Контакт

Спорт

Хоџсон го брани голманот Хенеси: Сега ќе научи сѐ за Хитлер и нацизмот

Објавено пред

Голманот на Кристал палас, Вејн Хенеси избегна казна за покажување на нацистички поздрав, откако тврдеше дека воопшто ништо не знае за Адолф Хитер и за нацистите, и сега неговиот тренер Рој Хоџсон вели дека тој е „очаен“ да биде едуциран за овие теми.

Велшкиот голман беше обвинет од Фудбалската асоцијација (ФА) откако во јануари се појави фотографија со крената десна рака и лева рака на устата, која беше објавена од неговиот колега од Палас, Макс Маер, кој иронично е Германец. Хенеси демантираше дека правел нацистички поздрав и на сослушувањето во ФА, беше утврдено токму тоа – тој имал „значително непознавање на Хитлер, фашизмот и нацизмот“. Хоџсон вели дека клубот ќе го едуцира.

„Не знам колку треба да бидеме разочарани од неукоста на Хенеси. Мојата генерација, тие кои се постари, знаат многу повеќе. Не знам што учат младите. Вејн е искрен и добар човек, а тоа што му недостасува едукација е нешто што клубот мора да работи да го порави. Тој сега е навистина очаен да научи повеќе“, вели Хоџсон.

Спорт

Кемпес: Меси станува посебичен од Роналдо

Објавено пред

Лионел Меси како старее станува „посебичен“ вели Марио Кемпес, додека неговиот вечен ривал Кристијано Роналдо има сè поголема улога на тимски играч во Јувентус.

Меси има статус на фудбалски бог во Каталонија веќе цела деценија и иако секогаш имал фантастични соиграчи, останувал во центарот на вниманието. По пет „златни топки“ и неброени рекорди неговиот легендарен сонародник Кемпес вели дека неговата игра станува фокусирана само на него.

„Меси е Меси, а Меси е и Барселона. Кога Меси е на теренот, подгответе се, бидејќи не знаете од каде ќе удри. Но, Меси не не изненадува повеќе бидејќи видовме како прави сè, иако мислам дека малку успори и сега сака работите да ги прави сам. Претходно го гледав како тимски фудбалер, сега е посебичен во своето однесување на теренот. Од другата страна, Кристијано оди во спротивна насока, сега игра повеќе за тимот отколку за себе“, вели Кемпес, освојувач на СП со Аргентина од 1978 година во интервју за „АС“.

Тој се осврна и на големите критики кои Меси ги добива за своите партии во аргентинскиот дрес.

„Ние Аргентинците го критикуваме Меси бидејќи сме специјалисти во критикување на тоа што е наше. Ако ме прашате со кого би сакал да играм, тоа ќе биде Меси, но само бидејќи веќе имав играно со Диего Марадона“, вели Кемпес.

Прикажи повеќе...

Спорт

Финците ја шокираа „зборнаја“ за светско финале! (видео)

Објавено пред

Капитенот на Финска, Марко Антила го постигна единствениот гол на 9:42 пред крајот на последната третина за импресивна 1:0 победа над ѕвездената Русија предводена од Александер Овечкин во полуфиналето на Светското првенство во хокеј на мраз во Словачка.

Покрај Антила, херој на Финците беше голманот Кевин Ланкинен, кој ги одбрани сите 32 удари на руските хокеари, за да постави финале против подобриот од дуелот меѓу Канада и Чешката Република.

Русија влезе во мечот со осум победи во низа на турнирот и 40 голови, но со Овечкин, Евгениј Малкин и Иља Ковалчук во тимот не успеа да постигне гол во „Ондреј Непела арената“ во Братислава. Финците, пак, сега одат на прва титула од 2011 година, кога исто така победија во Словачка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Роси го отвори срцето: Никој нема да ја сака Рома како мене

Објавено пред

Даниеле де Роси напиша емотивно отворено писмо до навивачите пред неговиот последен меч во дресот на Рома порачувајќи дека „никој нема да те сака повеќе од мене“.

Неделниот меч против Парма на „Олимпико“ го одбележува крајот на кариерата која започна уште како дете, и според последните вести, може да биде негов последен меч како фудбалер. Тој никогаш не зажали што не потпиша за друг клуб и побара навивачите да не се лутат на претседателот Џејмс Палота, ниту на луѓето во клубот, кои несфатливо не му понудија нов договор.

„ – Зошто си насмеан, момче?

– Среќен сум!

– Зошто си среќен?

– Имам дрес на Рома.

– Нели е фалсификат?

– Не, само мојата тетка ми го соши бројот.

– Што ако ти кажам дека ќе го носиш над 600 пати.

– Јас би бил среќен само со еден меч.

