Контакт

Спорт

Имола побара да ја добие откажаната кинеска трка

Објавено пред

Славната патека во Имола официјално аплицираше да го замени Кинеското ГП на овогодишниот календар од Формула 1 шампионатот, откако трката во Шангај беше откажана поради ситуацијата со корона вирусот. Официјално, трката беше „одложена“ со надеж дека ќе може да се презакаже понатаму во сезоната.

Со ова одложување, има пауза од месец дена помеѓу првото Виетнамско ГП и трката во Холандија, и Имола официјално го бара тоа место.

„Поднесовме апликација до ФИА и Ф1 за да го замениме Кинеското ГП, но уште немаме одговор“, вели директорот на патеката во Имола, Роберто Мараци.

За да се добие зелено светло за трка на Имола ќе биде потребна дозвола од Ф1, ФИА, од сите 10 тимови, но и од другите организатори на трката. Формула 1 последен пат имаше трка на Имола во 2006 година како Сан Марино ГП.

Спорт

Примиле милиони за да гласаат за Русија и Катар

Објавено пред

Челници на ФИФА примиле повеќе милиони долари поткуп за гласовите кои биле пресудни домачинствата на СП во 2018 и 2022 година да им бидат доделени на Русија и Катар. Дека имало поткуп открива документ на јавниот обвинител во Бруклин.

Со години се шпекулира дека Русија и Катар со поткуп ги добиле домаќинствата ова е прв пат правосудните органи на една земја да тврди дека гласовите биле купени.

Неколку медиуми повикувајќи се на изјави на сведоци објавија дека челници на ФИФА биле платени за да го изберат Катар за домаќин на Мундијалот во 2022 година, а претходно и да ја изберат Русија во 2018 година.

Обвинителството во Бруклин обвини тројца челници на ФИФА и една компанија, тоа се Џек Варнер поранешен претседател на КОНКАКАФ, . Тој е обвинет дека примил пет милиони за да гласа за Русија.

Рафаел Салгуер поранеше претседател на Фудбалскиот сојуз на Гватемала и поранешен член на Извршниот одбор на ФИФА добил еден милион долари за да гласа за Русија.

За доделувањето на домаќинството за СП во 2022 година се наведува дека повеќе високи функционери на ФИФА примиле поткуп. Тука се споменуваат имињата на претседателот на Фудбалскиот сојуз на Бразил Рикардо Тешеира и поранешниот претседател на КОНМЕБОЛ Николас Леоз, кој почина во август 2019 година.

Истраги поврзани со корупција околу доделувањето на домаќинствата на СП во 2018 и 2022 година биле отворени во повеќе земји.

Американското обвинителство во вторникот обвини 45 лица кои биле дела од оваа афера.

Прикажи повеќе...

Спорт

Радмир Антиќ – тренер со визија

Објавено пред

Водечкиот спортски весник во Шпанија „Марка“ денешната насловна страница му ја посвети на Радомир Антиќ. Српскиот тренер вчера почина во Мадрид. Тој е единствениот тренер што имал можност да ги предводи трите најголеми шпански тимови Атлетико, Реал и Барселона.

Главниот текст ги потенцира фудбалерите кои за чии подем е заслужен Антиќ. Тројца се од Атлетико, по еден од Реал и Барселона.

Милинко Пантиќ на инсистирање на Антиќ за само 450.000 евра пристигна во Атлетико од Паниониос. Подоцна тој беше клучниот играч во походот на двојната круна која „јорганџиите“ ја освоија во сезоната 1995/1996.

Дел од таа славна генерација беше и голманот Хосе Фарнциско Молина. Антиќ од него направи либеро поради одличната техника Молина делуваше како трет централен дефанзивец. Оваа тактика е неизбежна во денешниот фудбал.

Во Атлетико Антиќ го извлече најдоброто и од Хозе Луис Перес Каминеро. Третата сезона во Атлетико, прва под водство на Антиќ е најдобра во кариерата на Каминеро. Во походот на двојната круна одиграл 37 натпревари, постигнал девет гола.

Додека бил во Реал Антиќ успеа да го претвори Фернандо Јеро во гол-машина. Во сезоната кога играл под водство на Антиќ дефанзивецот Јеро постигнал 21 гол.

Радомир Антиќ во 2003 година беше промовиран во тренер на Барселона. Му дал шанса на Чави Ернандес. Кај него Чави започна да игра поблиску до голот на противникот, а не како последен човек во редот за врска. Чави во тој период изјавил дека има важна улога во тимот, бидејќи често ги има клучните додавања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милер го продолжил договорот

Објавено пред

Баерн Минхен, во вторникот,објави дека клубот го продолжил договорот со Томас Милер. Германскиот репрезентативец целата кариера ја минува во клубот Минхен.

