Контакт

Спорт

И Погба се јави: Две сезони без трофеј не се прифатливи

Објавено пред

Пол Погба се согласува дека фудбалерите на Манчестер јунајтед мораат да се извинат на своите навивачи за 4:0 поразот од Евертон, кој дојде по 3:0 поразот од Барселона со кој беа елиминирани во Лигата на шампионите.

„Ѓаволите“ се само шести во Премиер лигата, на два поени од четвртото место пред градското дерби со Манчестер сити и Погба вели дека мора да има реакција.

„Би сакал да знам што тргна наопаку со Евертон. Се работеше за детали, за желбата, за храброста и за тоа што го дадовме на теренот. Не сакам да покажам непочитување кон Евертон, но ние покажавме непочитување кон клубот и кон навивачите. Тие го даваат животот за нас, за овој клуб, а тоа што го покажавме на теренот не беше прифатливо“, вели Погба.

Пред дербито на Манчестер, Погба посочи дека е многу важно да се обезбеди Лига на шампиони во моменти кога Сити се бори за титулата во Премиер лигата.

„Двата клуба се во трка за нешто – тие за титулата, ние за ЛШ, така што ќе биде интересно. Ривалството секогаш е тука, дури и кога играв за У-18 тимот. Мораме да играме во ЛШ, против најдобрите клубови на светот. Две сезони во низа без трофеи не се добри за нас“, додава Погба.

Спорт

Рома и Атлетико можеле да го донесат Лаутаро за малку пари

Објавено пред

Лаутаро Мартинез е еден од играчите кои ќе го обележат летниот преоден ток. Откупната клаузула во неговиот договор изнесува 111 милиони евра во периодот од 1 до 15 јули. Интер ќе заработи пет пати поголема сума од онаа што ја плати кога го донесе Лаутаро пред две години.

Малку е познато дека Атлетико Мадрид и Рома пред Интер имале можност за малку пари да го земат аргентинскиот напаѓач.

На почетокот на 2018 година Лаутаро им бил понуден на овие две екипи за само осум милиони евра. Во Мадрид и Рим не биле сигурни во квалитетите на напаѓачот, кој само неколку месеци подоцна се пресели во Интер и тоа за 20 милиони евра.

Сега тој според договорот вреди пет пати повеќе.

Оваа сезона Лаутарто Мартинез одиграл 31 натпревар за Интер на кои постигнал 16 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Брендот Џордан ќе донира 100 милиони долари за борбата против расизмот

Објавено пред

Брендот „Џордан“ во наредните 10 години, поради убиството на Џорџ Флојд и новонастанатата ситуација во САД, ќе донира 100.000.000 долари, објави компанијата „Најки“ во чија сопственост е овој бренд кој е направен за легендарниот кошаркар Мајкл Џордан.

Џордан кој во текот на целата своја кариера и како играч и како сопственик на франшиза се држел настрана од политиката неодамна се огласи на социјалните мрежи со порака против расизмот.

„Тажен сум, потресен и бесен. Насекаде гледам болка и изливи на лутина и фрустрација. Ги поддржувам оние кои се борат против расизмот и насилството против црномурните луѓе во нашата земја“, објави пред неколку дена Џордан.

„Најки“ преку брендот ќе вложува во борбата против расизмот.

„Ние сме Џордан бренд, црна заедница. Тоа е повеќе од еден човек. Секогаш ни беше семејство. Ние сме претставници на горда заедница која ги надминала пречките, се борела против дискриминација во заедниците ширум светот и која секојдневно работи за да ги избрише дамките од расизмот“.

„Денес сакаме да објавиме дека Мајкл Џордан и брендот Џордан ќе им донираат 100 милиони долари во наредните десет години на организациите кои се работат на расната еднаквост, социјалната правда и постигнувањето на поголеми успеси во образованието“, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Спорт

Петерсен даде гол 67 секунди по влегувањето во игра за победа на Фрајбург (видео)

Објавено пред

Фрајбург го совлада тимот на Борусија Менхенгладбах со 1:0 на „Шварцвалд“ во првиот меч од 30. коло во Бундеслигата, нанесувајќи му пораз кој може да го чини место во Лигата на шампионите.

Ова е третпат во последните три меча Менхенгладбах да не победи, и иако останува на четвртото место на табелата со 56 поени, веднаш зад нив се Баер Леверкузен со идентичен број на поени пред дербито против Баерн Минхен овој викенд.

Нилс Петерсен се покажа како клучен човек на натпреварот, откако само една минута по влегувањето во игра во 58. минута по одличното нафрлање на Грифо го совлада гостинскиот голман за водство. Шансите на Борусија за враќање беа уништени во 68. минута кога Аласане Пле доби втор жолт картон.

