Контакт

Спорт

Хрватките ги победија и светските шампионки!

Објавено пред

По изненадувачката победа над Унгарија, хрватската женска ракометна репрезентација направи уште една сензација, триумфирајќи со 27:25 над светските шампионки Холандија, за да обезбедат пласман во втората рунда на натпреварувањето, и утре да го играат последниот меч против Србија за првото место во групата.

Победникот во мечот го реши најдобрата хрватска ракометарка во мечот, Лариса Калаус со својот деветти гол на 35 секунди пред крајот на мечот. Камила Мицијевиќ исто така беше одична со шест гола, додека кај Холанѓанките, Луис Абин и Кели Дулфер постигнаа по пет гола.

Французинките, не дозволија вакво изненадување, и ја прегазија Словенија со 27:17 за втора победа во групата Ц, каде што вечерва играат уште Данска и Црна Гора.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО, 2.КОЛО

ГРУПА А

Словенија – Франција 17:27 (6:12)

Данска – Црна Гора 20.15 ч.

ГРУПА Ц

Хрватска – Холандија 27:25 (13:14)

Србија – Унгарија 26:38 (11:20)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лестер е на врвот во Англија, нова мизерија за Челси

Објавено пред

„Кошмарот“ за Френк Лампард и за навивачите на Челси продолжи, откако на гостувањето на „Кингс пауер“, неговиот тим беше декласиран при 2:0 победата на Лестер, за „сините“ да го доживеат третиот пораз во последните пет меча и да останат 9 поени зад новите лидери, Лестер сити.

Вилфрид Ндиди уште во четвртата минута ги донесе домаќините во водство, за Џејмс Медисон во 41. минута да зголеми на 2:0, резултат од кој немаше враќање за Челси. Лестер ја контролираа играта во првото полувреме, а Челси се жалеа што досудениот пенал во 38. минута беше преименуван во слободен удар по проверката со ВАР системот. Во второто полувреме, Челси имаше повеќе од играта и поседот на топката, меѓутоа не можеше да направи ништо повеќе, а ВАР повторно им го сврте грбот, кога во 86. минута го поништи голот на Тимо Вернер (кој влезе како замена) поради офсајд ситуација.

Лестер сега се први со 38 поени, пред Манчестер јунајтед со 37 (и натпревар помалку) и Манчестер сити со 35 (и два натпревари помалку), додека Челси се само осми со 29 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Најден „лекот“ за Борусија – тинејџерот Вирц им пресуди на Дортмунд

Објавено пред

Баер Леверкузен со 2:1 славеше над Борусија Дортмунд во дербито на 17-тото коло од Бундеслигата, каде што човек на одлука беше 17-годишниот талент на „фармацевтите“, Флоријан Вирц, кој го реши победникот на дербито и ги крена Леверкузен на второто место на табелата.

Муса Дијаби уште во 14. минута погоди за Баер, но „милионерите“ успеаја да се вратат во игра со голот на Јулијан Бранд од голема далечина во 67. минута, за во еден одлично испланиран контранапад, Диаби да му асистира на Вирц во 80. минута за победа. Леверкузен сега има 32 поени, четири помалку од лидерот Баерн, додека Дортмунд се четврти со 29 поени.

Во другите мечеви, Хофенхајм победи во престолнината со 3:0 над слабата Херта, додека Мајнц остана во зоната за испаѓање по 0:2 поразот од Хофенхајм. Борусија Менхенгладбах, претходно, со 1:0 го победи Вердер за четврти триумф во последните пет меча за „ждребињата“.

БУНДЕСЛИГА, 17.КОЛО

Баер Леверкузен – Борусија Дортмунд 2:1

Борусија Менхенгладбах – Вердер Бремен 1:0

Херта Берлин – Хофенхајм 0:3

Мајнц – Волфсбург 0:2

Прикажи повеќе...

Спорт

Унгарците ја добија драмата со Германија, познати сите групи од втората фаза

Објавено пред

Унгарската ракометна репрезентација во драматичен финиш ја победи Германија со 29:28 за да го освои првото место во групата А на Светското првенство во Египет и да пренесе максимални 4 поени во втората фаза, каде што им се приклучуваат силните Шпанија, Полска и Бразил, откако Полјаците ги декласираа Бразилците со 33:23.

Унгарците имаа фантастично прво полувреме, во кое имаа и +5 предност, за на полувреме да отидат со гол предност (15:14). Во второто полувреме, тие не успеаја да направат разлика и на крајот Германија поведе со 24:23 по што се играше гол-за-гол, но Унгарците останаа посилни. Бенце Банхиди и Доминик Мате блеснаа со по осум гола за Унгарија, додека за Германците, Марсел Шилер заврши со седум.

ГРУПА 1: 1.Унгарија 4, 2.Шпанија 3, 3.Полска 2, 4.Германија 2, 5.Бразил 1, 6.Уругвај 0

ГРУПА 2: 1.Данска 4, 2.Хрватска 3, 3.Катар 2, 4.Аргентина 2, 5.Јапонија 0, 6.Бахреин 0

ГРУПА 3: 1.Португалија 4, 2.Франција 4, 3.Исланд 2, 4.Норвешка 2, 5.Швајцарија 0, 6.Алжир 0

ГРУПА 4: 1.Шведска 4, 2.Русија 3, 3.Египет 2, 4.Словенија 2, 5.Белорусија 1, 6.Македонија 0

 

СП ЕГИПЕТ 2021, 3.КОЛО

ГРУПА А

Уругвај – Зеленортски Острови 10:0 службено

Германија – Унгарија 28:29 (14:15)

Табела: 1.Унгарија 6, 1.Германија 4, 3.Уругвај 2, 4.Зеленортски О. 0

ГРУПА Б

Шпанија – Тунис 36:30 (17:14)

Бразил – Полска 23:33 (11:13)

Табела: 1.Шпанија 5, 2.Полска 4, 3.Бразил 2, 4.Тунис 1

ГРУПА Ц

Јапонија – Ангола 30:29 (16:12)

Хрватска – Катар 26:24 (13:11)

Табела: 1.Хрватска 5, 2.Катар 4, 3.Јапонија 3, 4.Ангола 0

ГРУПА Д

Бахреин – ДР Конго 34:27 (14:12)

Данска – Аргентина 31:20 (15:10)

Табела: 1.Данска 6, 2.Аргентина 4, 3.Бахреин 2, 4.ДР Конго 0

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет4 часа

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија5 часа

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија5 часа

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија7 часа

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија10 часа

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија10 часа

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија13 часа

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија13 часа

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Свет14 часа

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според...

Македонија15 часа

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето...

Македонија15 часа

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и на 62 години

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Свет1 ден

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Спорт1 ден

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското...

Македонија1 ден

Во Македонија 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 176 оздравеа, соопшти...

Свет1 ден

Судот во Москва му одреди притвор на Навални

Рускиот суд му одреди притвор од 30 дена на опозиционерот Алексеј Навални. Притворот ќе трае до 15 февруари, соопшти неговиот...

Македонија1 ден

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот Александар Николоски, денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет1 ден

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија1 ден

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ1 ден

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Досие