Контакт

Спорт

Хрватите по крајот на настапите на ЕУРО го забележаа погрешниот грб!

Објавено пред

Хрватска на сите четири натпревари на Европското првенство играла со дресови на кои бил прикажан погрешниот грб на знамето на оваа земја, нешто што било забележано дури по крајот на натпреварувањата.

Хрватскиот фудбалски сојуз (ХНС) објави дека ќе испита како се случила оваа грешка, со која наместо првото поле на грбот да е црвено, тоа е бело, но објасни дека виновен за грешката е компанијата Ситотисак од Вараждин. Проблемот во грбот е тоа што хрватскиот коцкест грб со прво бело поле се користело за време на таканаречената Независна Држава Хрватска, нацистичката марионетска држава за време на Втората светска војна.

„Ова е лудница. Ги отфрламе сите обвинувања дека тоа е направено намерно, се работи за обична грешка“, изјави газдата на компанијата, Дамир Кумек за „Јутарњи лист“.

Спорт

Падна првиот светски рекорд на ОИ во Токио – Австралијките за историја

Објавено пред

На Олимписките игри во Токио е соборен првиот светски рекорд, а тоа од рака им појде на пливачките од Австралија.

Тие во штафетата 4 x 100 метри слободен стил освоија злато со подобрување на светскиот рекорд.

Штафетата сочинета од Мег Харис, Ема Мекион, Бронте Кемпел и Кејт Кембел неа први со резултат 3:29,69 што е за 36 десетинки подобро од претходното време кое исто така беше поставено од штафета на Австралија.

Ова е трето злато во низа за австралиската штафета, по Игрите во Лондон и Рио.

Среброто и припадна на Канада со време 3:32.78, додека бронзата оди за САД со време 3:32.81.

Прикажи повеќе...

Спорт

Арбреша Реџепи за 1 минута го заврши настапот на ОИ во Токио

Објавено пред

Македонската џудистка, Арбреша Реџепи иако имаше големи амбиции, по само една борба, и по само една минута на душекот на Олимписките игри во Токио, загуби со ипон од Британката, Жил Челзи, во категоријата до 52 килограми и го заврши настапот на ОИ.

Реџепи беше третата спортистка од македонската делегација на Олимпијадата во Јапонија која го имаше својот настап, но и таа како и нејзините претходници, многу рано е елиминирана.

Вчера олимпиецот Бојан Бранковски заврши на 21-то место во квалификациите во стрелаштво со воздушен пиштол на 10 метри, додека пливачот Филип Дерковски беше последен на 400 метри слободно во квалификациите.
Фото: МОК

Прикажи повеќе...

Спорт

Јунајтед на маки – без двата леви бека и без Рашфорд на стартот на сезоната

Објавено пред

Манчестер Јунајтед се соочува со пробелми со повредени играчи пред стартот на новата сезона.

Познато е дека Маркус Рашфорд ќе го прескокне почетокот на новата сезона во Премиерлигата затоа што ќе оди на операција на рамото.

Сега менаџерот Оле Гунар Солскјер има нови проблеми, затоа што повредени му се двата леви бека.

Лук Шо последните неколку мечеви од ЕУРО 2020 ги играл со скршени ребра и некое време ќе е надвор од стројот.

Нов проблем е повредата на Алекс Телес кој заработи повреда во тренинг кампот на „ѓаволите“, па поради тоа не настапи на пријателската со Квинс Парк Ренџерс што Јунајтед ја загубија со 4-2.

Солскјер порача дека без неговите услуги ќе е неколку недели.

Прашање е дали Шо и Телес ќе стигнат да се опорават до 14 август кога Јунајтед на својот стадион ја отвора сезоната против Лидс Јунајтед.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

(Видео) Косовски автобус се преврте во Хрватска, загинаа 10 лица

Десет лица загинаа откако патнички автобус со косовски регистерски таблички се преврте кај Славонски Брод, соопшти хрватската полиција. Автобусот сообраќал...

Свет2 часа

(Видео) Невреме повторно ја погоди Белгија, поплавата носеше возила

Силно невреме повторно ја погоди Белгија и предизвика штета, десет дена по поплавите во кои загинаа 36 лица. Возилата во...

Македонија3 часа

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Како дел од активностите на кандидатурата на Град Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“, назначени се две...

Македонија3 часа

Мал процент на граѓани се заразиле со Ковид по две дози вакцина, од утре вакцинација и дома

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата. Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две...

Македонија3 часа

Гужви на Богородица и Табановце, за влез и излез во државата се чека и до 45 минути

Големо раздвижување на граничните премини има утрово. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на граничните премини Богородица и Табановце задржувањето за...

Македонија17 часа

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Македонија19 часа

Заев: Во првиот круг секој ќе настапи со свој кандидат, а во вториот ќе коалицираме со ДУИ, БЕСА и ДПА

Бидејќи сме коалициони партнери со ДУИ, БЕСА и со ДПА, заедно ќе настапиме за локалните избори, изјави премиерот и претседател...

Македонија22 часа

Регистрирани 37 нови случаи на коронавирус, најмногу во Тетово и Скопје

Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Тетово – 13, Скопје...

Свет23 часа

(Видео) Илјадници луѓе излегоа на протест во Австралија поради карантинот

Илјадници луѓе се собраа денес во Сиднеј и другите австралиски градови во знак на протест против воведените рестриктивни мерки поради...

Македонија1 ден

Од понеделник почнува вакцинирање во домашни услови

Министерството за здравство ја информира јавноста дека од понеделник граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат...

Македонија1 ден

Мицкоски: Советничка на Заев е предложена за член на Судски совет, ете зошто Македонија не е правна држава

Советник на Заев, финансиер на СДСМ, владин член на бордот на Телеком – Тања Чачарова Илиевска, сега е претставена за...

Европа1 ден

За исчезнати се водат 150 лица по поплавите во Германија

Во поплавите што ја зафатија западна Германија на 14. и 15 јули загинаа 180 лица, а околу 150 се уште...

Свет2 дена

ЕМА ја одобри вакцината на „Модернa“ за деца над 12 години

Вакцината против коронавирус од американскиот производител Модерна може да се инјектира и на деца и адолесценти на возраст од 12...

Македонија2 дена

Димитров: Влогот е огромен, ЕУ да нѐ третира со достоинството што го заслужуваме

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска, на вториот ден од неформалниот состанок на министри за европски...

Македонија2 дена

И Катица Јанева е спроведена во „Идризово“

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева е спроведена од домашен притвор кој го издржуваше во Гевгелија во затворот „Идризово“, каде...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 36 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.569 тестирања, а регистрирани се 36 нови случаи на...

Спорт2 дена

Македонското знаме се развиори на олимпискиот стадион во Токио

Македонската олимписка експедиција со осум спортисти и се претстави на светската спортска јавност при претставувањето на свеченоста на отворањето на...

Македонија2 дена

(Видео) Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов одликувани со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за...

Македонија2 дена

Судот ги ослободи Мијалков и поранешните „алфи“, нема доволно докази дека го малтретирале Бошкоски

Кривичниот суд ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина припадници на поранешната полициска единица „Алфа“...

Свет2 дена

ЕУ досега донира само три проценти од ветените вакцини, повеќето се од „Астра зенека“

Членките на Европската Унија досега донираа само мал дел од вишокот вакцини против Ковид-19 на сиромашните земји, претежно од „Астра...

Досие