Контакт

Спорт

Хорор сцена: Хименез со ножички го нокаутира Бајриќ (видео)

Објавено пред

Фудбалерот на Вулверхемптон, Раул Хименез по центаршутот на Адам Траоре се обиде на атрактивен начин да ја доведе својата екипа во предност, но противничкиот играч Кенан Бајриќ (Слован Братислава) стигна до топката пред Мексиканецот, ја отстрани опасноста, а Хименез со нога удри во главата на дефанзивецот.

Словенецот остана неподвижен да лежи на тревникот, а на стадионот настана молк. Фудбалерот на Слован доби потрес на мозокот и итно беше пренесен во болница.

„Свесен е, но има потрес на мозокот. За момент изгледаше како страшна повреда. Доби силен удар, нема да оди со нас дома, ќе остане во болница за набљудување“ – рекол тренерот на словачката екипа, Јан Козак.

Мечот меѓу Вулверхемптон и Слован Братислава заврши со резултат 1-0, а Хименез го постигна единствениот гол за 3 бода во 90 минута.

Домашен

Алкалоид со максимална победа во петтото коло на Европскиот Клупски Куп 2019

Објавено пред

Алкалоид со максимален резултат 6:0 ја совлада екипата од Швајцарија „Zurich Schachgesellschаft“. Во овој меч шахистите на Алкалоид покажаа најсигурна игра до сега и на ниедна табла не им дозволија на противниците да одземат некој поен.

Мамедјаров повторно демонстрираше висока класа и ја искористи малку пасивната игра на својот противник за да освои цел поен. Андреикин успеа да ја прекине серијата реми, овој пат не ја испушти остварената предност, а со тоа и цел поен. Најбрзите победи во мечот ги постигнаа Шанкланд и Криворучко. Ковалев ја оствари четвртата победа на турнирот, и на крајот Инаркиев го оформи конечниот резултат во мечот 6:0.

После петото коло, во водство е екипата “Obiettivo Risarcimento” Падова, Италија со максимални 10 меч бодови. Ја следат “Medny Vsadnik” Петербург Русија и “Sk Joly Lysa nad Labem” од Чешка со по еден бод помалку. Алкалоид моментално е на делба на четвртото до 10 место со 8 бода.

Во шестото коло, ШК Алкалоид за противник го има првакот на Чешка „Sk Joly Lysa nad Labem”, а „Obiettivo Risarcimento” игра против „Medny Vsadnik”.

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо на чекор до нов рекорд

Објавено пред

Кристијано Роналдо во четвртокот постигна хет-трик против Литванија и дојде до бројката од 98 гола во дресот на националниот тим.

Можност да дојде до бројката од 100 гола за Португалија, Роналдо ќе ја има в недела во Луксембург во последното квалификациско коло.

„Кога е во прашање Кристијано ништо не може да ме изненади“, рекол португалскиот селектор Фрнандо Сантош.

„Никогаш не сум се сомневал во неговите можности, тоа го правеа други луѓе“, дополнил Сантош.

Инаку, рекордер според бројот на постигнати голови за некоја репрезентација е Али Даеи кој Оран има постигнато 109 гола.

Јасно е дека целта на Роналдо е да го собори овој рекорд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Конечна разврска во Д-групата, Шведска гостува во Романија

Објавено пред

Натпревари во групите Д, Ф и Ј во рамките на квалификациите за пласман на Евро 2020 ќе се одиграат вечерва. Последните две кола ќе донесат конечна разврска во Д-групата и ќе ги одредат второпласираните во групите Ф и Ј.

Три селекции имаат шанси за пласман на првите две места во Д-групата. Во најлоша положба се Ирците, кои сами си ја одредуваат судбината и во исто време зависат од Данска и Швајцарија.

Ирците вечерва нема да играат, во последното коло на 18 ноември ќе ја пречекаат Данска и тогаш мора да победат. Данците вечерва се фаворити против Гибралтар и во последното коло ќе им биде доволен еден бод, во слична положба се и Швајцарците, две победи над аутсајдерите Грузија и Гибратар ќе ги однесат на ЕП.

Група Д

Данска-Гибралтар
Швајцарија-Грузија

Табела: Република Ирска 12 (7 натпревари), Данска 12 (6), Швајцарија 11 (6), Грузија 8 (7), Гибралтар 0 (6)

Шпанците, во пресрет на последните две кола во Ф-групата, се сигурни патници на Евро 2020, за второто место се борат Романија и Шведска. Романците се во тешка положба, мора да победат вечерва во дербито против Шведска, а потоа и на гости кај Шпанија. Швеѓаните во последното коло ќе играат против Фарските Острови.

Група Ф

Норвешка-Фарски Острови
Шпанија-Малта
Романија-Шведска

Табела: Шпанија 20, Шведска 15, Романија 14, Норвешка 11, Фарски острови 3, Малта 3

Италија има максимален ефект во Ј-групата, а на Финска ѝ е потребен еден бод за да го оствари најголемиот успех во својата историја. Финците вечерва ќе го пречекаат Лихтенштајн.

