Контакт

Спорт

Иличиќ се вратил во Словенија, нема да игра во ЛШ

Објавено пред

Јосип Иличиќ го напуштил тренинг-кампот на Аталната и со семејството се вратил во Словенија. Ова е голем удар за екипата од Бергамо пред четврт-финалниот натпревар во Лигата на шампионите со ПСЖ.

Иличиќ по ре-стартот на сезоната во Серија А одигра само пет натпревари. На натпреварите на кои играше не беше ниту сенка од фудбалерот кој блескаше до моментот кога сезоната беше прекината. Последениот настап за Аталанта Иличиќ го имал на 14 јули.

„Скај Спорт Италија“ објави дека клубот му дозволил да замине во Словенија бидејќи фудбалот не му бил во мислите. Овој медиум шпекулира дека Иличиќ има проблем кој нема врска со фудбалот и потсетува дека пред две години Иличиќ размислувал да ја прекине кариерата поради мистериозна болест.

Од друга страна „Ла Република“ тврди дека Иличиќ паднал во длабока депресија, бил погоден од карантинот и пустошот што го предизвика коронавирусот во Бергамо, кога само во еден месец починале 4.500 жители.

Иличиќ сезонава настапил на 34 натпревари за Аталанта, постигнал 21 гол и забележал осум асистенции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Не помогна ниту одложувањето, коронавирусот го откажа маратонот во Париз

Објавено пред

Организаторите на маратонот во Париз сепак се решија да не го одржат натпреварувањето годинава. Причината е пандемијата на коронавирусот.

Маратонот беше планиран да се одржи на 5. април, а потоа беше одложен за 18. октомври. Потоа следуваше нов термин, 15 ноември, но денеска и тој е поништен и годинешното издание е откажано.

„Се обидовме со сè да го одржиме настанот, но бевме принудени да го откажеме маратон во 2020. година, во договор со властите во Париз. Соочени со невозможноста, многу од учесниците, особено од странските држави, да пристигнат на 14-15 ноември, решивме да го одложиме маратонот за 2021. година во порелаксирана атмосфера“ пишува на официјалната веб-страницата на маратонот.

Маратонците регистрирани за оваа година автоматски ќе имаат регистрација и за следната. Во спротивно, секој пријавен, ќе може да си ги врати средствата во текот на 18 месеци, велат организаторите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Корона го тресе шпанскиот фудбал – Атлетик Билбао со шест позитивни!

Објавено пред

Атлетик Билбао потврди дека шест члена на нивниот тим, фудбалери и членови на стручниот тим, имале позитивни тестови на коронавирусот зголемувајќи ја кризата со болеста во шпанскиот фудбал по потврдените позитивни случаи во Атлетико Мадрид, Валенсија и во Барселона.

Фудбалерите и членовите на тимот биле на тест во вторникот при враќањето на работа во тренинг-кампот во Лезама и потврдени се шест позитивни случаи – луѓето веќе се во изолација во своите домови.

Тимот ќе продолжи со тренинзи од четврток, а в петок ќе следува нова тура на тестирање на 32-те фудбалери повикани од тренерот Гаизка Гаритано.

Претходно, Атлетико Мадрид потврди два позитивни слуачја, Валенсија исто така имаше двајца позитивни, а Барселона има еден позитивен случај од резервниот тим.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пред точно 17 години Кристијано пристигна на „Олд Трафорд“

Објавено пред

На 12 август 2003 година едно 18-годишно момче пристигна на „Олд Трафорд“ за сега 17 години подоцна името Кристијано Роналдо да го познаваат сите што барем малку гледаат фудбал.

Роналдо пристигна од Спортинг Лисабон за 12,24 милиони фунти (смешна сума за денешните милиони што се даваат) и стана легенда на клубот освојувајќи 9 трофеи со овој клуб и постигнувајќи 118 гола.

Во 2009 година Роналдо пристигна во Реал Мадрид за тогашни рекордни 80 милиони фунти и го пречекаа речиси 80.000 фанови на „Сантијаго Бернабеу“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија3 часа

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија3 часа

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Македонија4 часа

Адеми предлага децата да одат на училиште, се разгледуваат три модели за настава

Комисијата за заразни болести размислува, а Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да се...

Македонија4 часа

Засега нема воведување на ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија

Засега нема одлука за воведување ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија. На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести...

Македонија5 часа

Сведоштво на прилепчанка што го победи коронавирусот: „Моето лекување беше едно од потешките“

Седумдесетгодишната Виолета Мирчевска од Прилеп тринеделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација ѝ било семејството, кое...

Топ5 часа

Загина 16-годишник при судир на два мотоцикли во скопско Кадино

Во судир на два мотоцикли, управувани од тинејџери, синоќа во селото Кадино загинал 16-годишник. Како што информираат од МВР, непосредно...

Македонија6 часа

Заев и Николовски се откажаа од средствата за патни трошоци

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, информира дека тој и лидерот на партијата, Зоран Заев, се откажале од патните трошоци....

Свет6 часа

Кои маски штитат, а кои ја шират инфекцијата на Ковид-19 уште повеќе?

САД достигнаа рекордни пет милиони заразени од коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на инфекцијата не успеаја. Иако...

Македонија7 часа

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Македонија7 часа

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет8 часа

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти првпат прогласија општ карантин кога еден граѓанин, кој е позитивен на коронавирус, бил во близок контакт со луѓе...

Свет8 часа

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, изјави дека рече оти има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирусот во Русија...

Свет9 часа

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија9 часа

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирусот. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Македонија24 часа

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на...

Македонија1 ден

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. „На...

Европа1 ден

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија1 ден

(Видео) Костадинов: Заев е мандатар, преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат

Во тек се разговорите и консултациите за парламентарно мнозинство и владина коалиција за четиригодишен стабилен мандат, изјави портпаролот на СДСМ...

Македонија1 ден

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Досие