Контакт

Спорт

Играчите на Интер се откажале од бонусите за титулата

Објавено пред

Фудбалерите на Интер се откажале од премиите кои им следуваат за освоената титула во Серија А. На пет кола до крајот, Интер само чудо може да го спречи да не ја освои првата титула по пауза од 11 години.

Интер се наоѓа во лоша финансиска ситуација, минатата сезона клубот пријави минус од 100 милиони евра, а мнозинскиот сопственик „Сунинг“, го понуди клубот на продажба за 900 милиони евра.

За да му помогнат на клубот, фудбалерите се договориле да се откажат од бонусите за титулата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јокиќ има мака со палецот на ногата – може да пропушти меч првпат по 2 години

Објавено пред

Еден од сериозните кандидати за МВП оваа сезона во НБА лигата – Србинот Никола Јокиќ чувствува болка во палецот од десната нога, па е под знак прашање за вечерашниот дуел на неговите Денвер Нагетс против Њујорк Никс.

Иако тренерот на Нагетси и порано истакнуваше дека разговарал со српскиот интернационалец за негова пауза поради одмор, сепак српскиот центар инсистирал да игра.

Интересно е дека Јокиќ одиграл 173 натпревари без пауза во низа, а последниот меч кој го пропуштил е оној од 7. април 2019 година.

Денвер има доста проблеми со повредени играчи, Џемал Мареј ја заврши сезоната откако ги скина лигаментите на коленото, додека помали повреди имаат и Монте Морис и Пи Џеј Дозир.

За потсетување, Денвер веќе обезбеди плсј-оф во НБА лигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер: Мора да ги чуеме навивачите

Објавено пред

Тренерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер, ги коментира протестите пред „Олд Трафорд“ поради кои беше одложено дербито со Ливерпул. Истакна дека го почитува мислењето на навивачите, но смета дека сепак овој пат ситуацијата излезе од контрола.

„Мора да го чуеме гласот на навивачите, сите имаат право да учествуваат, но на цивилизиран начин. Кога насилно ќе влезете во стадионот и кога ќе повредите полицајци, тоа е премногу. Кога работите ќе излезат од контрола – тоа е казниво дело и веќе нема врска со изразувањето на мислењето“, рече Норвежанецот.

Фановите на „црвените ѓаволи“ бараат сопствениците на клубот – семејството Глејзер – да си одат од Јунајтед, но Американците сакаат да останат и да го подобрат односот со навивачите.

„Не треба да се биде паметен за да се види дека имаме предизвици што мораме да ги решиме. Веќе почнавме комуникација со навивачите, што ќе биде голем чекор напред во иднина. Мора да сме обединети“, вели Солскјер.

Сѐ уште не е познато кога ќе се одигра одложениот меч со Ливерпул, но затоа утре Манчестер во Рим ќе ги одмери силите против Рома во реванш-полуфиналниот дуел од ЛЕ.

Момците на Солскјер со една нога се на финалето во Гдањск затоа што во првиот меч победија со убедливи 6-2.

Јунајтед нема трофеј откако норвешкиот стратег е на кормилото – од крајот на 2018 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Матераци: Да одеше Жозе во Милан или Јуве ќе му се налутеа, вака не!

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Интер, Марко Матераци беше еден од најистакнатите поединци на „нероазурите“ под водство на Жозе Мурињо во сезоната 2009/10 кога тимот од „Џузепе Меаца“ ја освои тројната круна.

Нивната разделба пред 10 години беше со солзи, а подоцна Матераци со многу емоции зборуваше за својот тренер.

„Беше штит, пријател, брат и татко. Нашиот однос се засноваше на доверба и почитување и практично поради него ја завршив кариерата“ изјави порано дефанзивецот на „Азурите“.

Во врска со веста дека Мурињо од идната сезона ќе седи на клупата на Рома, Матераци смета дека тифозите на Интер нема да му замерат на Португалецот.

„Подобро што дојде во Рома, отколку во Јуве или Милан. Тоа ќе беше многу полошо за навивачите на Интер. Негово преземање на Јувентус многу повеќе би ме изненадило. Мислам дека за ова нема да му се налутат, па толку многу направи за Интер“ рече Матераци.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија2 часа

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија5 часа

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија6 часа

Шахпаска: Состојбата во градинките е стабилна, побаравме зголемување на групите

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, се сретна со претставнички на мајките коишто се на породилно отсуство. На...

Македонија7 часа

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија7 часа

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет8 часа

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион8 часа

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет8 часа

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет8 часа

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија10 часа

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион21 час

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет22 часа

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет22 часа

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија23 часа

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија1 ден

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа1 ден

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија1 ден

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија1 ден

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет1 ден

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Досие