Група Ј

Ерменија-Грција
Финска-Лихтенштајн
Босна и Херцеговина-Италија

Табела: Италија 24, Финска 15, Ерменија 10, БиХ 10, Грција 8, Лихтенштајн 2

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Антикрупциската го затвори предметот против Мицкоски за хидроцентралите

По кратка постапка, за само пет минути, Антикорупциската комисија го затвори предметот против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се...

Македонија34 минути

Околу 700 „фантоми“ немаат извод од матична книга на родени

Околу 700 лица, од кои повеќето деца, немаат извод од матична книга на родени и не се запишани никаде во...

Македонија2 часа

Мајката на Пино: Го убиле и го оставиле животните да го јадат

Да не бевте вие, немаше да бидеме тука. Тие четири коски што останаа и тие немаше да се најдат. Моето...

Европа2 часа

Снежна бура во Франција: еден загинат, 300.000 дома останаа без струја, сообраќајот во колапс

Железничкиот сообраќај е во колапс, а 300.000 домаќинства останаа без електрична енергија поради ненадејната снежна бура во југоисточна Франција. Едно...

Свет2 часа

Полската полиција евакуира училиште и зграда по пронаоѓањето експлозив во стан

Според полското радио РМФ ФМ, една 11-катна зграда и блиското училиште во полскиот град Плок биле евакуирани кога полицајците откриле...

Свет3 часа

Австралиска авиокомпанија постави нов рекорд за најдолг комерцијален лет

Австралиската компанија „Кантас“ го урна светскиот рекорд за најдолг непрекинат комерцијален лет во историјата. Растојанието од Лондон до Сиднеј (17.800...

Регион3 часа

Поради говор на омраза, исклучени осум члена на ХДЗ во Хрватска

Судот на честа за Градскиот комитет на Загреб синоќа донесе одлука од партијата ХДЗ да исклучи осум члена поради говор...

Свет4 часа

Иранскиот врховен водач помилува 3.500 затвореници

Иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи, помилува илјадници затвореници вклучувајќи 32 активисти и други обвинети за загрозување на безбедноста. Веб-страницата...

Свет5 часа

(Видео) Крвав напад во САД: Убиени двајца ученици, 16-годишниот напаѓач си пукал во главата

Двајца ученици загинаа во нападот што се случи вчера во средното училиште „Саугус“ во калифорнискиот град Санта Кларита.Напаѓачот е 16-годишен...

Македонија17 часа

Заев: Мицотакис ќе се бори да добиеме датум за преговори

Премиерот Зоран Заев во рамките на Самитот во Солун попладнево се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата, Заев...

Македонија18 часа

(Видео) Мицкоски до наставниците: Заев не ви додава, туку ви одзема од платите кои чесно ги заработувате

„Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја...

Култура19 часа

Дорфулија од „Медена земја“ меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм

Дорфулија од „Медена земја“ се најде меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм. Изборот за најдобра локација сè уште трае...

Економија19 часа

Собранието изгласа минималната плата да биде 14.500 денари

Со 59 гласови ЗА, пратениците попладнево ги изгласаа измените во Законот за минимална плата, со што дадоа зелено светло таа...

Регион20 часа

Хан: Вучиќ ми кажа дека е демотивиран по блокадата на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Европскиот комесар за проширување во заминување, Јоханес Хан, вели дека српскиот претседател Александар Вучиќ му кажал дека по блокирањето на...

Македонија23 часа

Обвинителството: Случајот со катната гаража на „Никофон“ е во предистражна постапка

Случајот за кривичната пријава во врска со катната гаража, што „Никофон“ треба да ја гради кај „Аутомакедонија“, сè уште е...

Свет1 ден

Од Лондон до Сиднеј за 19 часа: се реализира најдолгиот лет во историјата

Водечката австралиска авиокомпанија „Кантас“ по еден месец од рекордно долгиот лет меѓу Њујорк и Сиднеј, планира пробен 19-часовен непрекинат лет...

Македонија1 ден

Нападнати двајца новинари во близина на угостителски објект во Скопје

Двајца новинари синоќа биле физички нападнати од страна на неколку 20-годишни лица. Од МВР информираа дека нападот се случил на...

Македонија1 ден

Сведочење на полицаец: Проверив 78 луѓе од Избирачкиот список, ниту еден не беше на пријавената адреса

Полицаецот Агрон Кранлиевски од Ресен во предметот „Титаник“ на СЈО сведочеше дека во 2012 година правел проверки на живеалишта на...

Македонија1 ден

Контрола на автобуси и комбиња во Тетово – 14 возеле патници со неисправни сопирачки, 8 без технички преглед

Вчера, во Тетово, била спроведена акциска контрола за техничка исправност на возилата што вршат јавен превоз на патници, најмногу автобуси...

Македонија1 ден

Заев заедно со Мицотакис и Борисов учествува на самит во Солун

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска учествува на годинашниот самит во Солун, кој е под покровителство на претседателот на Република...

Досие