За Фрајбург пак, ова е прва победа по рестартот на Бундеслигата, со која се на осмото место на табелата со 51 поен.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет28 минути

(Видео) Трамп: Ова е прекрасен ден за Флојд

Претседателот на САД, Доналд Трамп, за време на конференцијата за економското закрепнување на Америка, зборуваше и за протестите по убиството...

Македонија11 час

Влада: 30 милиони денари за здруженија и фондации за справување со корона кризата

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Програмата за финансирање на програмските активности на здруженијата и фондациите за мерки...

Свет15 часа

СЗО: Секој треба да носи маска на јавен простор

Светската здравствена организација ги ажурираше своите насоки во борбата против Ковид-19 и сега препорачува дека секој треба да носи маска...

Македонија16 часа

Не се планираат рестрикции од понеделник и покрај бројките на новозаболени

Не се планираат никакви рестриктивни мерки од понеделник и покрај големите бројки на новозаболени од коронавирус. Министерот за здравство Венко...

Македонија17 часа

Заболени 11 здравствени работници од ГОБ „8 Септември“

Единаесет здравствени работници од ГОБ „8 Септември“ се заболени од коронавирусот. Дополнително, новозаболени има и од Гинеколошко-акушерската клиника, соопшти министерот...

Македонија17 часа

Филипче: 90 отсто од новозаболените се асимптоматски, кластерите се под контрола

Ситуацијата е под контрола, убедува министерот за здравство Венко Филипче откако денеска земјава го достигна пикот според новозаразени. Тој не...

Македонија18 часа

Регистрирани 180 случаи на коронавирус, 109 се од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на...

Македонија18 часа

Петровска: Пронајдени се снимките од кафеаната каде што беше Мицкоски

Одземен е уредот за снимање од кафеаната каде што седел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кога инспектори беа спречени да...

Македонија19 часа

Заев до Ахмети: Ако ДУИ условува со позицијата премиер, нема да биде дел од идната Влада

Доколку ДУИ има услов за коалиција за Влада, тогаш ДУИ нема да биде дел од идната Влада, порача на „Фејсбук“...

Македонија21 час

Коронавирусот се врати во Дебар, заразена e жена која била во контакт и со медицински персонал

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, вели дека во градот се појавил еден нов случај на жител заразен со коорнавирус. Тој...

Свет22 часа

Босанец осомничен за напад на полицајци при немирите во Њујорк, се поврзува со тероризам

Џенан Камовиќ, Босанец кој живее во Америка, е осомничен дека повредил тројца полицајци во Њујорк. ФБИ сега истражува дали станува...

Топ23 часа

Паркиран камион се придвижил и удрил во две лица во Виница, жена почина на самото место

Во попладневните часови на 4 јуни кај стариот градски „Зелен пазар“ во Виница, претходно паркирано товарно возило „застава“ без регистарски...

Европа24 часа

Регионална шпанска влада осудена за негрижа кон здравствените работници

Судот во провинцијата Арагон, на истокот на Шпанија, ја осуди регионалната власт затоа што не им обезбеди на лекарите заштитен...

Свет1 ден

(Видео) Илјадници луѓе на комеморацијата за убиениот Џорџ Флојд

Илјадници луѓе присуствуваа на комеморацијата за Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен за време на полициско апсење во Минеаполис. Меѓу...

Регион2 дена

Семејна трагедија во Дубровник: ја застрелал мајка си во главата, а болниот татко во градите

Десетици полицајци го блокираа хрватскиот град Дубровник при обид да го лоцираат 37-годишниот маж, кој ја застрелал мајка си во...

Регион2 дена

Нови 48 случаи на коронавирус во Србија, заразени 28 лица во старски дом во Нови Сад

Уште едно лице почина од коронавирус во Србија во последните 24 часа, а потврдени се и 48 нови случаи на...

Македонија2 дена

Велешкото Обвинителство отвори предмет по повикот на Агатангел за масовно одење во верските храмови

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите во медиумите и јавното соопштение на митрополитот Агатангел и...

Топ2 дена

Пријава за охриѓанец кој со лажна полициска палка запирал возила на патот Охрид – Кичево

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А. И. (44) од Охрид поради лажно претставување. На 15.3.2020, на социјалната мрежа „Фејсбук“,...

Македонија2 дена

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на Љубе Бошкоски за случајот „Кампања“

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, за случајот „Кампања“. Како што...

Македонија2 дена

Филипче: Епископот да го повлече повикот да се посетуваат верските храмови

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, одговорајќи на новинарско прашање за повикот на епископот верниците да ги посетуваат храмовите...

Досие