постигнато 21 гол во 17 мечеви во елитното клупско натпреварување, со што е најмладиот кој стигнал до оваа цел. Рекордите сигурно ќе паѓаат и во иднина, а и самиот Норвежанец пред некое време дека според него мора да има повеќе постигнати голови отколку мечеви. За Борусија Дортмунд, тој вкупно има одиграно 66 меча во кои има постигнато 66 гола.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

ЛШ: Шериф со совршено деби, Халанд пак со гол за Борусија

 

Прикажи повеќе...

Најново

Регион10 часа

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија12 часа

Во Македонија 617 нови случаи на коронавирус, 32 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 617 нови случаи на коронавирус, 32 лица починаа, а 450 оздравеа, соопшти...

Македонија12 часа

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ15 часа

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа19 часа

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ21 час

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија21 час

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Европа21 час

Меркел од Албанија: Кој и да биде нов германски канцелар, ќе го задржи интересот за овој регион

Германската канцеларка, Ангела Меркел, на средбите во Тирана го потврди интересот на Германија за земјите од Западен Балкан. „Без оглед...

Свет22 часа

Тепачки и расправии – внатрешни конфликти за новата влада го разнишаа талибанското раководство во Авганистан

На врвот на талибанското движење дошло до голем внатрешен конфликт за составот на новата влада. Конфликтот помеѓу коосновачот на талибанското...

Европа23 часа

Борел: Русија сака да нѐ подели, не им е грижа за Европската Унија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки,...

Свет23 часа

Северна Кореја лансира две балистички ракети

Северна Кореја лансирала две балистички ракети во морето, тврди Генералштабот на Јужна Кореја. Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека...

Регион23 часа

Два земјотреса утрово во Албанија, почувствувани и во Црна Гора

Два земјотреса, од кои едниот над 4 степени според Рихтеровата скала, ја погодија граничната област меѓу Црна Гора и Албанија...

Македонија23 часа

Во Солун конференција за Западен Балкан и европската иднина

Во Солун, Грција, денеска ќе се одржи конференција на тема „Западен Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“. По покана...

Македонија2 дена

Средношколците во Тетово и Гостивар продолжуваат со онлајн настава

Владата донесе одлука наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар да продолжи да се изведува онлајн до 20 септември...

Македонија2 дена

30 починати и 572 новозаболени со Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.511 тестирања, а регистрирани се 572 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 287, Куманово...

Македонија2 дена

(Видео) Заев-Меркел: Македонија треба да ги почне преговорите, проширувањето на ЕУ со Западен Балкан не смее да се одлага

Владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот...

Топ2 дена

Кај Дебар запленета дрога вредна 70.000 евра

Полициските сектори за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи од Гостивар и Дебар во текот на вчерашниот ден...

Македонија2 дена

Првпат во земјата отстранет тумор на подлактница кај момче што доби коска од починат донор

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за ортопедија при ТОАРИЛУЦ беше оперирано 17-годишно момче со тумор на десната подлактница....

Регион2 дена

Европа мора да го исполни ветувањето кон Западен Балкан, порача Вархељи

Европскиот комесар за проширување, Оливер Вархељи, изјави дека граѓаните на Западен Балкан би можеле да ја предизвикаат следната мигрантска криза....

Македонија2 дена

МОН: Стабилна е состојбата со Ковид-19 во училиштата, само 0,02 отсто од вкупниот број ученици се новозаразени

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна и континуирано се следи од надлежните здравствени институции. Според последниот пресек на Министерството...

Досие