Контакт

Спорт

И Пирло импресиониран: Роналдо прв пристигнува на тренинг и си оди последен!

Објавено пред

На Кристијано Роналдо не му беше потребно долго време да го импресионира неговиот нов тренер Андреа Пирло со својата работна навика, откако тренерот на Јуве го испофали португалскиот ветеран по одличниот старт на неговата сезона.

Роналдо постигна три гола и имаше една асистенција во два меча од Серија А и пред денешниот меч со Наполи (ако тој се одигра), Пирло призна дека е воодушевен од работата на Португалецот и најави дека очекува уште повеќе.

„Роналдо работи напорно. Тој прв доаѓа на тренинг и последен си оди. Носи ентузијазам во тимот, кој веднаш се познава на теренот. Ја започна сезоната многу добро и се надевам дека ќе продолжи така до крајот на сезоната. Посакувам да даде гол-два секој натпревар, бидејќи тој е многу важен за нас. Вистински пример за секого“, вели Пирло.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Напорното темпо го зема данокот, Аталанта поразена од Самп во Бергамо

Објавено пред

Пред неколку дена Аталанта со 4-0 славеше сред Данска, над Митјиланд, а попладнево доживеа пораз со 3-1 на својот терен од просечниот тим на Сампдорија во Серија А. Напорното темпо се чини го зема данокот, па пулените на Гасперини потклекнаа.

Најдобриот играч на гостите, Фабио Кваљарела уште во 13 минута го најде патот до противничката мрежа за 0-1. Истиот играч во 45 минута промаши пенал, но тоа не се одрази на конечниот резултат.

Во вториот дел Торсби во 59 минута зголеми на 2-0 за гостите.

Запата од белата точка во 80 минута погоди за 1-2 и ги врати надежите на Аталанта за поволен резултат.

Сепак во 92 минута Јанкто стави точка на мечот за голема победа на тимот од Џенова.

Сампдорија изненадувачки добро игра на стартот на сезоната во Серија А и се наоѓа на 4 позиција со ист број бодови како и Аталанта на третата, по 9 од 5 кола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал Мадрид по 21. пат го освои „Ноу Камп“, Рамос е играчот на мечот!

Објавено пред

Шпанскиот фудбалски шампион, Реал Мадрид со три бода се враќа од гостувањето на „Ноу Камп“ кај најголемиот ривал, Барселона. Пулените на Зинедин Зидан со 3-1 славеа против Лео Меси и тренерот Роналд Куман кој првпат во тренерската кариера водеше тим на „Ел Класико“. Од друга страна пак Реал по 21. пат славеше нагости кај Барса, а Зидан и во шестиот дуел на „Ноу Камп“ како тренер на „Кралевите“ остана непоразен.

По фуриозниот старт на мечот, по само 5 минути Реал поведе со одличниот погодок на Валверде.

Само 3 минути подоцна, преку Ансу Фати израмнува на 1-1.

Во иста минута, во 23-тата најпрво Лео Меси има 100-отстотна шанса пред голот на Куртоа, Белгиецот одлично брани на првата статива.

Во следниот напад, Реал има шанса за зголемување на водството. Нето го брани ударот на Бензема од близина, по средина на голот.

Со резултат 1-1 се отиде на полувремето.

Во вториот дел Барса поконкретна во нападот, но без завршница. Фати бие покрај голот, а неколку минути подоцна и Кутињо биеше за малку непрецизно покрај стативата.

Казна за промашувањата на фудбалерите на Барселона стигна во 63 минута.

Откако Ленгле го држеше за дрес Рамос во својот шеснаесетник, судијата по ВАР асистенција покажа на белата точка. Дефанзивецот биеше прецизно за 2-1 за Кралскиот клуб. Пеналот сигурно ќе предизвика лавина коментари во јавноста.

Куман ги внесе во последните 15 минути сите расположливи сили во нападот, но без ефект. И голманот на Каталонците – Нето со 3-4 одлични интервенции по ударите на Крос и на Рамос ги држеше во игра надежите на Барса за израмнување, но немаше среќа во 90 минути.

