Контакт

Спорт

Идеалниот тим на Буфон: од Малдини и Баџо до Роналдо и Мбапе

Објавено пред

Џанлуиџи Буфон вчера објави дека нема да го продолжи договорот со Јувентус и дека по завршувањето на сезоната, вторпат во кариерата ќе го напушти клубот.

Во чест на Буфон порталот Livescore го објави идеалниот тим составен од неговите соиграчи од репрезентацијата и клубовите за кои настапувал (Парма, Јувентус, ПСЖ).

Во екипата, покрај Буфон, се: Лилијан Тирам, Фабио Канаваро, Алесандро Неста, Паоло Малдини – Андреа Пирло, Павел Недвед, Роберто Баџо, Алесандро дел Пјеро – Кристијано Роналдо, Килијан Мбапе.

Инаку, 43-годишниот Буфон не соопшти дали заминувањето од Јувентус значи и крај на неговата кариера.

Џиџи Буфон е рекордер во Серија А, досега во кариерата одиграл 656 натпревари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Да се биде или не за Турција и Русија, Азурите се фаворити против Швајцарија

Објавено пред

На Европското првенство во фудбал, во среда, ќе започне второто коло, во фазата по групи. По одигрувањето на денешните натпревари можат да се дефинираат позициите на репрезентациите, во групите А и Б.

Денот, во 15 часот, ќе го отворат Русија и Финска во Санкт Петербург. Русите, по катастрофалната игра и поразот од Белгија (0:3), немаат право на кикс, за нив победата е императив, доколку сакаат да играа во осмина-финалето.

Финците, по победата во чудниот меч против Данска, ќе играат на бод. Според сите прогнози четири поени во групата се доволни за пласман во нокаут фазата.

Императив на победа ќе имаат и селекциите на Турција и Велс, чии дуел во Баку ќе започне во 18 часот.

Турците ќе мора да го поправат впечатокот од првиот натпревар, кога беа прегазени од Италија со 0:3. Велшаните, по ремито со Швајцарија (1:1), исто така ќе атакуваат на победа. Три бода од овој дуел ќе им ја отворат врата кон осмина-финалето.

Италија, од 21 часот, ќе игра против Швајцарија. Азурите со победа ќе си обезбедат пласман во нокаут рундата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сити одбраната на титулата ќе ја започнат против Тотенхем

Објавено пред

Премиер лигата го објави распоредот за новата сезона. Сезоната 2021/2022 ќе започне на 14.август.

Манчестер сити, одбраната на шампионската титула ќе ја започнат со гостувањето кај Тотенхем.

Актуелниот европски првак Челси, во првото коло ќе го пречека Кристал Палас, а на Манчестер јунајтед ќе му гостува Лидс. Ливерпул и Арсенал ќе гостуваат кај новите членови на Премиер лигата, Норич односно Брентфорд.

Сезоната во Премиер лигата ќе заврши на 22.мај 2022 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јокиќ летово нема да игра за Србија

Објавено пред

Најдобриот кошаркар во НБА лигата, Никола Јокиќ, ова лето нема да игра за репрезентацијата на Србија.

Репрезентацијата на Србија ја очекува настап во квалификациите за пласман на Олимписките игри. Доколку го освојат турнирот во Белград, Србите ќе учествуваа та Игрите во Токио.

„Жалам што морам да соопштам дека и покрај големата желба не сум во можност да настапам за репрезентацијата. Едноставно, состојбата во кое се наоѓа моето тело бара подолг одмор. Таков е и ставот и сугестијата на клубот и тоа причина која морам да ја прифатам. Верувамд ека и без мене, момците имаат квалитет да направат резултат кој ќе ни донесе многу радост“, изјавил Јокиќ за „Танјуг“.

Јокиќ, ги одигра сите 72 натпревари за Денвер Нагетс, во регуларниот дел од сезоната и потоа одигра уште десет натпревари во плеј-офот.

Од 1.август, минатата година, Јокиќ одиграл 109 натпревари, во просек на теренот бил по 35 минути.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет3 часа

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Регион3 часа

Нови мерки во Србија – дозволени се матурски прослави, угостителите може да работат и на затворено

Поради постабилната епидемиолошка состојба во Србија, од денес во сила се нови мерки, од кои повеќето се однесуваат на угостителските...

Македонија3 часа

Од денеска нема полициски час, дозволени се веселби и настани на отворено

Од ноќеска на полноќ престана да важи одлуката за полициски час, а се укина и ограничувањето на работното време на...

Свет4 часа

Средбата Путин – Бајден во Женева под строго засилени мерки

Денеска, во Женева, американскиот претседател, Џо Бајден, ќе се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин, и тоа ќе биде нивна...

Економија4 часа

Денеска се затвора јавниот повик за ваучери за одмор на работници со ниски приходи

Министерството за економија ги известува граѓаните дека заклучно со денешниот ден, 16 јуни (среда), се затвора јавниот повик за издавање...

Свет5 часа

(Видео) Израел бомбардира позиции на Хамас, прекршено примирјето во Појасот Газа

Израел синоќа ги бомбардира позициите на Хамас, со тоа беше прекршено примирјето во Појасот Газа, јавуваат светските агенции. Израелската страна...

Топ20 часа

Пронајдени 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид

Полицијата пронајде 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид. Според информациите на МВР, приведени се две...

Македонија22 часа

28 новозаразени од коронавирус, нема починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на...

Македонија23 часа

Актерката Силвија Стојановска доби три и пол години затвор поради учество во шверц на кокаин

Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија. Нејзиниот...

Македонија1 ден

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 дози вакцини од „Астра зенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини на „Астра зенека“...

Свет1 ден

„Политико“: Има пет работи поради кои Бајден ја сака Европа, една од нив е Балканот

Малкумина американски претседатели стапиле на таа функција со толку многу поминати километри во меѓународни патувања како што е Бајден, пишува...

Македонија1 ден

Вчера се аплицирани 4.840 вакцини, прва доза примиле 3.222 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 259.935 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.222 граѓани,...

Македонија1 ден

Кацарска: Ниту еден политичар не може да ми влијае за некој предмет

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, тврди дека врз неа не може да влијае ниту еден политичар ниту, пак, да...

Свет1 ден

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор....

Македонија1 ден

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе почне денеска во 13 часот, според соопштение од владините служби, на дневен ред пред министрите за...

Свет1 ден

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, рече дека има пад на новозаразени од коронавирус во последните...

Свет1 ден

Бајден вети дека ќе му ја каже црвената линија на Путин

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е...

Свет1 ден

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската Унија денеска ја осуди процената на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија2 дена

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Досие