Контакт

Спорт

Играч на Аталанта го засили Каљари

Објавено пред

Калјари започна со реконструкцијата на тимот, со надеж дека ќе успее да опстане во Серија А. Најискусните во тимот Годин, Касерес, Дамберт и Стротман се пречкртани, тие добија дозвола да ја напуштат Сардинија.

Каљари, во понеделникот, на позајмица од Аталната го донесе Матео Ловато. Младиот дефанзивец, во летниот преоден рок за 7.000.000 евра пристигна во Бергамо од Верона. Поради жестоката конкуренција на неговата позиција тој не доби шанса од тренерот Гасперини.

Во Аталната процениле дека најдобро за него ќе биде пролетниот дел од сезоната да го мине во клуб каде што ќе игра редовно. Каљари му ја понудил таа можност.

Аталанта има големи планови со Ловато и тој по завршувањето на сезоната ќе се врати во Бергамо.

Каљари сега преговараат со Сасуоло за Едуардо Годанига, кој треба да му биде партнер на Ловато во одбраната.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Отпишаните“ Иско и Азар го спасуваа Реал кај Елче!

Објавено пред

Реал Мадрид беше со 10 играчи и губеше со 0:1 од аутсајдерот Елче во осминафиналето на Копа дел реј, кога на сцена стапија двајца фудбалери кои се сметаат за „отпишани“ од „кралевите“, Иско и Еден Азар, кои беа креатори на фантастичен камбек и 2:1 победа.

Откако во регуларните 90 минути од мечот немаше голови, во 102. минута од продолжението Марсело доби црвен картон, за само две минути подоцна, Гонзало Верду да постигне гол за неверојатно водство на домаќинот.

Среќата на Елче траеше кратко, и за тоа беа одговорни две замени. Иско во 108. минута успеа да израмни за тимот на Карло Анчелоти, пред Азар во 115. минута да обезбеди четврт-финале за „кралевите“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Обамејанг е целосно здрав, дали сега Арсенал ќе го продаде?

Објавено пред

Напаѓачот на Арсенал, Пјер-Емерк Обамејанг вели дека добил „зелено светло“ да се врати на тренинзи и на работа по проверката на срцето откако се врати од Африканскиот куп на нации.

Обамејанг беше со Габон на АФЦОН во Камерун, но откако беше позитивен на Ковид-19, од Габонската фудбалска федерација потврдија дека има „неправилности“ со неговото срце и затоа тој беше ослободен од репрезентативните обврски.

„Здраво момци, се вратив во Лондон за дополнителни проверки и среќен сум да ве известам дека моето срце е апсолутно добро и дека сум целосно здрав. Навистина ги ценам пораките за поддршка кои ги добив последните денови“, напиша Обамејанг на Инстаграм.

Менаџерот на Арсенал, Микел Артета, во декември му ја одзеде капитенската лента на Обамејанг поради дисциплински причини и го исфрли од првиот тим, така што се верува дека „топчиите“ ќе се обидат да го продадат во јануарскиот преоден рок, со Јувентус и Барселона како заинтересирани клубови.

Обамејанг пратен дома по компликациите по инфекцијата со КОВИД

Прикажи повеќе...

Спорт

Французите и Шпанците ја покажаа својата сила

Објавено пред

Франција и Шпанија покажаа дека ќе бидат меѓу првите фаворити за златниот медал на Европското првенство во Унгарија и Словачка, по убедливите победи на стартот на втората рунда на континенталниот шампион.

Французите ја декласираа Холандија, репрезентацијата која придонесе домаќинот Унгарија да биде елиминиран во првата рунда, со убедлив 34:24 триумф, додека Шпанците со импресивно второ полувреме со 29:23 ја победија Германија.

Ајмерик Мине ги предводеше Французите со 7 постигнати голови, но дури 11 француски ракометари се запишаа во листата на стрелците.

ЕУРО 2022, ВТОРА РУНДА

ГРУПА 1

Франција – Холандија 34:24 (15:12)

Црна Гора – Хрватска 32:26 (14:9)

Данска – Исланд 20.30 ч.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4105-36556”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА 2

Германија – Шпанија 23:29 (12:14)

Шведска – Русија 29:23 (16:13)

Полска – Норвешка 20.30 ч.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4106-36556”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија3 часа

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет3 часа

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет4 часа

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија6 часа

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија7 часа

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија9 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет9 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија10 часа

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија10 часа

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет12 часа

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет12 часа

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт12 часа

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа13 часа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија1 ден

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија1 ден

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија1 ден

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија1 ден

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет2 дена

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Досие