Нововлезениот Модриќ се најде сам со голманот Нето на работ на казнениот простор по една одбиена топка, по што со неколку движење се ослободи од него и биеше високо по средина на голот за конечни 1-3.

Реал Мадрид е лидер на табелата во Ла лига со 13 бода по 6 одиграни кола, додека Барселона на 5 меча собра само 7 бода и е на 10-тата позиција.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Петарда“ од Баерн за Ајнтрахт, хет-трик на Левандовски

Објавено пред

Шампионот во Бунседлигата, Баерн Минхен ја покажа класата против Ајнтрахт Франкфурт и со високи 5-0 ги совлада противниците на „Алијанц арената“. Баерн во составот го имаше феноменалниот полски голгетер, Роберт Левандовски кој трипати ја затресе мрежата на Трап.

Феноменален гол постигна и новото засилување за Баварците, Лирој Сане, а во последните моменти во листата на стрелци се запиша и Горецка за убедлив триумф.

На останатите мечеви одиграни во истиот термин, Лајпциг по 2-0 во ЛШ, со 2-1 ја совлада и Херта, додека Мајнц губеше 0-1, па водеше 2-1 на полувреме и на крајот загуби од Борусија Менхенгладбах со 2-3.

Без победник заврши мечот меѓу Унион Берлин и Фрајбург, 1-1.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Регион3 часа

На Балакнот денеска рекордни бројки на заразени со коронавирус

Дел од државите на Балканот денеска регистрираа рекордни бројки на заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата. Во Србија рекордни...

Свет3 часа

(Видео) Трамп гласаше на претседателските избори во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во САД. „Само што гласав! Голема чест“, напиша Трамп на социјалните...

Свет5 часа

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија6 часа

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија7 часа

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија8 часа

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Регион9 часа

Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун

Поради зголемувањето на ширењето на Ковид-19, Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат...

Македонија10 часа

Георгиевски во Софија: Историската комисија има направено големо поместување

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина...

Свет10 часа

СЗО работи на насоки за употреба на Ремдесивир

Светската здравствена организација објави дека работи на развој на упатства за употребата на лекот Ремдесивир за третман на пациенти со...

Македонија11 час

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени...

Македонија11 час

Ноќва почнува зимското сметање на времето

Со поместување на часовникот за еден час наназад, од ноќва почнува зимското сметање на времето, со што времето во 3...

Македонија24 часа

Филипче: Лабораториите за тестирање работат во три смени

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информира дека силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи...

Македонија1 ден

518 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа девет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на...

Регион1 ден

Бугарскиот премиер во самоизолација

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е во самоизолација по контактот со заменик министерот за градежништво, Николај Нанков, кој беше позитивен на...

Македонија1 ден

(Видео) Северна Македонија и САД потпишаа меморандум за безбедност на 5G технологии

Премиерот Зоран Заев и потсекретарот за економски раст, енергија и животна средина во Владата на САД, Кеит Крач, потпишаа меморандум...

Македонија1 ден

(Видео) Заев – Хоти: Ако има потреба повторно ќе се воведат ПЦР тестови на граница

Северна Македонија и Косово традиционално позитивниот политички дијалог наскоро ќе го потврдат со прва заедничка седница меѓу Владите на двете...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната влада на ВМРО ќе ја поништи одлуката

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ  Христијан Мицкоски, на денешниот протест, како што наведуваат, против „мафијата, за правда и слобода“, нагласи дека доколу...

Топ1 ден

Тепачка со ножеви и пиштоли меѓу две семејства во Кондово, двајца завршиле во болница

Две лица се повредени во тепачка меѓу две семејства во Кондово, во која биле употребени нож и пиштол. Како што...

Македонија1 ден

Свадба со 200 гости во Арачиново, полицијата најави пријави

Државниот пазарен инспекторат и полицијата растурија свадба во Арачиново со 200 гости и најавија кривични пријави за непочитување на мерките...

Досие