Контакт

Спорт

И со нов тренер, Валенсија продолжува да тоне (видео)

Објавено пред

Ниту шестото враќање на Воро на клупата на Валенсија не помогна да се подобри формата на „лилјаците“, кои дома загубија со 0:2 од Атлетик Билбао за да паднат на 10. место на табелата со само една победа по рестартот на Ла лига.

Алберт Селадес беше отпуштен вчера, но тоа очигледно не ги подобри работите во тимот – Раул Гарсија стрелаше во 13. и во 47. минута за Билбао да ги однесе трите поени од „Месталја“ и да се искачи на седмото место на табелата.

Алавес пак, се постави во позиција да се бори за опстанок до крајот на шампионатот, откако дома загуби со 0:2 од Гранада.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Матеус: Левандовски го наследи Меси како најдобар, Барса нема шанси со Баерн

Објавено пред

Германската фудбалска легенда Лотар Матеус вели дека Роберт Левандовски е „најдобриот фудбалер на светот“ во моментов пред Лео Меси, и е негов вистински наследник. Поради тоа, јасно е дека Баерн Минхен е фаворит пред четврт-финалето од ЛШ против Барселона.

Левандовски стигна до 53 гола во 44 меча откако постигна два гола во 4:1 победата на Баерн над Челси во саботата, додека Барселона со 3:1 го победи Наполи, во меч во кој Меси постигна фантастичен соло гол. Матеус вели дека предноста е кај Германците.

„Меси се соочува со својот наследник како најдобар фудбалер на светот – Роберт Левандовски. Тој е најдобар фудбалер, не само најдобар напаѓач. Оваа Барса не е истата како во минатото. Секако, го имаат Меси, и фудбалер како него знае да направи генијален потег. Но сам, нема да може ништо против Баерн. Барселона воопшто не ме плаши“, вели Матеус за „Билд“.

Прикажи повеќе...

Спорт

По татко му, и Лео Меси си купи „апартманче“ во Милано!

Објавено пред

„Сагата“ околу преселбата на семејството Меси во Милано добива нова димензија, откако прво Хорхе Меси купи куќа во близината на седиштетото на Интер, а сега и Лео Меси си купи апартман во италијанскиот град, несомнено зголемувајќи ги шпекулациите за трансфер кај „нераѕурите“.

„Спорт медијасет“ тврди дека мегаѕвездата на Барселона си купил стан во ексклузивниот кварт на Милано, Порта Нуова, инвестиција која доаѓа бргу откако неговиот татко си купи куќа. Главната причина за купувањето на двете нови недвижнини се даночните олеснувања, откако во Шпанија Меси имаше доста проблеми со даночниците и дури мораше да прифати условна казна затвор и да плати висока казна.

Но, сепак, не е тајна дека договорот на Меси со Барселона завршува во 2021 година, и не можат да се отфрлат вестите дека тој не е во најдобри односи со бордот на клубот, по јавната расправија со Ерик Абидал пред неколку месеци. Од друга страна, италијанските медиуми не престануваат да инсистираат дека газдите на Интер, „Сунинг групацијата“, веќе има план од 260 милиони евра за носење на Аргентинецот на „Сан Сиро“.

Таткото на Меси се пресели во Милано, што е следно?

Прикажи повеќе...

Спорт

Ливерпул шутна спонзор кој користел мајмуни како работна сила!

Објавено пред

Шампионите од Премиер лигата, Ливерпул го прекинале спонзорскиот договор со производителот на кокосово млеко, „Чаокох“, откако се појавија обвинувања дека компанијата кориси мајмуни (!) за собирање на овошјето.

Партнерството на клубот со тајландската компанија заврши во јули и Ливерпул реши да не продолжи со соработката по кампањата која ја водеше Кери Симондс, партнерката на британскиот премиер Борис Џонсон.

Според обвинувањата, „Чаокох“ ги приморувала мајмуните да собираат кокосови ореви врзани за ланци, а исто така им ги отстранувале забите на најагресивните мајмуни.

Асоцијацијата за заштита на животни, ПЕТА му се заблагодари на Ливерпул за прекинувањето на соработката и побара тајландската влада да преземе мерки.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Македонија3 часа

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Свет3 часа

СЗО повика да се внимава со руската вакцина – не ја поминала третата фаза од испитувањата

Светската здравствена организација (СЗО) ја повика Русија да ги следи меѓународните упатства за производство на вакцина против Ковид-19 кога земјата...

Македонија3 часа

Мицкоски: Ахмети ми рече дека ќе преговара со СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, една недела по средбата со Али Ахмети, изјави дека тие воопшто не ни преговорaле за...

Македонија3 часа

Лукаревска веќе не е директорка на УЈП, ќе биде пратеник

По верификувањето на мандатот за пратеник, Сања Лукаревска ја напушти функцијата директор на Упрвата за јавни приходи, а на нејзино...

Македонија4 часа

Ниту еден патник од авионот за Финска го нема во македонската база на позитивни случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека веќе се извршени проверки за сите патници од авионот за Финска, кои, според финските власти,...

Свет5 часа

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19; Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против короната. Според руската новинска агенција ТАСС,...

Македонија5 часа

Повеќето патници со коронавирус што слетале во Финска биле иселеници со косовски пасоши

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157...

Топ6 часа

Се удави рибар во водите на Вардар

Педесет и шестгодишен маж од гевгелиското село Миравци се удави во реката Вардар. Несреќата се случила вчера во 15.40 часот...

Свет7 часа

Над 250.000 новозаболени од Ковид-19 во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа пријавени се повеќе...

Свет7 часа

(Видео) Експлозија разнесе три куќи во САД – плач на заробени деца се слуша под урнатините

Експлозија раснесе три куќи во САД, а неколку лица се заробени под урнатините, меѓу кои има и деца, соопштија пожарникарите...

Свет8 часа

Русија подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирусот

Русија е подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирус, пишува Ентертејмент Тајмс. Рускиот кандидат за вакцината е вирусна векторска...

Свет8 часа

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа – Трамп веднаш е евакуиран

Членовите на тајната служба ја прекинале конференцијата на американскиот претседател Доналд Трамп и го извадиле од просторијата за брифинг. На...

Свет8 часа

(Видео) Хаос во Белорусија – одекнуваа експлозии во Минск, едно лице загина

Во Минск синоќа повторно се одржаа протести против претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. Експлозии одекнуваа во центарот на градот, запален...

Европа8 часа

Финска воведува задолжителни тестови и карантин по слетувањето на авион со 24 позитивни патници од Скопје

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирус и карантин за патниците од одредени високоризични земји, откако 24 од 157 патници...

Свет19 часа

Германија размислува за задолжително носење маски во училниците

Претседателот на Здружението на германски наставници, Хајнц Питер Мејдингер побара носењето маски да биде задолжително во училниците како заштита од...

Свет20 часа

Катастрофа во Индискиот океан: од брод кој заринка истекоа 1.000 тони нафта

На бродот кој на 25 јули заринка во корален гребен во Индискиот океан кај Маурициус се појавиле пукнатини, кои претставуваат...

Македонија22 часа

Нема договор меѓу Заев и Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети не постигнаа договор за коалиција во новата Влада ниту...

Свет22 часа

(Видео) Пустош во Чикаго по протестите: повредени се 13 полицајци, уапсени се повеќе од 100 лица

Повеќе од 100 лица се уапсени, а 13 полицајци се повредени откако стотици луѓе се судрија со полицијата во Чикаго.Тие...

Македонија23 часа

Регистрирани 109 нови случаи на Ковид-19, починало едно лице, а оздравеле 422 пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на...

Досие