Контакт

Спорт

Холанѓаните ја декласираа Белгија, Австрија на Рангник ја победи Хрватска, Данска со триумф во Париз!

Објавено пред

Холандија стигна до фантастична 1:4 победа во соседското дерби со Белгија во првото коло од новата сезона од Лигата на нации, Ралф Рангник имаше совршено деби на клупата на Австрија со 0:3 победа кај Хрватска, додека Данска направи пресврт за 1:2 победа кај светскиот шампион Франција во изненадувачка вечер европски фудбал.

dobivaj vesti na viber

Белгија, репрезентацијата составена од фудбалски ѕвезди како Кевин де Брујне, Ромелу Лукаку и Еден Азар, доживеа понижувачки пораз на „Крал Бадуин“ во Брисел. Лошата вечер беше најавена во 27. минута, кога Лукаку се повреди и бараше да биде заменет, за во 40. минута, гостите да поведат со голот на Стивен Бергвајн по асистенција на Френки де Јонг.

Роберто Мартинез го извади Азар во игра и го внесе напаѓачот на Наполи, Дрис Мертенс во второто полувреме, но тогаш следуваше фуриозниот напад на тимот на Луис ван Гал. Мемфис Депај во 51. минута зголеми на 0:2, Дензел Дамфрис 11 минути подоцна даде гол за 0:3, за Депај да ги „дотепа“ Белгијците со својот втор гол во 66. минута. Мичи Батшуаи во 93. минута го постигна утешителниот гол за Белгија.

Во Осиек, пак, актуелните светски вице-шампиони Хрватска исто така доживеаја „студен туш“, откако Австрија, првпат под водство на поранешниот менаџер на Манчестер јунајтед, Ралф Рангник, стигна до лесна 0:3 победа. Марко Арнаутовиќ го отвори резултатот во 41. минута со убав гол, а во второто полувреме, Михаил Грегорич (54.) и Марсел Забицер (57.) ги обезбедија трите поени за гостите.

Франција на „Стад де Франс“, почна одлично, откако Карим Бензема ја продолжи голгетерската серија оваа сезона со гол во 51. минута, пред Андреас Корнелиус да израмни во 68. минута од мечот. Корнелиус беше херој на гостите, кога во 89. минута успеа да го совлада Иго Љорис за голема победа.

ЛИГА НА НАЦИИ

ЛИГА А, ГРУПА 1

Франција – Данска 1:2

Хрватска – Австрија 0:3

ЛИГА А, ГРУПА 4

Белгија – Холандија 1:4

ЛИГА Ц, ГРУПА 3

Казахстан – Азербејџан 2:0

Белорусија – Словачка 0:1

ЛИГА Д, ГРУПА 1

Летонија – Андора 3:0

Лихтенштајн – Молдавија 0:2©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Онс Жабер е првата финалистка на Вимблдон

Објавено пред

Онс Жабер од Тунис е првата финалистка на престижниот грен-слем турнир Вимблдон. Втората носителка ја оправда фаворитската улога во полуфиналната пресметка со Татјана Мариа и славеше со 2:1 во сетови (6-2, 3-6, 6-1).

dobivaj vesti na viber

Тунижанката подобро го почна мечот, веднаш стигна до брејк и првиот сет го доби со 6-2. Но, германската тенисерка Татјана Мариа возврати во вториот со 6-3.

Финалистот се одлучуваше во третиот сет. Жабер тргна фуриозно и ги освои првите пет гема, а потоа го комплетираше мечот со 6-1.

Елена Рибакина и Симона Халеп ќе го играат второто полуфинале во женска конкуренција на Вимблдон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Уште еден демант од Минхен: Не сме заинтересирани за Роналдо

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Баерн Минхен ги отфрли шпекулациите дека ќе се заинтересирани за играчот на Манчестер Јунајтед, Кристијано Роналдо, објавија германските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Генералниот директор на Баерн, Оливер Кан, изјави дека потпишувањето на договор со 37-годишниот Португалец би било „против клупската филозофија“, објави магазинот „Кикер“.

Роналдо сака да го напушти Манчестер јунајтед и да се приклучи на клуб со кој би играл во Лигата на шампионите. Јунајтед минатата сезона заврши на шестото место во Премиер лигата, а оваа сезона ќе игра во Лига Европа.
Роналдо освои пет титули во Лигата на шампионите, четири со Реал (2014, 2016, 2017, 2018) и една со Манчестер Јунајтед (2008).

Британските медиуми објавија дека Манчестер јунајтед ќе го пушти Роналдо за 15 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џоу ќе вози во Австрија

Објавено пред

Гуању Џоу ги помина сите лекарски прегледи и викендов ќе ја вози трката за Големата награда на Австрија.

dobivaj vesti na viber

Кинезот зад воланот на Алфа Ромео имаше страшна несреќа на минатонеделната трка во Силверстон, но за среќа неповреден излезе од автомобилот кој неколку пати се преврте.

