Контакт

Спорт

Хрватите само со реми со БиХ, Червар „полуде“

Објавено пред

Фаворизираната Хрватска одигра само 33:33 со Босна и Херцеговина во пријателски меч во Пореч, резултат кој многу го налути хрватскиот селектор Лино Червар.

БиХ започна одлично и стигна до предност од три разлика (9:6), но Хрватите успеваат да израмнат и да дојдат до водство 11:10 по што се играше гол-за-гол. Босна и Херцеговина повторно имаше два гола предност (21:19), но „Каубојците“ не дозволија да се направи голема разлика и преку Игор Карачиќ стигнуваат до три предност (30:27), по што следуваше нов пад во нивната игра. Во последниот напад Буриќ погодува за конечни 33:33. Карачиќ беше најефикасен за Хрватска со седум гола, додека Марко Паниќ постигна 10 за БиХ.

Червар по мечот изјави дека неговите ракометари можат да учат како се игра тимски од своите ривали.

„Некои ракометари со помала репутација покажаа како се игра, додека развиканите ѕвезди мораат да атерираат. Без борба не може до победа. Не можеме да примиме над 30 гола ако сакаме нешто на Европското првенство“, изјави Червар.

ПРИЈАТЕЛСКИ МЕЧЕВИ

Унгарија – Чешка 27:24 (14:10)

Русија – Португалија 25:27 (11:13)

Хрватска – Босна и Херцеговина 33:33 (18:17)

Украина – Холандија 27:30 (13:17)

Германија – Исланд 33:25 (16:13)

Спорт

Шпанија со една нога во полуфинале, Австрија недораснат противник

Објавено пред

Големи се шансите шпанската ракометна репрезентација да биде еден од полуфиналистите на Европското првенство што се одржува во Австрија, Шведска и Норвешка.

Актуелниот европски шампион предмалку со 30-26 славеше победа против ко-домаќинот на првенството, Австрија и широко ги подотвори вратите кон полуфиналето.

Без премногу одбрани на голманите, двете селекции во првиот дел играа отворен ракомет, најчесто израмнето, па „фуријата“ отиде на пауза со +1, 17-16.

Во вториот дел Шпанија е таа која постојано водеше, а Австријците ги држеа противниците на дистанца од 1 до 2 гола.
Така беше се до 23-19 кога Шпанија отиде на +4, па следуваше и предност од 25-20, но и 29-26 (+6) што јасно стави до знаење дека фаворитот ќе забележи нова победа.

Момците предводени од Жорди Рибера рутинирано го приведоа мечот за конечни 30:26.

Шпанија го задржа 100-процентниот учинок на шампионатот, а Австрија го доживеа и вториот пораз во главната фаза со што ги загуби и теоретските шанси за пласман на првите две позиции.

Најпрецизен во победничката селекција беше екс-Вардарецот Хорхе Македа со 6 гола, а по четири погодоци постигнаа Ентрериос, Фигуреас и Арињо.

Кај Австрија Јанко Божовиќ прецизно стрелаше петпати.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гол на Јаховиќ во Истанбул, само почесен за Малатија

Објавено пред

Македонскиот фудбалски интернационалец Адис Јаховиќ продолжува да ги тресе мрежите во турската прва лига. Тој го постигна единствениот гол за Малатијаспор на гостувањето во Истанбул кај Башахшехир (4-1).

Фаворитот стигна до планираната победа и тоа на убедлив начин, на Јаховиќ само го ублажи поразот на својот тим. Тој во 64 минута, со одмерен лоб удар ја смести топката зад грбот на противничкиот голман.

Нашиот фудбалер денеска го постигна 11-тиот гол во првенството со што изби на четвртото место на табелата.

Пред него се Сорлот од Трабзон со 12 гола и Сисе од Аланијаспор со 13 гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сити загуби 2 бода со автогол, „Топчиите“ одиграа 11-та нула сезонава (видео)

Објавено пред

Нов чекор назад за Манчестер Сити во одбраната на титулата во Премиерлигата. „Граѓаните“ на својот стадион одиграа само 2-2 против Кристал Палас со свтогол во последните моменти од мечот.

Играчот на Палас Тосун во 40 минута го стиша „Итихад“, погоди за гостински 0-1.

Сити се мачеше речиси цело второ полувреме да ја наметне својата препознатлива игра и да го сврти резултатот.

Тоа му успеа на голгетерот Кун Агуеро. Тој постигна два гола набрзина за целосен пресврт. Првиот во 82, а вториот во 87 минута.

Кога сите на стадионот го очекуваа последниот судиски свиреж, во 90. минута Фернандињо постигна автогол за конечни 2-2.

Екипата на Арсенал повторно одигра само реми, дури 11-то сезонава. На домашен терен бод на „топчиите“ им зеде екипата на Шефилд јунајтед, мечот заврши со резултат 1-1.

Мартинели со гол во првото полувреме донесе предност за Арсенал.

Тој резултат беше активен се до 83 минута кога Флик погоди за конечни 1-1.

На останатите попладневни мечеви во ПЛ беа постигнати следните резултати:

Брајтон-Астон Вила 1-1
Норич-Борнмут 1-0
Саутемптон-Вулверхемптон 2-3
Вест Хем-Евертон 1-1

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија4 часа

Дежурни инспекциски екипи утврдуваат зошто е црвена водата на реката Серава

Министерството за животна средина информира дека екипи излегле на терен за да спроведат вонреден инспекциски надзор по течението на реката...

Македонија6 часа

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет6 часа

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ6 часа

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија8 часа

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет9 часа

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура10 часа

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија11 час

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија11 час

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Свет12 часа

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за...

Спорт12 часа

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од...

Свет12 часа

Сменет бразилски министер кој во говор го цитираше Гебелс

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако што цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф...

Свет1 ден

Граѓаните од ЕУ нема автоматски да бидат депортирани по брегзитот

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните од Европската Унија кои не побарале да останат во земјата по брегзитот,...

Европа1 ден

Музејот „Лувр“ во Париз затворен поради протести

Музејот „Лувр“ во Париз денеска беше затворен кога десетици демонстранти го блокираа влезот протестирајќи против намерата на француската влада да...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Погубно за Министерството и граѓаните ќе биде МВР да се претвори во партија

Впечатокот дека се случува хаос во Министерството за внатрешни работи е резултат на избрзаните телеграми од министерот Чулев, вели неговата...

Европа1 ден

Папата за првпат назначи жена на висока позиција во Ватикан

За првпат една жена ќе има висока позиција во Ватикан, бидејќи папата Франциско, поглавар на Римокатоличката црква, ја назначи Франческа...

Свет1 ден

Еден милион морски птици умреле над Тихиот Океан

Дури еден милион морски птици умреле над Пацификот за помалку од 12 месеци, а експертите велат дека е виновна топлата...

Регион1 ден

Грција идната недела ќе добие нов претседател

Грчката влада достави предлог до парламентот за избор на нов претседател на републиката, што ќе се одржи на 22 јануари,...

Топ1 ден

Две деца повредени кога „бе-ем-ве“ излетало на патот Велес – Извор

Вчера во 16:00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Велес – Извор, по крстосницата за селото Г.Оризари, патничко возило...

Досие