Контакт

Спорт

Холанѓаните го сакаат Пеп за селектор, да ја продолжи традицијата на Кројф

Објавено пред

Пеп Гвардиола ќе добие понуда да стане селектор на Холандија кога ќе реши да си замине од Манчестер сити, за да може да ја продолжи традицијата на неговиот ментор, големиот Јохан Кројф, тврди „Сандеј мирор“.

dobivaj vesti na viber

51-годишниот Гвардиола има договор со клубот од „Етихад“ до 2023 година и неодамна изјави дека нема шанси да го „предаде“ Сити со потпис за некој друг премиерлигаш, а честопати најавуваше дека селекторската работа го привлекува. Со него, Сити освоија три премиерлигашки титули, четири Лига купа и еден ФА куп, а лани играа и во финалето на Лигата на шампионите.

Шансата да стане селектор на земјата на неговиот ментор Јохан Кројф може да биде неоддолива за Каталонецот, откако токму „тоталниот фудбал“ на Холандија од 1970-тите е главна инспирација на неговата работа. Кројф го внесе Гвардиола од младинскиот тим на Барселона за да стане дел од славниот тим кој ја освои првата титула од ЛШ во 192 година.

„Не знаев ништо за фудбалот пред да го запознаам Кројф“, изјави одамна Гвардиола.

Во моментов, холандски селектор е Луис ван Гал, кој се врати од пензија за да ги предводи Холанѓаните до место на Светското првенство во Катар оваа година.

Јохан Кројф и финалето од 1992 – моментот кој го смени модерниот фудбал (видео)

Гвардиола: Јохан Кројф ме научи како да победувам

Спорт

Баерн ја официјализира соработката со Мазрауи

Објавено пред

Шампионот на Германија, Баерн Минхен соопшти дека Нусаир Мазрауи е и официјално е првото засилување на Баварците, за следната сезона.

dobivaj vesti na viber

Десниот бек на Ајакс дојде во Минхен како слободен играч по истекот на договорот со холандскиот шампион. Мароканецот потпиша договор со Баерн до 2026 година.

24-годишниот Мазрауи целата своја кариера ја помина во Ајакс откако како осумгодишник дојде во клубот од Амстердам. Мароканецот со Ајакс освои три титули шампион на Холандија. Минатиот месец беше познато дека тој кариерата ќе ја продолжи во Баерн.

Така тренерот на Баерн, Јулијан Нагелсман ќе добие уште една опција на позицијата десен бек и достојна замена за Французинот Бенжамин Павар, кого често го користи како стопер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Топката со која ќе се игра финалето на ЛШ ќе биде ставена на аукција

Објавено пред

Зборот „мир“, на англиски и руски, ќе ја краси топката со која Ливерпул и Реал Мадрид ќе играат во финалето на Лигата на шампионите в сабота, објави германскиот производител на спортска опрема „Адидас“, најавувајќи дека ќе стави ограничено издание на оваа топка на аукција. Парите собрани на нукцијата ќе им бидат донирани на бегалците од Украина.

dobivaj vesti na viber

„Топката со која ќе се игра во финалето на Лигата на шампионите ќе биде понудена на аукција по натпреварот, а целиот приход ќе оди во Високиот комесаријат за бегалци на ОН (УНХЦР) за да обезбеди заштита и помош за бегалците кои се принудени да ги напуштат своите домови“, соопштија од „Адидас“.

Финалето на Лигата на шампионите во 2022 година, кое требаше да се одигра во Санкт Петербург, е преместено на стадионот во „Сен Дени“, во близина на Париз, поради руската инвазија на Украина.

УЕФА, која „остро ја осудува воената инвазија“, која започна на 24. февруари, ги исклучи руските клубови од европските фудбалски натпреварувања следната сезона, приклучувајќи се на ФИФА, која ја исклучи Русија од Светското првенство во Катар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мурињо: Не сум егоцентричен, повеќе сум клупски човек

Објавено пред

Рома и Феенорд, во среда во Тирана, ќе се борат за пехарот во најмаладото натпреварување на УЕФА, Лигата на конференции.

dobivaj vesti na viber

Кога започна Лигата на конференции, многумина беа скептични за нов проект на УЕФА. Особено оние најголемите клубови, очигледно со желба да не се мешаат со тимови со далеку послабо реноме.

Се испостави дека третото натпреварување под покровителство на УЕФА беше доста интересно.