Според неговите зборови, ореолот што го имаат сите болиди му го спасил животот.

Џоу има освоено пет бода во сезоната и се наоѓа на 16. место во поредокот кај возачите.

Трката за Големата награда на Австрија се вози на патеката Ред Бул ринг во Спилберг.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Францускиот предлог стигна во Собранието, седница не е планирана за вечерва

Владата до Собранието ја достави информацијата за содржината на предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Македонија со Европската Унија,...

Македонија2 часа

(Интервју) Марјан Ѓорчев: Францускиот предлог нè фрла во амбис и води кон сeриозни проблеми

Македонија е внедрена во погрешна рамка закачена на погрешен ѕид, тој ѕид нè оддалечува од европската перспектива и не се...

Македонија4 часа

Ковачевски: Најостро го осудувам насилството на протестите

Премиерот Димитар Ковачевски на „Фејсбук“ остро ги осуди немилите настани на вчерашните протести, апелирајќи до граѓаните да го изразат својот...

Свет5 часа

(Видео) Борис Џонсон поднесе оставка

Премиерот Борис Џонсон ѝ се обрати на британската јавност и ја разреши дилемата дали поднесува оставка или не. Пред Даунинг...

Економија5 часа

Поевтинуваат бензините и дизелот

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 3,00 ден/лит, додека малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е...

Македонија6 часа

Макрон: Се отвора историска можност, изборот е ваш

„Повторно Северна Македонија се наоѓа пред клучен момент од својата историја. Седумнаесет години по добивањето кандидатски статус, штотуку се отвора...

Македонија7 часа

Нови 355 заразени со ковид и двајца починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.129 тестови,...

Македонија7 часа

Чулев: Оставки на Спасовски и Османи затоа што тргнаа против својот народ

„На вчерашниот протест Оливер Спасовски и неговите партиски пулени, исклучиво раководејќи се од партиски интереси и желба за зачувување на...

Македонија8 часа

Приведен 18-годишник кој фрли молотов коктел кон Собранието

Во текот на вчерашното деноноќие приведено е 18-годишно момче кое фрли молотов коктел кон зградата на Собранието, соопшти МВР. Станува...

Македонија10 часа

Вечерва нов протест во Скопје – „Ултиматум – НЕ благодарам“

„Нема враќање чекор назад. Нема отстапување од Македонија. Денес продолжуваме, масовно, мирно и гордо во 19:00 часот пред Влада, преку...

Македонија10 часа

Пендаровски: Неприфатливо е користење и поттикнување насилство во политички цели

Претседателот Стево Пендаровски се огласи по вчерашниот инцидент за време на протестите против францускиот предлог. „Неприфатливо е користење насилство и...

Економија10 часа

Лајен: Европа мора да се подготви за целосно прекинување на испораките на руски гас

Европската Унија мора да се подготви за потенцијално целосно суспендирање на испораките на руски гас, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет11 час

Војната во Украина во фокусот на самитот на Г20 во Индонезија

Министрите за надворешни работи на Групата 20 (Г20) денеска доаѓаат на Бали, Индонезија, на разговори во кои ќе доминира конфликтот...

Македонија21 час

Мицкоски: Подолго време добивам информации за моја елиминација

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека на денешниот протест при инцидентите кај „Мавровка“ имало намера да се изгуби човечки...

Македонија23 часа

Демонстрантите нападнати со камења и шишиња кај „Мавровка“

Демонстрантите што протестираа против францускиот предлог беа нападнати со стаклени шишиња и камења од група луѓе кај плоштадот Скендербег по...

Спорт24 часа

Ексклузивно интервју со Калин Ивановски: Верувам дека в недела можам да го освојам Вимблдон

Од Лондон, Ненад Живановски Калин Ивановски, осумнаесетгодишниот русокос скопјанец, веќе втора година по ред како единствен ја претставува Македонија на...

Македонија1 ден

Маричиќ: Би можеле да ги завршиме преговорите до крајот на оваа деценија, шансата е сега

Вицепремиерот Бојан Маричиќ е убеден дека Македонија може да влезе во ЕУ ако го прифати францускиот предлог и ги почне...

Регион1 ден

Генчовска: Имаме џентлменски договор со Османи дека протоколите се прецизирани, нема да ги отвораме текстовите

Бугарија ќе преземе мерки против говорот на омраза што деновиве се случува Македонија, како што секогаш правиме, изјави бугарската министерката...

Македонија1 ден

(Видео) Митрески: Ќе дадеме наши предлог-заклучоци кои ќе се однесуваат на стратешките определби за членството во ЕУ

„Зборуваме за заклучоци коишто би се донеле евентуално по информацијата што ќе ја достави Владата до Собранието по која ние...

Македонија1 ден

(Видео) Порака со среден прст за францускиот предлог

Маж изведе перформанс пред Клубот на пратеници, испраќајќи порака до политичарите со среден прст. Тој со кацига на главата во...