Контакт

Спорт

Икарди заминува, доаѓа Родриго Морено?

Објавено пред

Целата сага околу Мауро Икарди нема да има среќен крај за Аргентинецот. Иако тој во четвртокот им се врати на тренинзите, Интер нема да отстапи од намерата да го продаде по завршувањето на сезоната.

Интер се подготвуваа за заминувањето на Икарди, за чии услуги постои интерес кај неколку екипи.

Бепе Марота веќе нашол замена за Аргентинецот. Станува збор за најдобриот стрелец на Валенсија, Родриго Морено.

Шпанскиот репрезентативец има откупна клаузула ос 120 милиони евра, но во Валенсија се сигурни дека таа сума нема да можат да ја добијат.

Поради тоа би се согласила да го продадат и за помалку пари, а италијанските медиуми шпекулираат дека трансферот би изнесувал околу 70 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Гарсија со драматична победа над Векиќ во Нотингем

Објавено пред

Во пресметка на двете први носителки, Французинкат Каролине Гарсија со 2:6/7:6(4)/7:6(4) ја победи Хрватката Дона Векиќ за своја прва титула во 2019 на Нотингем опен на тревната подлога.

Светската тенисерка број 28., Гарсија прво го комплетираше полуфиналниот триумф над Џенифер Брејди пред да го загуби првиот сет против Векиќ. Но, потоа Гарсија играше посигурно во клучните моменти за да ја освои својата седма титула во кариерата и втор трофеј на трева по триумфот во Мајорка во 2016 година.

„Навистина сум горда на оваа недела, посебно на мојата борбеност. Во првиот сет ми беше многу тешко и бев уморна, но решив дека морам да се борам до крај. Уживав во оваа победа“, вели Гарсија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Србија со драматична победа, Карачиќ донесе прво ЕП за БиХ!

Објавено пред

Србија и Босна и Херцеговина се пласираа на Европското првенство во ракомет во 2020 година, по победите во клучното последно коло за континенталниот шампионат, по што се познати сите 24 учесници.

Србија со тесна 32:31 победа над Швајцарија стана една од четирите третопласирани репрезентации кои обезбедија пласман на ЕП. Србите имаа и предност од пет голови (29:24), која им го носеше второто место на табелата, но следуваше голем пад во играта на тимот на Ненад Перуничиќ, и гостите поведоа со 31:30. По ова следуваше драмата, откако Немања Зеленовиќ го постигна победничкиот гол на 21 секунди пред крајот за 32:31 победа.

Босна и Херцеговина пак, првпат во својата историја се пласираше на едно Европско првенство, откако на гости во Острава стигнаа до 23:24 победа над Чешка. Одлучувачкиот гол  го постигна Иван Карачиќ, најстариот брат на херојот на РК Вардар, Игор Карачиќ.

ЕП 2020 КВАЛИФИКАЦИИ, ПОСЛЕДНО, 6.КОЛО

ГРУПА 1

Германија – Косово 28:17 (16:5)

Полска – Израел 26:23 (10:11)

Табела: 1.Германија 12, 2.Полска 5, 3.Израел 4, 4.Косово 3

ГРУПА 2

Хрватска – Белгија 28:19 (15:9)

Србија – Швајцарија 32:31 (19:17)

Табела: 1.Хрватска 11, 2.Швајцарија 6, 3.Србија 6, 4.Белгија 1

ГРУПА 3

Македонија – Грција (13:11)

Исланд – Турција (12:9)

Табела: 1.Македонија 9, 2.Исланд 8, 3.Турција 4, 4.Грција 3

ГРУПА 4

Словенија – Естонија 32:28 (19:11)

Холандија – Летонија 25:21 (13:11)

Табела: 1.Словенија 10, 2.Летонија 8, 3.Холандија 6, 4.Естонија 0

ГРУПА 5

Белорусија – Финска 40:15 (20:8)

Чешка – Босна и Херцеговина 23:24 (10:11)

Табела: 1.Чешка 8, 2.Белорусија 8, 3.БиХ 8, 4.Финска 0

ГРУПА 6

Франција – Романија 34:25 (19:14)

Португалија – Литванија 28:28 (16:13)

Табела: 1.Франција 10, 2.Португалија 9, 3.Литванија 3, 4.Романија 2

ГРУПА 7

Унгарија – Италија 32:29 (16:14)

Русија – Словачка 30:20 (17:8)

Табела: 1.Унгарија 11, 2.Русија 9, 3.Италија 4, 4.Словачка 0

ГРУПА 8

Црна Гора – Украина 27:21 (15:7)

Данска – Фарски Острови 31:24 (17:13)

Табела: 1.Данска 10, 2.Црна Гора 7, 3.Украина 6, 3.Фарски Острови 1

Прикажи повеќе...

Спорт

Победа и одмазда над Грција за сигурно прво место! (галерија)

Објавено пред

Македонија ги надмина проблемите од стартот на мечот, и во Струмица ја победи Грција со 27:23 (13:11) во последното коло од квалификациите за Европското првенство во 2020 за осигурување на првото место во групата 3.

Победата е слатка одмазда за незгодниот пораз кој го доживеа македонската репрезентација во второто коло во квалификациите во октомври (28:26), иако почетокот не ни даваше голема надеж дека такво нешто е можно.

Грците имаа подобар старт и оддржуваа предност од два-три гола, пред во финишот на првото полувреме да ја преземеме контролата на мечот и на одмор да се отиде со два гола предност (13:11). Во второто полувреме, македонските репрезентативци играа подобро и направија предност од шест гола разлика, за на крајот да се стигне до рутинска победа од 27:23.

