Контакт

Спорт

И легендарниот Роналдо позитивен на КОВИД

Објавено пред

Бразилската фудбалска легенда, Роналдо, кој сега е претседател на бразилскиот Крузеиро и шпанскиот Реал Валјадолид е позитивен на КОВИД-19, но за среќа поминува со благи симптоми, објави неговиот клуб.

Роналдо, кој се повлече од спортот во 2011, неодамна го купи својот стар клуб, Крузеиро, кои преку објава потврдија дека тој нема да учествува во церемонијата за одбележување на 101-годишнината на клубот поради позитивниот тест.

45-годишниот Роналдо играше во Крузеиро, ПСВ Ајндховен, Барселона, Интер, Реал Мадрид, Милан и Коринтијанс во својата кариера.

Спорт

Левандовски е „БЕСТ“, за Кристијано специјална награда на ФИФА

Објавено пред

Роберт Левандовски ги победи Лионел Меси и Мохамед Салах за да ја освои наградата за најдобар фудбалер минатата сезона во избор на ФИФА, односно наградата која го носи името „FIFA BEST“, како утеха за загубената „Златна топка“, која неодамна ја загуби токму од Меси.

Ова е втора година во низа во која 33-годишниот полски напаѓач на Баерн Минхен ја освојува наградата, откако минатата сезона имаше неверојатни 69 голови.

Алексија Путелјас, фудбалерката на Барселона, е прогласена за најдобра фудбалерка на светот, откако ја доби и „Златната топка“, додека Кристијано Роналдо доби специјална награда во чест на неговите 115 голови за португалската репрезентација,  така соборувајќи го рекордот на Иранецот Али Даеи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Луда драма на „Сан Сиро“ – непризнаен гол за Милан, па пораз од Специја во 95. минута!

Објавено пред

Специја стигна до неверојатна 2:1 победа на „Сан Сиро“ над Милан во завршница кој сигурно ќе предизвика многу дискусии во Италија, откако судијата Марко Сера имаше необична улога во драмата во последните минути, за „росонерите“ да пропуштат шанса да избијат на првото место на табелата. Наполи, пак, конечно, сврза две победи во низа со 0:2 триумфот кај Болоња со двата гола на Ирвинг Чаки Лозано.

„Росонерите“ дојдоа во водство во финишот на првото полувреме со фантастичниот гол на Рафаел Леао, откако неколку минути претходно Тео Ернандез успеа да промаши пенал. Меѓутоа, Специја, иако е само 16. место на табелата, покажа дека не е тим за потценување, откако во 64. минута израмни преку Колумбиецот Кевин Агудело.

Тогаш следуваше лудите последни минути. Милан беа во офанзива во обид да дојдат до победнички гол, и во еден момент топката дојде кај Жуниор Месијас кој ја смести топката во голот, но секунди претходно судијата Сера не дозволи предност туку реши да покаже фаул. Тој им се извини на фудбалерите на Милан, но одлуката веќе бешее направена.

Притисокот на Милан продолжи со слободниот удар на Ибрахимовиќ и пречката во последните секунди, пред Специја од контранапад да постигне гол преку Емануел Гјаси.

На „Ренато Дал’Ара“ пак, Наполи дојде во водство во 20. минута, кога Елиф Елмас му асистираше на Мексиканецот Лозано за 0:1, а веќе во 47. минута, Лозано го постигна вториот гол за рутинска победа.

СЕРИЈА А, 22.КОЛО

Милан – Специја 1:2

Болоња – Наполи 0:2

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Тухел е најдобриот тренер, Данците со фер-плеј наградата на ФИФА

Објавено пред

Менаџерот на Челси, Томас Тухел е прогласен за најдобар тренер изминатата сезона во изборот на ФИФА Бест наградите, откако за неколку месеци ги трансформираше „сините“ и со нив ја освои титулата од Лигата на шампионите.

Германецот, кој доби отказ од Пари Сен-Жермен, го смени Френк Лампард на клупата на клубот од Лондон, и успеа да ги внесе во топ 4 во Премиерлигата, но уште поважно по вторпат да го донесе на „Стемфорд Бриџ“ трофејот од ЛШ по победата над Манчестер сити во финалето.

Двојниот успех на Челси го комплетираше и Ема Хејс, тренерот на женскиот тим на „сините“, која ја доби наградата за најдобар тренер во женскиот фудбал, откако ги освои трите домашни трофеи во Англија првпат во историјата на клубот, и го предводеше тимот до финалето на Лигата на шампионите.

Данската фудбалска репрезентација, заедно со тренерскиот, помошниот и лекарскиот тим, се освојувачи на наградата за ферплеј по случките на ЕУРО 2020, кога на нивниот прв меч против Финска, Кристијан Ериксен доби срцев удар, по што му беше спасен животот по брзата реакција на нивниот лекарски тим. Исто така наградата од фановите оди кај навивачите на Данска и Финска за однесувањето на тој меч.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија5 часа

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија6 часа

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија8 часа

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија9 часа

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија9 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет10 часа

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт10 часа

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија11 час

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион11 час

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет11 час

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Свет12 часа

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Свет13 часа

Вонредна состојба во повеќе американски држави – најави за невреме и поплави

Снежна бура донесе снег и мраз во делови од САД и Канада. Откажани се илјадници летови, а електричната енергија е...

Македонија22 часа

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието го избра новиот состав на Владата. Нов премиер ќе биде...

Македонија1 ден

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н....

Македонија1 ден

1.348 нови случаи на Ковид-19 и осуммина починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на...

Европа1 ден

Во Австрија од февруари задолжителна вакцинација, парични казни за оние што ќе одбијат

Австрија ќе воведе обврска за вакцинирање против коронавирус за возрасните граѓани на почетокот на февруари, а во исто време се...

Регион1 ден

(Видео) Ѓоковиќ ја напушти Австралија

Новак Ѓоковиќ е депортиран од Австралија. Во придружба на австралиската гранична полиција, тој денеска се качи на летот што требаше...

Топ1 ден

Инцидент на инфективно одделение во Охрид, физички нападната вработена

Едно лице физички нападнало вработена во Инфективното одделение во Охрид, информира полицијата. Имено денеска во 09.19 часот, во СВР Охрид...

Свет1 ден

(Видео) Значителни штети по цунамито во Тонга, САД и Нов Зеланд нудат помош

Цунамито предизвикано од вулканската ерупција во островската држава Тонга предизвика значителна штета во главниот град на архипелагот. Како што изјави...

Досие