Контакт

Спорт

Холивуд во Велс! Рејнолдс и Мекелхени го преземаат Рексам

Објавено пред

Холивудските ѕвезди Рајан Рејнолдс и Роб Меклхени го комплетираа неверојатното купување на велшкиот фудбалски клуб Рексам, во една од најнеобичните фудбалски приказни во 2020 година.

Рексам е фудбалски клуб формиран во 1864 година како најстар клуб во Велс и трет најстар профеисонален фудбалски клуб во светот, и настапува во Националната лига, петтото ниво на англискиот фудбалски систем. Од 2011 година, клубот е во сопственост на навивачите, кои преку својата огранизација дадоа зелено светло за продажбата.

„Трастот на навивачите на Рексам сака да се заблагодари на сите кои гласаа на ова необично гласање, на кое излего 91.5 отсто од членовите. Сега сме во позиција да потврдиме дека ‘РР Мекрејнолдс’ компанијата ќе преземе 100 отсто од контролата на тимот. Сакаме да се заблагодариме на Роб Мекелхени и Рајан Рејнолдс за нивниот професионален пристап“, се вели во објавата на навивачите.

Рејнолдс, најпознат по улогата во хитот „Дедпул“ и Мекелхени, кој ја креираше серијата „Секогаш е сончево во Филаделфија“, имаат план да вложат 2 милиони фунти во преземањето на клубот, како и издавање на документарец за клубот.

„Имаме приказна во нашиот клуб. Што треба еден фудбалер да направи за да излезе на теренот. Заинтересирани сме за сите детали. Можеме да привлечеме и посилни фудбалери за клубот да расне“, изјави Рејнолдс.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Дресот на Марадона од Мексико не е на продажба“

Објавено пред

Поранешниот англиски фудбалер, Стив Хоџ, рекол дека дресот на Диего Марадона од четврт-финалето на СП во Мексико, во 1986 година, во кое играа Англија и Аргентина, не е е на продажба.

По завршувањето на тој натпревар, Хоџ го добил дресот на Марадона. Тој дрес е изложен во Националниот фудбалски музеј во Манчестер, но негов сопственик е Хоџ.

„Тој дрес го имам 34 години и никогаш не сум се обидел да го продадам. Има голема сентиментална вредност“, изјавил Хоџ за Би-би-си.

„Луѓето не престанаа да тропаат на мојата врата, телефонот не престанува за ѕвони. Имаше информација дека сакам еден или два милиони долари за тој дрес, дека сакам да заработам…Дресот не е на продажба. Не се обидувам да го продадам“, дополнил Хоџ.

Хоџ е играчот кој ја одби топката кон својот голман, кога Марадона го постигна првиот гол, познат како „Божја рака“, а беше и еден од играчите кои Марадона ги претрча кога го постигна „голот на векот“.

„Тој натпревар никогаш нема да биде заборавен. Никогаш не го обвинував поради тоа што играше со рака. Ниту еднаш…“, истакнал Хоџ.

Диего Марадона, почина на 25.ноември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Брегзит – Проблем за Премиер лигата

Објавено пред

Велика Британија повеќе не е дел од Европската унија (ЕУ) и тоа ќе влијае и врз спортот. Како што пренесуваат британските медиуми, тимовите од Премиер лигата се соочуваат со нови проблеми поради Брегзитот.

Бидејќи Велика Британија повеќе не е дел од ЕУ тоа значи дека фудбалерите кои не се Британци ќе мора да имаат работна дозвола.

На пример, ниту еден француски фудбалер во Премиер лигата, во последните две години нема одиграно 30 отсто од натпреварите на репрезентацијата. Тоа значи дека тие не би добиле работна дозвола.

Ова најмногу ќе го почувствуваат клубовите од Премиер лигата во кои играат голем број на странски фудбалери. Исто така, на клубовите ќе им бидат забранети трансферите на фудбалерите помлади од 18 години, кои не се Британци.

Клубовите ќе можат да реализираат најмногу три трансфери на играчи помлади од 21 година, во еден трансфер период.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Храбриот Интер остана во „живот“, Ливерпул преку Ајакс до осминафинале

Објавено пред

Интер остана со теоретски шанси за пласман во осминафиналето на Лигата на шампионите, откако во возбудлив меч со 3:2 ја победи Борусија Менхенгладбах на гости за уште повеќе да ја искомпликува ситуацијата во групата Б, каде што сите четири екипи се со свои сметки пред последното коло.

Борусија останува прва со 8 поени, Шахтјор и Реал Мадрид имаат по 7 (со Шахтјор со подобар директен резултат) и Интер е четврти со 5 поени. Во последното коло Реал гостува кај Менхенгладбах, додека Интер го пречекува Шахтјор, така што се можни многу комбинации.

Матео Дармијан ги донесе „нераѕурите“ во водство уште во 17-тата минута најавувајќи дека тимот на Антонио Конте оди на победа, но Аласан Пле успеа да израмни пред крајот на полувремето. Ромелу Лукаку, уште еднаш се покажа како клучен играч за клубот од Милано, постигнувајќи два гола во 64. и 73. минута, пред Пле во 76. минута да намали на 2:3. Пле успеа да постигне уште еден гол, но ВАР системот овојпат беше на страна на „нераѕурите“.

