Контакт

Спорт

Илјадници навивачи на Јунајтед на протест пред „Олд Трафорд“, го „зачадија“ и автобусот

Објавено пред

Манчестер јунајтед попладнево го пречекуваат Ливерпул на „Олд Трафорд“, совршена шанса за илјадници навивачи на „ѓаволите“ да се соберат пред легендарниот стадион на протест против американските сопственици, семејството Глејзер.

Анти-Глејзер движењето доби на сила меѓу навивачите последните неколку недели по неуспешниот обид да се формира Европската Суперлига. Околу 1.000 навивачи веќе протестираа минатата сабота, четири дена по повлекувањето од Суперлигата со банери на кои бараа заминување на Глејзери, а потоа следниот ден се појавија и на тренингот на тимот, каде што разговараа со менаџерот Оле Гунар Солскјер.

Овојпат тие ги пречекаа и фудбалерите пред нивниот хотел во Лаури, а потоа продолжија и пред славниот стадион. Најавите велат дека ќе има најмалку 10.000 навивачи.

Спорт

Рутинска победа за Милвоки – Бруклин останаа без Ирвинг

Објавено пред

Кошаркарите на Милвоки Бакс со 107:96 славеа во дуелот со Бруклин Нетс и го израмнија резултатот во серијата на 2-2.

Милвоки, победата ја обезбедија со брилијантната игра во првото полувреме, во кое постигнаа 11 тројки. Полувремето минаво знакот на повредата, на Кајри Ирвинг. Суперстарот на Бруклин, го повреди скочниот зглоб и веднаш го напупти теренот. Прашање е дали Ирвинг поради оваа повреда ја заврши сезоната.

Повредата на Ирвинг е голем удар за амбициите на Бруклин, бидејќи на почетокот на серијата останаа без Џејмс Харден

Јанис Адетокумбо го предводеше Милвоки со 34 поени и 12 скокови, Крис Мидлтон уфрли 19, Џру Холидеј 14 поени.

Кај Бруклин најефикасен беше Кевин Дурент со 28 поени (16 во третата четвртина), 13 скокови и пет асистенции. До повредата Ирвинг постигна 11 поени.

Петтиот натпревар на програмата е в среда, во Бруклин.Прикажи повеќе...

Спорт

Јокиќ исклучен, Денвер добија „метла“

Објавено пред

Деневер Нагетс, со МВП на НБА лигата Никола Јокиќ, добија метала од Финикс Санс. Екипата од Арзиона со 4-0 избори пласман во финалето на Западот. Четвртиот меч од серијата Финикс го добија со 125:118. Дуелот го обележа исклучувањето на Јокиќ.

Како и во претходните три меча и во четвртиот немаше дилема кој ќе победи. Финикс водеа и го диктираа ритамот од почетокот до крајот. Надежите на Денвер дека ќе можат да забележат победа паднаа во вода со исклучувањето на Јокиќ.

Српскиот центар, поради „силен фаул“ врз Камерон Пејн, беше исклучен во 28.минута. Јокиќ забележа 22 поени, 11 скокови и четири асистенции. Најефикасен кај Денвер беше Вил Бартон со 25 поени, Мајкл Портер јуниор постигна 20, Монте Морис 19 поени.

Финикс до победата го предводеше ветеранот Крис Пол, кој одигра неверојатна серија. Четвртиот меч го заврши со 37 поени и седум асистенции. Во чекор го следеше Девин Букер со 34 поени и 11 скокови.

Финикс, во финалето на Западот ќе играат против победникот од серијата помеѓу Јута Џез и ЛА Клиперс.Прикажи повеќе...

Спорт

Бразил лесно со Венецуела на стартот на Копа Америка

Објавено пред

По сите неизвесности со коронавирусот, изминатата ноќ, започна Копа Америка. Натпреварувањето го отворија Бразил и Венецуела. Бразил забележа лесна победа 3:0, против тимот кој поради позтибни тестови не можеше да смета на 12 фудбалери.

Венецуела добро се држеа против фаворитот за титулата. Првиот гол го постигна Маркињос во 24.минута. На вториот гол се чекаше до 64 минута кога гол постигна соиграчот на Маркињос од ПСЖ, Нејмар.