„Имаше критики кога започна натпреварувањето. Луѓето гледаа натпревари без германски, англиски или шпански клубови… Но, тогаш видовте полуфинале со 70.000 гледачи во Рим, полни стадиони во Марсеј или Лестер. Лигата на конференцијата стана важна, а големите клубови мора сериозно да го сфатат тоа натпреварување“, изјави Жозе Мурињо, шефот на стручниот штаб на Римјаните.

Рома загуби две финалиња на европските натпреварувања во 1984 и 1991 година, но претходно во 1961 година го освои Купот на саемски градови.

„Би сакал да го освојам трофејот за себе, но особено за навивачите кои долго време не доживеале такво нешто. Секако и поради играчите да го направат првиот чекор во кариерата. Сега сум помалку сум егоцентричен, повеќе сум клупски човек. Мек“, изјави Специјалниот.

Финалето во Лигата на конференции на Националниот стадион во Тирана, во среда ќе започне во 21 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ42 минути

Од водите на Вардар извлечен маж и итно пренесен во болница

Mеѓу зградата на МРТ и Железничкиот мост од водите на реката Вардар во Скопје бил изваден маж од Скопје, кој...

Македонија3 часа

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ– ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата...

Македонија5 часа

Архиепископот Стефан: 55 години седевме и чекавме во тремот, сега имаме кој да ни нацрпи вода

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан се заблагодари на Српската православна црква и српскиот Патријарх Порфириј за признавањето на автокефалноста...

Македонија6 часа

(Видео) Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија за МПЦ

Патријархот Порфириј на заедничката литургија во Соборниот храм во Скопје упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија на Македонската православна...

Економија6 часа

Грција одлучи да го плати рускиот гас во рубли, објавија агенциите

Сите грчки компании кои увезуваат руски гас се префрлија на нова процедура за плаќање на „Гаспром“ во рубли и нема...

Македонија7 часа

Пендаровски по повод 24 Мај: Сѐ уште има такви кои си земаат за право да имаат ексклузивитет врз заедничките добра

Денот посветен на солунските браќа, кои не само што ги поставија темелите на духовноста и на писменоста кај словенските народи...

Европа8 часа

СЗО за мајмунските сипаници: Нема да биде потребна масовна вакцинација

Од Светската здравствена организација осврнувајќи се на проблемот со мајмунски сипаници во неколку земји, наведуваат дека не веруваат дека епидемијата...

Европа9 часа

Зеленски: Единствениот руски функционер со кој би разговарал е Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера се обрати на Светскиот економски форум во Давос. Во своето обраќање преку видео врска, Зеленски...

Европа9 часа

Бајден: Ова е мрачен момент во нашата заедничка историја

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа имаше воведен говор на самитот во Јапонија, на кој присуствуваа лидерите на Индија, Австралија и...

Македонија10 часа

СПЦ и МПЦ со нова заедничка литургија во Скопје

Во соборниот храм „Свети Климент Охридски” во Скопје се одржува божествена литургија со која чиноначалствуваат поглаварот на МПЦ-OА г.г. Стефан...

Македонија21 час

(Видео) Ковачевски: Не можам да кажам дека има напредок со Бугарија во однос на заемно прифатлив документ

Во моментов не можам да кажам дека постои напредок во преговорите, во однос на  постигнување на заедно прифатив документ со...

Македонија22 часа

Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи

Најважно за двете влади е да имаат конструктивен дијалог и тој да продолжи. Ова го изјави бугарскиот премиер Кирил Петков...

Свет22 часа

Италија развила план за мир во Украина, Москва го разгледува

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо. Првата цел е...

Македонија1 ден

Регистрирани 151 новoзаразен од коронавирус во последните три дена, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена, од 20.5...

Топ1 ден

Кривична пријава за наставник од Струмица, кој на ученичка ѝ праќал пораки и ја допирал

Приведен наставник од Струмица за полов напад врз дете што не наполнило 14 години. Според информациите, 40-годишниот наставник ја допирал...

Европа1 ден

Зеленски во Давос: Ова е моментот кога се одлучува дали брутална сила ќе владее со светот

Украина се спротивстави на нападите подолго од очекуваното, но не би била принудена да ја преживува оваа војна со толку...

Економија1 ден

Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија1 ден

Ангел Димитров: Проблемот е што македонските историчари се трудат да не прифатат заедничка историја

Бугарија не треба да дозволи притисок. Бугарската страна мора да покаже доверба во својот став, во своите аргументи и без...

Европа1 ден

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунските сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунските сипаници бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна...

Европа1 ден

Светскиот економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе...