Контакт

Спорт

Хјустон ја прекинаа лошата низа, Клиперс се вратија од -22

Објавено пред

Хјустон Рокетс ставија крај на серијата од 20 порази, Мемфис Гризлис во драматичен меч славеа над Бостон Селтикс, а ЛА Клиперс се вратија по негативата од 22 поени и ја победија Атланта Хокс.

Најлошата низа во историјата на фрншизата, Хјустон ја прекинаа против Торонто Репторс. „Ракетите“, славеа со 117.99 со што ставија крај на серијата од 20 порази.

Вол забележа трипл-дабл (19 поени, 11 скока, 10 асистенции), Тејт постигна 22, а Браун 20 поени. Репторс ги предводеше Ван Влит со 27 поени.Мемфис Гризлис, по едно продолжение, славеа победа над Бостон Селтикс 131:126. До победата ги предводеше Џа Морент со 29 поени, пет скока и девет асистенции, Јонас Валанчиунас забележа 16 поени и 19 скокови. Кај Селтикс се истакнаа Џејлен Браун со 29 и Џеф Тиг со 28 поени.

Резервите ги предводеа ЛА Клиперс до победа над Атланта Хокс 119:110. Во финишот на третиот период Клиперс имаа минус од 22 поени, Тајрон Лу се предаде, на теренот влегоа резервите кои успеаја да го вратат тимот на мечот, а потоа Каваи Ленард ја уништи Атланта.

Ленард постигна 25 поени, Ман имаше 21 поен и 10 скока, Кенард 20, а Морис 19 поени.

Атланта ја предводеше Јанг со 28 поени. Инаку Клиперси со оваа победа ставија крај на серијата од осум победи во која беа кошаркарите на Атланта.

Резултати:

Минесота-Оклахома 103:112
Сан Антонио-Шарлот 97:100
Чикаго-Јута 95:120
Милвоки-Индијана 140:113

Спорт

Синер без шанси против разиграниот Ѓоковиќ

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ избори пласман во третото коло на Мастерсот во Монте Карло. Во својот прв меч, по пауза од седум недели, Ѓоковиќ за 95.минути, го победи младиот Италијанец, Јаник Синер со 6/4, 6/2.

Ѓоковиќ успешно се справи со 19-годишникот, на кого му предвидуваат блескава кариера. Дека не е импресиониран од својот идол, Синер, покажа во третиот гем, кога направи брејк и поведе со 2:1.

Од тој момент, Ѓоковиќ го крена нивото на својата игра, освои четири гема, дојде до предност 5:2, а кога сервираше за првиот сет Синер успеа да му го одземе сервисот. На крајот Ѓоковиќ сепак го освои сетот со 6/4.

Во вториот сет немаше никаква неизвесност, Ѓоковиќ дојде до 4:1, а во осмиот гем, на сервис на противникот, го заклучи мечот, искористувајќи ја третата меч топка.

Ѓоковиќ, во третото коло, ќе игра против победникот од Мајами, Роберт Фуркаш или Даниел Еванс.

Покрај Ѓоковиќ, во два сета, втората рунда ја минаа упте и Андреј Рубљов, Давид Гофан, Филип Крајиновиќ, Каспер Руд и Кристијан Гарин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Лаурентис: Ќе го прекинам првенството и ќе ве тужам

Објавено пред

Претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, незадоволен од распределбата на приходите од телевизиските права, се заканил дека ќе го прекине првенството. Контроверзниот бизнисмен, од Фудбалскиот сојуз на Италија, побарал итно враќање на навивачите на стадионите.

„Се ќе падне во вода доколку не ги вратиме навивачите. ќе ве блокирам и ќе ве тужам“, рекол Де Лаурентис на Собранието на Фудбалскиот сојуз на Италија.

Трибините на стадионите во Италија се празни од март минатата година, кога започна пандемијата на коронавирусот. До крајот на сезоната во Серија А останаа уште осум кола.

Инаку, министерот за спорт во италијанската влада, Габриеле Гравина, пред неколку дена одобри да се отвори една четвртина од капацитетот на „Олимпико“, за ЕУРО 2020.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кин се враќа во Јувентус – Евертон имаат само еден услов

Објавено пред

Талентираниот напаѓач, Мојзе Кин, во летниот преоден рок би можел да се врати во Јувентус. Челниците на „страта дама“, стапиле во контакт со колегите од Евертон. Кин, сезонава, како позајмен играч од Евертон го носи дресот на ПСЖ.

„Газета дело Спорт“, тврди дека Јувентус имале сериозна намера да го вратат во клубот напаѓачот, кој пред две години за 30 милиони евра замина во Евертон.

Наводно, Јувентус, биле подготвени на Евертон да им понудат одредена сума на пари и еден играч (Арон Рамзи, Адријен Рабио, Федерико Бернанрдески). „Газета дело Спорт“, тврди дека менаџерот на „карамелите“, Карло Анчелоти, сакал размена Мојзе Кин за Мерих Демирал.

Кин и Демирал на фудбалскиот пазар се проценуваат на околу 50 милиони евра.

Мојзе Кин од почетокот на сезоната настапил на 33 наторевари за ПСЖ, постигнал 16 голови. Неговиот договор со Евертон истекува во јуни 2024 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Данска трајно ја прекинува вакцинацијата со „aстра зенека“

Данска целосно ќе престане да ја користи вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 поради можна причинско-последична поврзаност помеѓу таа вакцина...

Македонија1 час

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија3 часа

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија4 часа

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион4 часа

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа5 часа

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ5 часа

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија6 часа

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа7 часа

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија18 часа

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија19 часа

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија21 час

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија22 часа

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија1 ден

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија1 ден

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа1 ден

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија1 ден

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ1 ден

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа1 ден

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет1 ден

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Досие