Погледнувајќи ја оваа фотографија, сфаќам колку сум среќен, среќа која никогаш не ја сфаќав здраво-за-готово и среќа за која вечно ќе бидам благодарен. Патот беше долг, интензивен и секогаш придружен со љубов кон тимот. Дозволете се да се заблагодарам на Рома која ја познавам: семејството Сенси, претседателот Палота. Сите мажи и жени кои работат во Тригорија. Тренерите кои ме воделе, и од кои научив многу, без исклучок. Медицинскиот тим кој се грижеше за мене, моите соиграчи, кои се како семејство за мене. Благодарам и на Франческо (Тоти). Ја добив капитенската лента од мојот брат, од голем капитен и од најневеројатниот човек кој сум го видел во овој дрес. Ретко кој има шанса да игра 16 години покрај својот идол. Ја враќам капитенската лента со почит кон Алесандро. Најголемиот подарок кој можете да ми го дадете е да го ставите бесот на страна и да се обедините пред нашиот тим, пред тоа што доаѓа пред сè: Рома. Никој нема да те сака повеќе од мене. Ариведерчи“, се вели во писмото на Де Роси.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Трамп ја одобри продажбата на оружје на Саудиска Арабија

Американскиот претседател Доналд Трамп ја одобри продажбата на, осум милијарди долари вредното, оружје на Саудиска Арабија, наведувајќи ги иранските закани...

Свет5 часа

Меѓународниот суд ѝ нареди на Русија да ги ослободи украинските морнари

Меѓународниот трибунал ѝ нареди на Русија веднаш да ги ослободи 24-те украински морнари и трите бородови, кои ги заплени на...

Македонија6 часа

Момчето кое се повреди од струен удар ќе се лекува во Софија

Министерството за здравство информира дека момчето кое вчера се здоби со изгореници од струен удар е испратено на лекување во...

Македонија8 часа

(Видео) Протест на жители на Гази Баба: Градоначалникот да даде оставка, а не да ни носи центар за зависници

Имаме кучкарник, канта пазар, кванташки пазар, сточен пазар, депонија, уште центар за зависници треба да ни донесат да бидеме комплетни....

Македонија11 час

Владата: Управниот суд пресуди дека раскинувањето на договорот за „Казандол“ е законито

Владата информира дека Управниот суд донел пресуда дека едностраното раскинување на договорот за изградба на рудникот „Казандол“ од страната на...

Вести11 час

Судот ја блокира изградбата на ѕидот на Трамп

Федералниот суд во Калифорнија ѝ нареди на администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп, да престане да ги користи средствата од...

Европа12 часа

ОН изгласа: Велика Британија да го врати островот од кој го протера населението

Генералното собрание на Обединетите нации побара од Велика Британија во рок од шест месеци на Маурициус да му го врати...

Спорт12 часа

„Златната копачка“ по шести пат за Лионел Меси

Лионел Меси е првиот фудбалер кој ја освоил „златната копачка“ во Европа три години во низа, откако Килијан Мбапе, неговиот...

Македонија12 часа

Земјотрес во Пехчево и Берово

Земјотрес со јачина од 2,7 степени според Рихтеровата скала вчеравечер бил почувствуван во Пехчево, Берово и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Европа1 ден

(Видео) Експлодираше бомба во Лион, најмалку осум лица се повредени

Најмалку осум лица се повредени при бомбашки напад во централен Лион, соопштија француски официјални лица. Explosion in pedestrian street in...

Свет1 ден

(Вознемирувачко видео) Дваесет ученици загинаа скокајќи од запалена зграда во Индија

Најмалку дваесет ученици загинаа, а дваесетина  се повредени скокајќи од запалена зграда во Индија, каде што посетувале настава. Massive tragedy...

Свет1 ден

Штрахе тужи три лица за скандалот поради кој падна австриската влада

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со...

Македонија1 ден

(Видео) Македонска делегација на молебен и на аудиенција кај папата во Рим

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, заедно со сопругата, е дел од официјалната државна делегација,...

Топ1 ден

Го погодило струја при обид за кражба на железничката станица во Трубарево

Момче на возраст од 20 до 25 години се здобило со висок степен на изгореници по телото при обид за...

Свет1 ден

Харви Вајнштајн постигна вонсудска спогодба со жртвите од 44 милиони долари

Холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн, кој повеќе жени го обвинија за сексуално злоставување, постигна привремена спогодба вредна 44 милиони долари со...

Европа1 ден

(Видео) Британската премиерка Тереза Меј даде оставка

Британската премиерка Тереза Меј денеска објави дека на 7 јуни ќе ја напушти функцијата. За оставката ја информирала и британската...

Македонија1 ден

(Видео) Изгаснат пожарот во Карпош 4, едно лице пренесено во болница

Пожарот кој избувна пред околу еден час во една од кулите во скопската населба Карпош 4 е изгаснат. Во пожарот...

Спорт1 ден

Лоциран домот на Роналдо, ќе добие судски повик за „случајот Мајорга“

Звучи бизарно дека потргата по Кристијано Роналдо, една од најголемите спортски ѕвезди, може да трае цели шест месеци. Толку време...

Економија1 ден

Трамп: Случајот со „Хуавеј“ би можел да биде дел од трговските преговори со Кина

Претседателот на САД, Доналд Трамп, првпат навести дека случајот со кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеј“ би можел да биде вклучен во...

Свет2 дена

Украинскиот претседател предлага анкета за тоа како да се преговара со Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски сака да ја праша јавноста како неговата земја би требала да преговара со Русија за војната...

Досие