Контакт

Спорт

И Червар незадоволен од Египет: Како да одиме во војна!

Објавено пред

Откако норвешката ѕвезда Сандер Сагосен се пожали на условите на Светското првенство во Египет, споредувајќи ја атмосферата со „Дивиот запад“ и хрватскиот селектор Лино Червар изрази незадоволство од ситуацијата во Египет, откако нивниот физиотерапевт објави фотографија со теренско возило со војници пред нивниот автобус.

„Што да ви кажам за организацијата. Кога одиме на тренинг, гледам шест оклопни возила, како да одиме во војна. Никогаш не сум бил на големо натпреварување на кое мораш толку да се снаоѓаш. Постојано има страв дека нешто ќе се случи. Но, дечките се прилагодуваат и едвај чекаат да почнат натпреварите“, вели Червар пред мечот со Јапонија.

Златко Хорват, пак, не ги потврди зборовите на Сагосен дека се работи за „Див запад“.

„Кај нас засега работите се добри. Има некои мали проблеми, но ние сме во летувалиште, каде што можеш да се прошеташ. Најголем проблем е патот до салата, но и на тоа ќе се навикнеме“, додава ракометарот на Металург.

Спорт

Големиот Шек го поздрави големиот Мвумби!

Објавено пред

Готие Мвумби, огромниот пивот на ДР Конго, кој стана атракција на ракометниот Мундијал во Египет, доби порака од исто така огромната НБА легенда, Шекил О’Нил, и потврди дека има нов прекар: „Ел гиганте“.

26-годишниот Мвумби, кој постигна четири гола во дебито на Мундијалите против Аргентина, има 1.92 сантиметри и над 110 килограми и на Аргентинците им беше многу тешко да го сопрат. За неговата слава чу и Шекил О’Нил, кој објави приказна на неговата Инстаграм страница.

„Велат дека ти си Шек во ракометот, што се случува?“, го прашува Шек ракометарот.

Мвумби беше воодушевен од поздравот.

„Сонот кој остана реалност, нешто што навистина не ми се веруваше. Мојот идол Шек, мојата ѕвезда, благодарам за пораките и за поддршката. Не разбирам што се случува, но пораката е таа: живеј го својот живот и бори се за тоа што си“, напиша Мвумби.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @gauthiermvumbi

Ракометарот од ДР Конго кој стана атракција на СП

Прикажи повеќе...

Спорт

Инсиње и Наполи ја уништија Фиорентина

Објавено пред

Наполи се искачи на третото место во Серија А, откако инспирирани од капитенот Лоренцо Инсиње, кој постигна два гола и имаше една асистенција, стигнаа до убедлива 6:0 победа над Фиорентина.

Инсиње го почна гол-шоуто уште во петтата минута, по што во пеколни десет минути во финишот на првото полувреме се случи катастрофа за Фиорентина – голови постигнаа Диего Деме (36.), Ирвинг Лозано на асистенција на Инсиње (38.) и Пјотр Зиелински (45.). Инсиње додаде гол од пенал во 72. минута, а од 73-тата минута шанса во тимот на Џенаро Гатузо доби и Елиф Елмас, пред во 89. минута Матео Политано да ги постави конечните 6:0.

Наполи сега се трети со 34 поени, три зад Интер и шест зад лидерот Милан, додека Фиорентина е на 14. место со 18 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Двојна победа на Басино во Крањска Гора

Објавено пред

Марта Басино го освои вториот последователен велеслалом во два дена во словенечкиот ски-центар Крањска Гора за своја четврта победа во дисиплината оваа сезона.

Италијанката има неверојатен скор оваа сезона – две трки во велеслалом не ги заврши, но четирите кои ги заврши, ги заврши на првото место. Таа во неделата беше на второто место зад Микаела Шифрин по првото возење, но Американката направи големи грешки во вториот дел од патеката и на крајот заврши како шеста.

Второто место ја освои Швајцарката Мишел Гисин, додека место на подиумот имаше и за домашната надеж, Мета Хроват, за која ова е само трет подиум во кариерата. Во женскиот Светски куп следуваат брзинските трки во Кран Монтана, Швајцарија, каде што ќе се возат спуст и супер-џи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија57 минути

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето, најави опозициската партија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Економија2 часа

Одобрени 5,9 милиони евра за 506 компании преку Ковид 3 бескаматнaта линија

Одобрена е првата група барања од Ковид 3 бескаматната линија наменета за микро и мали трговски друштва, односно за трговци-поединци...

Свет2 часа

(Видео) Во Црно Море потона руски товарен брод, најмалку двајца загинати

Најмалку пет лица се спасени, а две лица загинаа, oткако руски товарен брод со 13-член екипаж потона крај брегот на...

Македонија3 часа

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Свет5 часа

Трите одлуки на Бајден по преземањето на власта

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден планира да преземе чекори за поништување на некои од контроверзните одлуки на администрацијата во...

Спорт6 часа

Тенисерите бесни на Австралија опен, 47 од нив завршија во изолација

Повеќе тенисери и тенисерки се пожалија дека организаторите на Австралија опен ги смениле најавените правила за карантин поради Ковид-19, по...

Регион6 часа

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на...

Македонија7 часа

ВМРО и СДСМ продолжуваат со обвинувања поврзани со пописот на населението

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение...

Македонија18 часа

Автобус на ЈСП се судри со две возила кај Шумарскиот факултет

Нема повредени патници во автобусот на ЈСП, по сударот со два автомобили кај Шумарскиот факултет. Оттаму информираат дека е причинета...

Спорт19 часа

Одбојкарите обезбедија пласман на Европското првенство

Одбојкарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман на Европското првенство. Вечерва, во Скопје, Македонија ја совлада Турција со 3:1 (25:19, 21:25,...

Македонија20 часа

Димовски на местото на Ѕинго на чело на Социјалистичката партија

Пратеникот Љупчо Димовски е избран за нов претседател на Социјалистичката партија, на денешниот конгрес, кој се одржа во Кратово. Тој...

Македонија23 часа

Нови 361 случаи на коронавирус, оздравени се 2.116 пациенти, а починаа 14 лица

Во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12,...

Македонија1 ден

(Видео) Во Охрид затворен угостителски објект, затекнати Русинки и Украинки кои работеле на црно

Сопственик на угостителски објект во Охрид заработи кривични пријави бидејќи синоќа работел по 18 часот и покрај тоа што претходно му...

Топ1 ден

Беровец исценирал дека е киднапиран за да изнуди 10.000 евра од својот татко

Приведено е лице од Беровско, кое самоволно фингирало изнуда за да земе 10.000 евра од својот татко. Од полицијата информираат...

Европа1 ден

Меркел доби наследник на чело на ЦДУ

Германските демохристијани го избраа наследникот на германската канцеларка Ангела Меркел. Армин Лашет беше избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија...

Регион1 ден

(Видео) Во Србија пристигнаа милион дози од кинеската вакцина, Вучиќ ќе се вакцинира со неа

„Ние сме првата земја во Европа што ја доби кинеската вакцина. Јас најверојатно ќе бидам претставникот на власта што прв...

Свет1 ден

СЗО е против ковид пасоши: „Светот е збунет и парализиран“

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова...

Свет1 ден

Бајден најави вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100...

Македонија1 ден

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

Владејачкиот СДСМ верува дека ВМРО-ДПМНЕ се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно, а  сега кога пред пратениците во собранието е законот...

Досие