Контакт

Спорт

„И понатаму мислам дека нема подобар од Де Хеа“

Објавено пред

Тренерот на Манчестер Јунајтед Оле Гунар Соскјер рекол дека нема да го критикува голманот Давид Де Хеа за голот што го прими во петокот против Тотенхем.

Тотенхем и Јунајтед одиграа 1:1, првиот гол го постигна Брегвајн кој најпрвин ги измеша Мегвајер и Шо, а потоа го совлада Де Хеа кој лошо реагираше при неговиот удар.

По мечот се огласи поранешниот капитен на Манчестер Јунајтед Рој Кин со зборовите дека „дека би го задавил Де Хеа“.

„Мислам дека не е лош податокот кога на седум натпревари ќе примите два гола, а сте играле против Сити, Челси, Тотенхем и Евертон. Можеби во петокот можеше да одбрани, а можеби и не можеше. Тој често е нашиот спасител, но овозможува да победуваме. И понатаму мислам дека е најдобриот голман во светот“, рекол Солскјер.

Манчестер Јунајтед во 31 коло ќе игра против Шефилд Јунајтед. Натпреварот се игра утре на „Олд Трафорд“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Судењето не е исто откако Перез му се јави на првиот човек на Сојузот“

Објавено пред

Шпанската јавност денес се занимава со натпреварот помеѓу Атлетик Билбао и Реал Мадрид, односно со пеналот кој го доби „кралскиот клуб“ и пеналот кој не беше суден за Атлетик. Дополнителна прашина ќе крене изјавата на првиот човек на Ла Лига, Хавиер Тебас, кој рекол дека судењето се сменило по разговорот на претседателот на реал Флорентино Перез со првиот човек на Фудбалскиот сојуз на Шпанија Луис Рубијалес.

Тебас тврди дека на почетокот на година Перез во телефонски разговор со Рубијалес се жалел на судењето.

„Стално повторувам дека сѐ што има врска со ВАР во Шпанија се смени откако Флорентино Перез, во јануари, лично му се јави на Луис Рубијалес за да му се жали на судењето. Тој тоа го направи 20 минути по еден натпревар на реал. Според мене тоа е скандалозно и непримерно однесување. Се врши директен притисок врз судиите. по тој повик сѐ се смени, се створи непотребен притисок и несогласување помеѓу судиите во ВАР собата и судијата на теренот“, рекол Тебас и дополнил.

„Ние сакаме борбата во Ла Лига да биде отворена, да нема доминација на една екипа која во сезоната ќе освои 90 бодови. Сакаме сите да победуваат, да губат, да играат нерешено. Токму тоа се случува оваа сезона.“

Прикажи повеќе...

Спорт

„Меси сака кариерата да ја завшри во Барселона“

Објавено пред

Првиот човек на Барселона Џозеп Марија Бартомеу верува дека Лионел Меси кариерата ќе ја заврши на „Ноу Камп“. Пред неколку дена радиото „Каде сер“ објави дека Аргентинецот г прекинал преговорите околу новиот договор бидејќи имал намера наредното лето да ја напушти Барселона.

„Нема да објаснувам детали од она што се случува секоја недела. Постојат преговори со бројни играчи, а Меси секогаш говорел дека сака кариерата да ја заврши во Барселона“, рекол Бартомеу.

Барселона синоќа го победи Вилјареал со 4:1. Меси не постигна гол меѓутоа ја забележа 19 асистенција во сезоната. Барса има четири бода помалку од лидерот Реал поради што многумина сметаат дека тренерот Кике Сетиен ќе добие отказ.

„Знаме дека постојат гласини, но тие се лажни. Сетиен ја има довербата на управата и играчите, одлично работи. До крајот има уште четири кола, а потоа не ека Лигата на шампионите. Имаме уште многу важни натпревари“.

Барселона наредниот натпревар ќе го одигра во среда против градскиот ривал Еспањол. Дуелот на „Ноу камп“ ќе започне во 22 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Марота најави чистка во Интер

Објавено пред

Спортскиот директор на Интер, Бепе Марота, по вчерашниот шокантен пораз на Болоња на „Џузепе Меаца“ (1:2), ја скроил трансфер-листата. Десет фудбалери ќе го напуштат Интер во летниот преоден рок.

Од одбраната нови клубови ќе мора да бараат Диего Годин, иако има цврст договор, Андреа Ранокија и Квадво Асамоа. Годин не успеа да ги повтори партиите од Атлетико, не се снаоѓа во формацијата 3-5-2, Асамоа по повредата не успева да се врати во форма, а на неговото место веќе е ангажиран Ашраф Хакими, додека Ранокија ретко добива шанса од тренерот Антонио Конте.

На листата се и играчите од редот за врска, ветеранот Борха Валеро, Матијас Весино и Роберто Гаљардини. Исто така, клубот нема да ги откупи договорите на Виктор Мосес од Челси, односно Кристијан Бираги од Фиорентина. Во Манчестер јунајтед ќе се врати Алексис Санчез.

Марота се надева дека Локомотив Москва ќе го задржат Жоао Марио, а Њукасл Валентино Лазаро. Нов клуб ќе мора да бараат Раџа Наинголан, кој игра како позајмен играч во Калјари, и Иван Перишиќ, чиј договор нема да го откупи Баерн Минхен.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

(Видео) Грција повторно им забрани влез на српските туристи, метеж на границата со Бугарија

Грција донесе одлука од денеска од 6 часот наутро повторно да ги затвори границите за Србија по порастот на бројот...

Свет2 часа

Австралија ќе ја изолира една од најнаселените држави поради коронавирусот

Австралија ќе ја изолира државата Викторија од останатиот дел од земјата и ќе воведе мерки без преседан како дел од...

Топ2 часа

Притвор за двајцата скопјани што киднапираа Италијанка

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани што киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно...

Свет2 часа

Индија стана трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Индија стана трета најпогодена земја во светот од пандемијата на коронавирусот со речиси 700.000 случаи, покажуваат најновите податоци. Министерството за...

Култура2 часа

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните...

Македонија3 часа

Над 7.000 заразени со коронавирус во земјата

Бројот на заразени од коронавирус во земјата надмина 7.000 лица кога вчера беа регистрирани 115 новозаболени. Во моментот активни се...

Регион17 часа

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион18 часа

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава19 часа

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет20 часа

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт21 час

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија21 час

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ22 часа

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија24 часа

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија1 ден

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ1 ден

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа1 ден

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет1 ден

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет2 дена

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија2 дена

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Досие