Милер е продукт на академијата на Баерн. За првиот тим дебитирал на 15 август 2008 година кога одиграл една минута на натпреварот против ХСВ. Првиот професионален договор со Баерн го потпишал во февруари 2009 година.

Досега за Баерн одиграл 556 натпревари на кои постигнал 211 голови.

Милер (30) и Баерн ја продолжиле соработката до 30 јуни 2023 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Адеми: Се разгледува одложување или укинување на државната матура

Министерот за образование, Арбер Адеми, изјави дека се разгледува и дискутира за тоа дали ќе се спроведе државната матура оваа...

Македонија1 час

За еден ден во земјава регистрирани пет смртни случаи од коронавирус

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести изминатите 24 часа починале четворица пациенти заболени од коронавирус. Станува...

Свет2 часа

Во Русија почнаа клинички испитувања на три препарати против Ковид-19

Во Русија почнаа клиничките испитувања на три препарати за лечење на пациентите заразени со Ковид-19, мефлохин, хидроксихлорикин и калидавир, соопшти...

Македонија3 часа

Долги редови пред банките во Куманово, се чека и по два часа

Метеж во сообраќајот, долги редици пред банките, маркетите и аптеките, оваа е сликата во Куманово веќе втор ден, по полицискиот...

Топ4 часа

Штипјанец загина при работа во каменолом

Педесет и двегодишен маж од Штип загинал, откако паднал при работа во каменолом. Тој бил донесен во Клиничката болница Штип,...

Македонија4 часа

Апаратите за вода и кафематите можен преносител на коронавирус

Трудовиот инспекторат забранил за употреба 215 кафемати на бензински пумпи и повеќе други локации по градовите, соопшти претседателка на инспекциски...

Македонија5 часа

Бухова: Докторите професионално ги следат сите протоколи, граѓаните да им веруваат

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Бухова, апелира до сите граѓани да им веруваат на медицинските лица. Според...

Топ5 часа

Полицискиот час синоќа го прекршиле 41 лице

Во текот на изминатото деноноќие, според статистиката на МВР, 41 лице го прекршиле полицискиот час, односно забраната за движење, при...

Европа6 часа

Објавени детали за здравствената состојба на британскиот премиер

Британскиот премиер, Борис Џонсон, ја мина ноќта во одделение за интензивна нега во лондонската болница „Свети Томас“ и неговата состојба...

Свет7 часа

Трамп нуди помош вознемирен поради веста за состојбата на Џонсон

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека е многу вознемирен од веста за британскиот премиер, Борис Џонсон, кој е заразен со...

Свет8 часа

Во Кина за првпат од јануари нема регистрирани смртни случаи од корона

За првпат од јануари, Кина забележа ден без смртни случаи од коронавирус. Во последните 24 часа во земјата има регистрирано...

Македонија17 часа

Уште две лица од Куманово починаа од коронавирус

Уште две лица од Куманово починале од коронавирус, од кои едниот полициски службеник. Како што соопшти на прес-конференција министерот за...

Свет20 часа

Експертите ги повикуваат пушачите да ги остават цигарите поради коронавирусот

Здравствените експерти ги предупредуваат пушачите да ги остават цигарите и тутунските компании да престанат да произведуваат и продаваат производи од...

Македонија20 часа

На годишен одмор не мораат сите вработени во приватните компании, Инспекторатот за труд ја појасни уредбата

Неискористените годишни одмори од 2019 година, како и првиот дел од одморот за 2020 година, задолжително треба да ги користат...

Македонија23 часа

Тројца пациенти починале од коронавирус во последните 24 часа

Тројца пациенти починале од коронавирусот во последниве 24 часа, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Еден од пациентите е од...

Свет1 ден

Во Русија создаден тест кој го открива коронавирусот за 40 минути

Руските научници создадоа експресен тест за откривање на коронавирусот кој дава резултати за 40 минути, соопшто руското Министерство за индустрија...

Македонија1 ден

Од среда полицискиот час ќе почнува во 16 часот, а за време на викендите 24 часовна забрана за движење

Владата на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен штаб, донесе одлука...

Топ1 ден

Мајка и син пронајдени мртви во стан во Велес

Мајка и син се пронајдени мртви во стан во Велес. Во моментов се врши увид од страна на екипа на...

Македонија1 ден

(Видео) Сијарто му ја предаде на Чулев унгарската донација од 100.000 маски и 5.000 заштитни одела

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, денеска во Министерството за внатрешни работи оствари работна средба со министерот за надворешни работи...

Македонија1 ден

АХВ препорачува да се избегнува користење автомати за кафе и апарати за вода

Заради избегнување на опасноста од евентуално пренесување на вирусот Ковид-19, во услови на прогласена пандемија, Агенцијата за храна и ветеринарство...

Досие