Контакт

Спорт

Холандија дозволи девојки да играат во машкиот фудбал

Објавено пред

Кралската фудбалска федерација на Холандија, одлучи најталентираните фудбалерки од оваа земја од следната сезона да можат да се приклучат на аматерските машки клубови, односно тие кои се надвор од првите две лиги на Холандија.

Досега во Холандија беше дозволено млади фудбалерки да играат во јуниорските категории, но сега ова е проширено и во аматерскиот фудбал.

„Во ова модерно време, не гледаме причина да се држиме до правилото за машки тимови. Потребна е еднаквост и разновидност“, изјави Јан Дирк ван де Зе, претседателот на асоцијацијата за аматерски фудбал.

Оваа одлука доаѓа по испитувањето на ситуацијата, вклучувајќи дозвола на 19-годишната Елен Фокема да добие дозвола да игра за четвртолигашот Фоарут, чиј член е од својата петта година. Поради пандемијата на КОВИД-19, аматерскиот фудбал во Холандија беше откажан по само седум меча.

Спорт

Лето во Ибра-стил – јахта, море и фолк музика!

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ не успеа во обидот да заигра за Шведска уште еднаш на големите натпреварување, откако се повреди во финишот на сезоната, и додека неговите сонародници веќе се пласираа во осминафиналето, тој ужива на одмор со крстосување на Средоземното море, и секако со фолк музика.

Преку Инстаграм, тој прати видео со синото море, но и со песната на Осман Хаџиќ, „Рана како рана“.

Неговата љубов кон фолк музиката од просторите на поранешната Југославија стана хит и во Италија, по неговото видео со песната на Нада Топчагиќ. Истата песна тој ја изведуваше на фестивалот во Санремо.

Златан е единствен: Прослава со скап автомобил и песна на Нада Топчагиќ

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ ќе оди по толку посакуваното олимпиското злато

Објавено пред

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ ќе учествува на Олимписките игри во Токио, каде што ќе оди на една од ретките титули кои му недостасуваат во блескавата кариера.

Додека многу тенисери, вклучувајќи го и Рафаел Надал, решија да ја прескокнат Олимпијадата поради тенискиот календар и блискоста со САД опен, Ѓоковиќ ќе се обиде да освои олимписко злато, бидејќи во својата кариера има само бронза од Пекинг 2008 година, а на минатата Олимпијада во Рио де Жанеиро испадна во првото коло.

„Новак ја потврди желбата да биде на Олимпијадата и тој е веќе пријавен“, потврдија од Тенискиот сојуз на Србија.

Србија ќе го пријави и Миомир Кецмановиќ на ОИ, откако Филип Крајиновиќ, Душан Лајовиќ и Ласло Ѓере решија да не патуваат за Токио.

Прикажи повеќе...

Спорт

Далиќ: Лука знаеше што  зборуваа и пишуваа против нас

Објавено пред

Хрватска го одигра најдобриот меч кога беше најпотребно, стигнувајќи до 3:1 победа над Шкотска за освојување на второто место во својата група и пласман во осминафиналето, откако беа предводени од вечниот Лука Модриќ, кој постигна еден фантастичен гол и запиша една асистенција.

Селекторот Златко Далиќ, кој беше на ударот на критиките на хрватската јавност по мечевите со Англија и Чешка призна дека имало голем притисок, но дека тие ќе останат „џентлмени“ во враќањето на навредите.

„Овие десет дена беше лудило и тоа не можам да го сфатам. Не знам која цел е ова остварена. Десетти пат, единаесетти пат? Нема да влегувам во дискусија, ќе го зачувам достоинството, гордоста и ќе бидам фер. Лука знаеше што се случува и што се пишуваше и зборуваше против мене. Затоа беше среќен. Ние ќе останеме господа, одиме понатаму“, вели Далиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Најлошото допрва доаѓа, алармантно предупредување на научниците за клима

Недостиг на вода, глад, исчезнување на одредени видови животни и растенија, животот на Земјата, неизбежно ќе се трансформира со климатските...

Свет2 часа

Убијците на Кашоги поминале обука во САД, одобрена од Владата

Четворица Саудијци кои учествуваа во убиството на новинарот на „Вашингтон пост“, Џамал Кашоги во Истанбул во 2018 година, поминале обука...

Македонија14 часа

Владата одлучи дека компаниите за превоз можат да возат со полни автобуси

Владата на денешната седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници, со максимален...

Македонија16 часа

Влада: Ахмети не разговарал со СДСМ и Заев за промена на знамето, грбот или химната

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб...

Македонија17 часа

Бугарија не ја трга блокадата за Македонија, но го пофали прогресот на Албанија

Бугарија го потврди својот став за европската перспектива на Република Северна Македонија на денешниот редовен состанок на Советот за општи...

Македонија18 часа

13 нови случаи на Ковид-19, починати нема

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.952 тестирања, а регистрирани се 13 нови случаи на...

Македонија23 часа

И во кризната 2020 година општините потрошиле на тендери исто колку и во 2019 година, лидер е Град Скопје

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави Базата на податоци за јавни набавки на општините во 2020 година според која...

Македонија24 часа

Филипче очекува до крајот на летото да постигнеме колективен имунитет

Министерот за здравство, Венко Филипче очекува до крајот на летото да биде постигнат колективен имунитет. Според планот за имунизација, како...

Свет1 ден

Кубанска вакцина против коронавирус покажа 92,28 проценти ефикасност

Кандидатот за вакцина „Абдала“ против коронавирус, изработена од Куба, која е и прва што се развива во Латинска Америка, покажа...

Свет1 ден

(Видео) Предградие во Чикаго погодено од торнадо

Торнадо погоди густо предградие на Чикаго, оштетувајќи повеќе од 100 куќи. Невремето собори десетици дрвја, а на некои места електричната...

Македонија1 ден

Палмер: Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија, изјави заменик помошникот државен секретар за европски и...

Свет1 ден

СЗО: Половина од сиромашните земји немаат доволно вакцини

Повеќе од половина од посиромашните земји во светот кои примаат вакцини против коронавирус преку програмата за размена „Ковакс“ немаат доволно...

Спорт2 дена

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на...

Спорт2 дена

ЕУРО 2020 заврши за Македонија, Холандија и Австрија во осминафиналето

Македонија со 0:3 пораз од Холандија го заврши историскиот настап на ЕУРО 2020, во меч кој носеше големи емоции за...

Спорт2 дена

Моменти за солзи – цела Амстердам арена со поздрав за Пандев

Горан Пандев имаше емотивно збогување со националниот дрес, откако селекторот Игор Ангеловски реши да го повлече од игра во 68....

Македонија2 дена

Нема најава за нови рестрикции по вториот случај на индиски вид во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на коронавирусот, но засега нема...

Економија2 дена

Се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа2 дена

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е...

Македонија2 дена

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта...

Топ2 дена

МВР со детали за сообраќајната несреќа во која загинаа две лица

Две лица загинаа вчера во сообраќајната несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на населбата „Три чешми“. Според...

Досие