Додека Интер го покажа најдоброто, истото не може да се каже за нивните италијански ривали, Аталанта, кои спасуваа 1:1 реми со данскиот дебитант Митјиланд една недела откако победија на „Енфилд“ против Ливерпул (0:2). Ливерпул, овојпат не дозволи грешка и со 1:0 ги совлада Ајакс за да го осигура првото место и да ги остави Ајакс и Аталанта во последното коло да решаваат кој е вториот патник.

Атлетико Мадрид, пак, не успеа да ги победи европските шампиони Баерн Минхен одигрувајќи 1:1, за во последното коло на гостување кај Салцбург да го одлучат вториот патник.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 5.КОЛО

ГРУПА А

Локомотив Москва – Ред бул Салцбург 1:3

Атлетико Мадрид – Баерн Минхен 1:1

Табела: 1.Баерн М. 13, 2.Атлетико М. 6, 3.Салцбург 4., 4.Локомотив М. 3

ГРУПА Б

Шахтјор Доњецк – Реал Мадрид 2:0

Борусија Менхенгладбах – Интер 2:3

Табела: 1.Менхенгладбах 8, 2.Шахтјор 7, 3.Реал М. 7, 4.Интер 5

ГРУПА Ц

Порто – Манчестер сити 0:0

Марсеј – Олимпијакос 2:1

Табела: 1.Манчестер С. 13, 2.Порто 10, 3.Олимпијакос 3,  4.Марсеј 3

ГРУПА Д

Ливерпул – Ајакс 1:0

Аталанта – Митјиланд 1:1

Табела: 1.Ливерпул 12, 2.Аталанта 8, 3.Ајакс 7,  4.Митјиланд 1

БОРУСИЈА М – ИНТЕР

ЛИВЕРПУЛ – АЈАКС

АТЛЕТИКО М – БАЕРН М

ПОРТО – МАНЧЕСТЕР С.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет24 минути

Во САД повеќе од 2.500 починати од коронавирус за 24 часа

Соединетите Американски Држави во вторникот потврдија повеќе од 2.500 смртни случаи за 24 часа, што е најголем број смртни случаи...

Свет1 час

Велика Британија ја одобри вакцината против коронавирус на „Фајзер“

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината,...

Македонија15 часа

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија15 часа

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија15 часа

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни в година. Владата на денешната седница го...

Топ17 часа

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Македонија18 часа

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Поранешниот премиер е именуван на оваа позиција на...

Македонија19 часа

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Филипче: Нема забрана за снимање, новинарите да продолжат непречено со својата работа

На барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се одржа состанок со претставници на Здружението на новинари на Македонија...

Македонија19 часа

(Видео) Мицкоски: Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци

„Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци и затоа навистина овој пат треба да...

Регион19 часа

Србија воведе нови мерки – угостителските објекти и продавниците ќе работат до 17 часот, за викенд ќе бидат затворени

Србија воведе нови мерки кои треба да бидат усвоени од Владата в четврток и да стапат на сила в петок....

Македонија20 часа

УКИМ: Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата

Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата, сметаат од Универзитетот...

Македонија21 час

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 846 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 846 пациенти позитивни и...

Македонија23 часа

Волонтерите од Воено-медицинскиот центар и студентите од шеста година се вклучија во работата на ковид-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воено-медицинскиот центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во...

Регион23 часа

Катимерини: Спорот меѓу Скопје и Софија ќе се пренесе во НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една...

Македонија1 ден

Почина заменик-градоначалникот на Скопје, Енвер Малиќи

Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на Град Скопје, починал денеска во болницата „Систина“, откако беше хоспитализиран поради низа здравствени проблеми, а беше...

Свет1 ден

„Модерна“ бара од САД и ЕУ да ја одобрат нејзината вакцина

Фармацевтската компанија „Модерна“ побара од регулаторите на САД и Европа да ја дозволат употребата на нејзината вакцина против коронавирус. Компанијата...

Свет1 ден

Азар: Првите вакцини против коронавирус во САД ќе стигнат пред Божиќ

Првите две вакцини против новиот коронавирус би можеле да им бидат достапни на Американците пред Божиќ, изјави американскиот министер за...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Кина од почетокот криела податоци за коронавирусот, покажувала помали бројки

Си-ен-ен објави ексклузивни документи за кои наведува дека покажуваат значајни пропусти од страна на Кина на почетокот на епидемијата на...

Свет1 ден

Американски експерти: Ким е вакциниран против Ковид-19, вакцината му ја дала Кина

Кина му обезбедила експериментална вакцина против коронавирус на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и неговото семејство, тврди американскиот аналитичар Хери Казианис,...

Свет1 ден

САД: Осуден на смрт пред 20 години не може да биде погубен бидејќи нема инјекција

Судот во Јужна Каролина донесе одлука да се одложи извршување на смртната казна со вбризгување инјекција на осуденикот Ричард Бернард...

Досие