Капитенот Кирил Лазаров беше најефикасен со седум гола, додека по шест имаа Талески и Пешевски, додека на голот, Митревски имаше 11 одбрани.

Исланд, очекувано, ја победи Турција со 32:22 , за да го освои второто место во групата и директен пласман на Европското првенство кое од 10 до 26 јануари ќе се оддржува во Норвешка, Шведска и Австрија.

РЕЗУЛТАТИ, 6.КОЛО, ГРУПА 3

Македонија – Грција 27:23 (13:11)

Исланд – Турција 32:22 (12:9)

Табела: 1.Македонија 9, 2.Исланд 8, 3.Турција 4, 4.Грција 3

Фото: Топспорт

Прикажи повеќе...

Најново

Вести2 часа

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на...

Македонија3 часа

(Видео) СДСМ избра нов Извршен одбор

Централниот одбор на СДСМ избра нови членови на Извршниот одбор, нов организационен секретар и секретар за меѓународна соработка. Лидерот на...

Спорт3 часа

Победа и одмазда над Грција за сигурно прво место! (галерија)

Македонија ги надмина проблемите од стартот на мечот, и во Струмица ја победи Грција со 27:23 (13:11) во последното коло...

Македонија4 часа

(Видео) Невреме кај Кичево – град ги прекри патиштата, сообраќајот отежнат

Силно невреме проследено со пороен дожд и град го зафати подрачјето во близина на Кичево. На патот после Кичево, кога...

Вести6 часа

Сопругата на премиерот на Израел со државни пари јадела во луксузни ресторани

Сопругата на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, Сара Нетанјаху, е казнета со 15.000 долари за злоупотреба на државни фондови. Судот...

Спорт7 часа

Рекорд – дрес на Бејб Рут продаден за 5.64 милиони долари!

Дрес на американската безбол легенда Бејб Рут го сруши рекордот за најскапо продадена спортска „меморабилија“, откако на аукцијата во Њујорк...

Свет8 часа

Електричен дефект ги остави Аргентина и Уругвај без струја

Голем дефект во електричната мрежа ги остави Аргентина и Уругвај без струја, соопшти главната електродистрибутивната мрежа на Аргентина. Според информациите,...

Топ10 часа

Мотоциклист удри во 83-годишна жена на „Партизанска“ и побегна

Непознато лице со мотоцикл синоќа на бул.„Партизански Одреди“ во Скопје удри во 83-годишна жена пешак и побегна од местото. Жената...

Свет11 час

Трамп повторно го нападна градоначалникот на Лондон поради насилствата

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го критикуваше градоначалникот на Лондон, Садик Кан, нарекувајќи го „катастрофа“, кој го уништува главниот...

Свет12 часа

Се судрија два мали авиони во Нов Зеланд, загинаа двајцата пилоти

Два лесни авиони се судрија при слетување на аеродромот „Худ“ на Нов Зеланд, двајцата пилоти загинаа, соопшти полицијата. Според информациите,...

Свет12 часа

Силно невреме во Швајцарија и Франција, има и загинати

Една жена загинала кога на неа паднало дрво, а друга жена загинала во несреќа на езеро во источна Франција, кое...

Свет13 часа

Вонредна состојба на Нов Зеланд по земјотрес во океанот, се очекува силно цунами

Новозеландската цивилна заштита издаде предупредување после земјотресот со интензитет од 7,4 степени, регистриран во Тихиот океан кај островот Кермадек, ненаселена...

Бегството на Груевски1 ден

Груевски: Напамет не ми паднало да влегувам во багажник за какви било цели

Експремиерот Никола Груевски се огласи на Фејсбук по изјавата на премиерот Заев за германски „Франкфуртер алгемајне цајтунг“(ФАЦ), каде тој рече...

Економија1 ден

ММФ: Најголемиот проблем на Западен Балкан е лошата инфраструктура и невработеноста

Недостигот на капитал и ниската вработеност се најголемиот проблем на земјите од Западен Балкан, изјавил високиот регионален претставник на Меѓународниот...

Македонија1 ден

(Видео) Заев до Хан: Добивањето датум ќе биде потврда дека се што направивме вредело

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. На...

Македонија1 ден

(Видео) Раководството на МВР врши мобинг врз Независниот синдикат на полицијата

Портпаролот на Независниот синдикат на полицијата, Дејан Саздов, обвини дека раководството на Министерството за внатрешни работи врши мобинг врз членовите...

Македонија1 ден

Туристичката кампања „Македонија вечна“ стана „Северна Македонија вечна“

Северна Македонија го корегира името на туристичката кампања „Македонија вечна“ во „Северна Македонија вечна“, во согласност со Преспанскиот договор, објави...

Македонија1 ден

АСОМ: Законот за игрите на среќа де факто значи бришење на една цела стопанска гранка

Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) присуствуваше на јавната расправа во Собранието за предлог-измените и дополнувањата на Законот за игрите на...

Економија1 ден

Тевдовски: Агенцијата „Фич“ после 13 години го зголеми кредитниот рејтинг на земјата

Aгенцијата „Фич” го зголеми кредитниот рејтинг на Северна Македонија од ББ на ББ+, со стабилен изглед. Ова е прво подобрување...

Топ1 ден

Убиената жена во Шутка го спасила сопругот, застанала пред него и била избодена до смрт

Скопјанец до смрт избоде своја братучетка во населбата Шуто Оризари. Според информациите од МВР, скопјанецот со нож го нападнал сопругот...

Досие