Конечниот резултат го потсваи Габриел Барбоса во финишот на мечот.

Во второто коло, Бразил ќе игра против Перу на 18.јуни, ден претходно Венецуела ќе игра против Колумбија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Кризниот штаб предлага да се укине полицискиот час, на свадба да може да има повеќе од 100 гости

Кризниот штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, меѓу кои е и укинување на полицискиот час од среда,...

Свет17 минути

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: „Вакцината на ‘Астразенека’ е добра за сите возрасти“

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината „Астразенека“ има далеку поголема...

Македонија49 минути

Македонија првпат на самит на НАТО како полноправна членка

Во Брисел денеска се одржува самит на НАТО, на кој Македонија ќе го има своето прво учество како полноправна членка...

Спорт13 часа

Ангеловски: Нема разочарување, имаме уште два натпревари!

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по натпреварот со Австрија изјави дека репрезентацијата не успеала да се соземе...

Спорт13 часа

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со...

Спорт13 часа

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно...

Македонија20 часа

За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото...

Европа20 часа

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања...

Топ21 час

Полицаецот по кој се трагаше е пронајден починат во водите на Брегалница

Во возило во водите на Брегалница е пронајдено е телото на 51 годишниот полицаец Т.С. од Делчево, кој беше пријавен за...

Македонија21 час

Османи: Ќе вложам напори во среда да бидам во Скопје за да се обратам пред Комисијата

Ќе ги вложам сите напори да ја прекинам тековната дипломатска офанзива за во среда на неколку часа да бидам во...

Спорт21 час

Селекторот Ангеловски емотивен: Вие сте моите херои!

Пред денешното деби на Македонија на Европското првенство, на натпреварот во Букурешт против Австрија, селекторот Игор Ангеловски на Инстаграм сподели...

Македонија1 ден

Општина Центар за протестот: Ќе се засадат нови дрвја на Орце Николов, отстранетите беа стари, болни и оштетени

По повод денешниот протест против сечата на дрвјата на улицата Орце Николов, општина Центар тврди дека останува посветена на остварување...

Македонија2 дена

Мицкоски: Ги почитуваме стратешките интереси на партнерите, но ги почитуваме и македонските национални интереси

ВМРО-ДПМНЕ ги почитува стратешките интереси на стратешките партнери, но тоа не значи дека немаме право да ги почитуваме и да се...

Македонија2 дена

Заев: Извозот на канабис за медицински цели oд Северна Македонија во ЕУ станува реалност

Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели од Северна Македонија за пазарите во Европската Унија станува реалност, пишува...

Спорт2 дена

Ериксен во стабилна состојба префрлен во болница

Данскиот репрезентативец, Кристијан Ериксен, во стабилна состојба е префрлен во болницата во Копенхаген. Натпреварот, помеѓу Данска и Финска е прекинат...

Македонија2 дена

Османи: Зголемена е активноста на ЕУ за почеток на преговорите, но исходот е непредвидлив

Се забележува една невообичаена зголемена активност од сите земји членки за Македонија да ги почне преговорите со ЕУ, истакна министерот...

Македонија2 дена

Регистрирани 21 нов случај на коронавирус, почина едно лице

Денеска се регистрирани 21 нов случај на Ковид-19, оздравени се 7 пациенти, а пријавенo е едно починатo лицe. Во последните...

Македонија2 дена

Заев отвори канцеларија за директни средби со граѓаните во Струмица

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска во Струмица ја отвори Канцеларијата за непосреден контакт со граѓаните. Од Владата велат дека...

Македонија2 дена

Средношколскиот сојуз: Училишта бараат пари од учениците за издавање на свидетелства

Сојузот на средношколците реагира дека некои училишта бараат од учениците пари за издавање на свидетелства. „Изминативе неколку денови Сојузот на...

Македонија2 дена

Македонија повеќе не е на германската листа на ризични земји

Според новите податоци, објавени од државниот германски институт „Роберт Кох“, Македонија повеќе не се смета за ризична држава од Ковид-19....

Досие